Natančnejši kontni plan
Predlagam vladi, da dopolni kontni plan bank, hranilnic in družb v poglavju o sredstvih in kapitalu v tem smislu, da se uvedejo konti za prikaz dogajanja in stanja špekulativnega kapitala, med katerega se uvrsti vlaganja sredstev v nakupe delnic, obveznic in podobnih vrednostnih papirjev z namenom prekupčevanja, kamor se uvrsti primere z manjšim lastnškim deležem.
V poslovnih poročilih o slabih uspehih smo večkrat opazili postavko "investicijsko vlaganje" kot vzrok slabega rezultata. Poznavalci si znamo razložiti vsebino, toda večina ljudi ne pozna te vsebine, zato bi predlagana sprememba uvedla bolj pregledno prikazovanje poslovnih izidov poslovanja in ustreznejše razumevanje.
Banke so dolžne v primeru spremembe vrednosti portfelja (npr. delnic) le te prevrednotiti in njihovo vrednost v bilancah izkazovati realno. če tega ne delajo, je to kaznivo dejanje.
Predlog je sicer zelo čuden. Očitno je, da ne sodite med poznavalce, med katere ste sami uvrstili. Naložbe v delnice, obveznice namreč sodijo v aktivo (sredstva) in ne v kapital (viri sredstev oziroma obveznosti do virov sredstev). V bankah se tudi ne uporablja pojma prekupčevanje in špekulativni kapital. Trgovanje z vrednostnimi papirji je namreč eden od osnovnih poslov investicijskega bančništva. In te naložbe se seveda vodijo na posebnih kontih.
Poznavalci si znate razložiti to postavko, 99,99% prebivalstva pa ne čita bilanc bank. Tukaj ne vidim problema.
Sicer pa, zakaj bi bili nakupi delnic in obveznic špekulativne narave? Lahko gre za dolgoročne investicije...še posebej z obveznicami se precej redko špekulira. Tudi če banka pri tem ne doseže omembe vrednega lastniškega deleža v podjetju, katerega delnice kupuje (recimo, da kupi za nekaj sto tisoč EUR delnic Googla, kot dolgoročno naložbo).
Predlog je spisan na osnovi javnih objav poslovnih rezultatov, kjer so med drugim navedena tudi investicijska vlaganja kot pomemben vzrok slabega poslovnega uspeha, kar pomeni, da manjka bistvo - denar naložen v vrednostne papirje je izginil zaradi padca vrednosti vrednostnih papirjev, ker je je nekdo pričakoval rast vrednosti. Temu lahko rečemo špekulacija. Malo sem se zanimal za poslovna poročila, toda nisem opazil podatka, da bi kdo napisal koliko je izgubil z napačnimi naložbami v vrednostne papirje.
Napisali ste "poznavalci si znamo razložiti"