11. 5. 2010
Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
V času, ko je bil podan predlog na portalu www.predlagam.vladi.si, je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, pripravljalo predlog Zakona o malem delu, ki bo med drugim na novo uredil tudi področje študentskega dela. Zavedamo se, da je študentsko delo v trenutni obliki že preseglo glavni namen, to je, da dopolnjuje študij, omogoča pridobivanje praktičnih izkušenj, kakor tudi pridobivanje dodatnih sredstev za izboljšanje socialnega statusa in financiranje obštudijskih dejavnosti.
Predlog, ki je bil podan na portalu, izpostavlja problematiko, ki jo želimo rešiti v okviru Zakona o malem delu. Malo delo je v predlogu zakona opredeljeno kot plačano začasno, občasno delo ali trajnejše časovno omejeno delo študentov in dijakov, upokojenih, brezposelnih ter drugih neaktivnih oseb, v obsegu največ 60 ur/mesec. Izjema velja za študente in dijake, katerim je zaradi študijskih obveznosti omogočeno, da malo delo opravlja tudi več ur na mesec, vendar pa v posameznem koledarskem letu ne smejo preseči dovoljenega obsega ur, preračunanega na letni obseg ur, kar znese 720 ur. Omejen je tudi letni zaslužek iz tega naslova v višini 6.000 evrov, najnižja urna postavka pa znaša 4,00 evre.
Predvidene so tudi omejitve malega dela za delodajalce in sicer predlagamo omejevanje števila ur malega dela, ki se lahko opravi pri posameznem delodajalcu v koledarskem mesecu. S tem želimo preprečiti zlorabe malega dela, v primerih, ko bi za opravljanje dela moralo biti sklenjeno delovno razmerje v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih.
Z zakonom o malem delu želimo vzpostaviti sistem, ki bo učinkoviteje ščitil pravice dijakov in študentov ter jim omogočil ustrezno varnost na trgu dela, hkrati pa ohraniti pozitivne strani trenutne ureditve študentskega dela. Zakon o malem delu sicer ne more reševati problematike fiktivnih in alternativnih vpisih zaradi ohranitve statusa dijaka ali študenta, ocenjujemo pa, da bo zaradi omejitev malega dela in dejstva, da bodo malo delo lahko opravljale tudi brezposelne osebe, interes za tovrstne zlorabe sistema manjši. Ministrstvo za visoko šolstvo in tehnologijo tudi že pripravlja podlage za uvedbo enotne evidence vpisov, ki bo zaradi transparentnejšega pregleda nad statusi študentov, hkrati tudi zmanjšala število zlorab.