Ukinitev slabe banke leta najkasneje 2018
Vlada naj se zaveže, da bo ukinila DUTB (slabo banko) najkasneje leta 2018.
V medijih so se že pojavili namigi, da bo DUTB namesto predvidenih 5 let delovala dlje, lahko tudi 10 let. Gre za klasično slovensko stečajno zgodbo, ko stečajni upravitelj (v tem primeru DUTB) vleče stečajni postopek v neskončnost, seveda z namenom , da sam ta čas lagodno živi in lepo služi. V DUTB bo vsaj 70 zaposlenih, katerih edina skrb bo seveda ohranitev dobro plačane službe in logično je, da se niti malo ne bodo trudili, da bi čim prej opravili svoje delo (prodajo terjatev), saj bodo s tem ogrozili svojo zaposlitev. Prvi opozorilni znak opisanega načina delovanja DUTB je prekinitev prodaje zaseženih stanovanj.
Vladi zato predlagam, da DUTB prodaja terjatve na način, kot je bilo zamišljeno, do leta 2017. V letu 2017 pa naj se razpiše prodajo vsega premoženja na način javne dražbe, pri čemer se 1 leto zbirajo ponudbe, vse premoženje (brez izjeme) pa se proda najugodnejšemu ponudniku. Tako se bo DUTB leta 2018 znebila vsega premoženja in se bo lahko uikinila, tako kot je bilo načrtovano.
Vlado opozarjam, da naj se v odgovoru ne izgovarja na morebitne omejitve v obstoječi zakonodaji. Če je treba za uresničitev predloga spremeniti kakšen zakon, ima Vlada vse možnosti, da takšno spremembo predlaga državnemu zboru.
Žal sem s predlogom verjetno nekoliko brcnil v temo.
Glavni namen slabe banke ni bil zagotoviti lagodnih in dobro plačanih službic nekaj 10 izbrancem. Pravi namen je poceni razprodaja nepremičnin tujcem, ki bodo te nepremičnine oddajali v najem za drag denar.
Slovenija je dobila visoko posojilo en dan za tem, ko je bila ustanovljena DUTB, kar jasno kaže na povezavo med "znanim kupcem" zaseženih stanovanj in posojilodajalcem. Dodaten dokaz je dejstvo, da so na slabo banko prenesene tuzdi dobre terjatve. Glavni kriterij pri prenosu nepremičnin na slabo banko torej ni bil zmožnost odplačevanja kredita ampak vrednost nepremičnine. Predvidevam, da so na slabo banko prenesli samo nepremičnine, ki imajo neko vrednost in se jih bo dalo tržiti, nezanimive neporemičnine pa so ostale "dobrim" bankam oz. davkoplačevalcem.
Originalen plan, da mora vsako leto nujno prodati 10% "svojega" premoženja se mi zdi v redu.
Lahko ima brez problema 10 let rok ali celo 15 let s takim pravilom.
Če vprašamo zaposlene na DUTB bo tudi 20 let čisto v redu. Stroški delovanja DUTB, ki bodo min. 10 mio EUR na leto, seveda pri tem ne igrajo omembe vredne vloge...
Moja pesimistična (a realistična) napoved je, da bomo tudi čez 20 let še vedno imeli DUTB, število zaposlenih pa bo naraslo nad 100. In iz leta v leto bomo poslušali izgovore, da je treba delovanje DUTB še nekoliko podaljšati, ker bodo čez par let razmere za prodajo bolj optimalne.
DUBT ima rok veljavnosti 5 let. To pa ne pomeni, da MORA v tem času vse prodati, res pa je, da je smiselno, da to opravi v čim večji meri. Kar ostane, se prenese na SDH.
Absolutno nesprejemljivo je, in to sem povedal tudi v parlamentu in ves čas zagovarjam v koalicijskih usklajevanjih, da bi podpisali bianco podaljšanje delovanja DUTB. Ideje o tem, so prišle še pred prvim prenosom kreditnih map na DUTB, se pravi še preden so sploh vedeli, o čem se gre.
Res je, v 1 letu ni možno vsega prodati. V 5 letih je pa možno realizirati vse brez pritiska skrajnega roka, sploh, ker pa res problematične, lahko še vedno prenesemo na SDH.
Skratka, direktorjem na DUTB je treba dati vsaj 1 leto, da pokažejo svojo strokovnost. Potem pa naj pridejo s prošnjo za morebitno podaljšanje, z utemeljitvami za konkretne primere, na vlado in parlament, ki pa se bo potem odločila, ali so prošnje smiselne ali pa je potrebno poiskati boljše direktorje.
Marko Pavlišič, Državljanska lista, poslanec v državnem zboru
Torej mora DUTB leta 2017 dati vse premoženje na razprodajo po načinu posezonskih razprodaj.
DO - 70% NA VSA STANOVANJA!!!
Norost!
Ne vse premoženje, ampak samo preostalo premoženje, ki ga do 2017 ne bi prodali.
Ker bi se prodaja vršila po sistemu javne dražbe, ki bi trajala 1 leto, je velika verjetnost, da bi bila dosežena optimalna prodajna cena. Kakšna reč bi verjetno bila prodana tudi za 1 EUR, ampak le zato, ker je ničvredna...