Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odobritev petard z vžigalno vrvico in davek na le-te!

7960 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Če se že naj bi zgledovali po Avstriji in teh uglednih državah.. Npr. v Avstriji imajo dovoljeno vso pirotehniko (1.,2.,3. kategorija), tudi tiste katerih glavni učinek je pok. Predlagam, da bi te petarde dovolili tudi v Sloveniji in na le-te dali visok davek (npr. 20%). Država želi napolniti blagajno, zato menim, da je to nekako pravi način. Vem, da nekateri ne marate petard, ampak če ne mislite kupiti petard ne boste na slabšem - le na boljšem boste, saj bo država imela denar (in mogoče bo tudi vam to koristilo). V glavnem predlagam, da dovolite prodajo petard z vžigalno vrvico (ki so najbolj varne - dokazano) in na nje date velik davek. Tisti, ki mečejo petarde tako ali tako dobijo petarde kje drujge (Italija, Avstrija), tako da... Zakaj ne bi Slovenija zaslužila z tem? Saj pa nekaterim se še sanja ne koliko tisočakov (nekatera podjetja milijonov) dobička ustvarijo nekatera podjetja z prodajo pirotehnike. Več davka bi plačala tudi podjetja, ki to pirotehniko prodajajo, več davka bi plačali kupci in še kaj - pač tisti par dni pokanja pa tudi se zdrži - kot sem že povedal, itak se bo pokazalo tam kjer bo kdo želel. Pač prodajo petard samo starejšim od 18 let pa je. Zakaj ne bi Slovenija od teh petard skasirala, ne pa da Avstrija in Italija kasirajo?

PREDEN SE NE BOSTE STRINJALI Z PREDLOGOM, PREBERITE CELOTNO OBJAVO.

KOT SEM ŽE POVEDAL, KDOR PAČ POKA, POKA IN TISTI BO NABAVIL PETARDE DRUGJE IN DRUGA DRŽAVA BO DAVEK POBRALA, SLOVENIJA PA NE. ZAKAJ PA NE BI SLOVENIJA ZASLUŽILA?

16 glasov

14 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR E engospod 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 12. 2013

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

I. Veljavna ureditev:

Prodajo in uporabo pirotehničnih izdelkov ureja Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (Uradni list RS, št. 35/08), ki pirotehnične izdelke glede na vrsto uporabe, namen, raven nevarnosti in raven hrupa, razvršča v kategorije 1, 2, 3, 4 (ognjemetni izdelki), T1 in T2 (pirotehnični izdelki za odrska prizorišča) ter P1 in P2 (drugi pirotehnični izdelki). Skladno z navedenim zakonom je pirotehnične izdelke kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, v Republiki Sloveniji dovoljeno prodajati le v času od 19. do 31. decembra, uporabljati pa od 26. decembra do 2. januarja. Sem sodijo predvsem nenevarne pirotehnične igrače, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni tako uporabi v strnjenih naseljih kakor tudi v zaprtih zgradbah in drugih zaprtih prostorih. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, med katere sodijo tudi petarde, bombni udari ipd. in katerih glavni učinek je pok, je prepovedana. Navedeni izdelki namreč vsebujejo večjo količino neto mase eksplozivnih snovi v posameznem izdelku, zaradi česar povzročajo večjo jakost poka oziroma hrupa in lahko pomenijo večjo nevarnost za zdravje uporabnika, ljudi ter varnost premoženja.

Podobno ureditev, kot jo ima Slovenija, torej prepoved uporabe pirotehničnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, imajo po nam znanih podatkih tudi v nekaterih drugih Evropskih državah (npr. Danska, Madžarska, Irska, Nizozemska, Norveška, Švedska, Romunija, Litva). Na Finskem in Švedskem pa je prepovedana uporaba petard kategorije 3. V ostalih državah članicah je uporaba petard in ostalih pirotehničnih izdelkov dovoljena.

Iz podanega predloga je razvidno, da predlagatelj predlaga spremembo petega odstavka 35. člena Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ki določa, da je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3 katerih glavni učinek je pok, prepovedana. V primeru, da posameznik uporabi petardo ali drug pokajoči izdelek iz teh dveh kategorij oziroma le tega poseduje, je za tak prekršek predpisana globa v višini od 400 do 1.200 EUR.

II. Primernost oziroma neprimernost predloga za nadaljnjo obravnavo:

Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ureja področje prodaje in uporabe pirotehničnih izdelkov, ne ureja pa stopnje davka pri prodaji teh izdelkov. Za določanje stopnje davka pri prodaji posameznih izdelkov je pristojno Ministrstvo za finance, zato se Ministrstvo za notranje zadeve, v tem delu, ne more opredeliti do utemeljenosti predloga. Zaradi prenosa Direktive 2013/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. 6. 2013 o harmonizaciji zakonodaj držav članic v zvezi z dostopnostjo pirotehničnih izdelkov na trgu (prenovitev), bo Ministrstvo za notranje zadeve v prihodnjem letu pristopilo k spremembi Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih in takrat proučilo možnost prodaje petard oziroma petard z vžigalno vrvico.

Priloge:

Komentarji