Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nezdružljivost poslanske funkcije z delom predavatelja.

3543 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Po aktualni zakonodaji se poslanci Državnega zbora ne smejo ukvarjat z nobeno drugo dejavnostjo, pri čemer je izjema predavanje. Kot študent lahko rečem, da sem že doživel izkušnjo, ko je predaval predavatelj, ki je bil hkrati tudi viden član ene izmed strank državnega zbora RS. Kljub temu, da bi moral dati prednost strokovnosti pred politično pripadnostjo se to žal ni zgodilo in še več ,celo zlorabil je ure predavanja, ki mu jih seveda plačuje država, za diskreditacijo in smešenje svojih političnih nasprotnikov. Vse skupaj je bilo seveda zelo zvito v kontekstu predavanj.

Ker vem, da to ni osamljen primer predlagam:

Spremembno zakonodaje tako, da bo lahko poslanec izvajal zgolj naloge politika v slovenskem parlamentu ali z drugimi besedami prepoved opravljanja profesorskega delovanja.

27 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V vlada91 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 11. 2013

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Ministrstvo za notranje zadeve ugotavlja, da Zakon o poslancih (Uradni list RS, št. 48/92 in spremembe) sicer v III. poglavju ureja nezdružljivost funkcije poslanca z drugimi funkcijami in dejavnostmi, vendar eksplicitno ne ureja opravljanje predavateljske dejavnosti. Nadalje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 69/11, ZIntPK-UPB2) sicer v drugem odstavku 26. člena določa, da lahko poklicni funkcionar opravlja pedagoško, znanstveno, raziskovalno, umetniško, kulturno, športno in publicistično dejavnost ter vodi kmetijo in upravlja z lastnim premoženjem, razen če drug zakon ne določa drugače. Funkcionar, ki dobi dovoljenje delodajalca oziroma sklene pogodbo za opravljanje ene od naštetih dejavnosti, razen v primerih športne ali publicistične dejavnosti, vodenja kmetije ali upravljanja z lastnim premoženjem, mora v roku 8 delovnih dni od pričetka opravljanja dejavnosti o tem pisno obvestiti komisijo ter priložiti dovoljenje delodajalca in sklenjeno pogodbo za opravljanje dejavnosti ali poklica.

Ne glede na pojasnjene pravne podlage pa se ministrstvo do predloga ne more opredeliti, saj se predlog nanaša na izvajanje funkcije v zakonodajni veji oblasti, zato predlaga, da se predlog posreduje Državnemu zboru RS, ki se lahko v okviru svojih pristojnosti do predloga opredeli.

Priloge:

Komentarji