Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Neustrezen predlog

Uvedba konsenzualne demokracije

672 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, zakaj vlada ne razmišlja v smeri, da bi zamenjala predstavniško(parlamentarno) demokracijo s konsenzualno demokracijo? To bi bila mešanica neposredne(participativne) demokracije in predstavniške(parlamentarne) demokracije. Država bi preko predstavništva(parlamenta) imela 50% oblasti, narod bi preko volitev imel 50% oblasti. Podobne modele imajo že v Švici in ponekod v ZDA(Kalifornija).

Če bi se nekdo vprašal, kako bi narod glasoval za zakone, ki jih predlaga parlament ali državljan, bi za to lahko uporabili elektronsko glasovanje preko interneta. Menim, da je v 21. stoletju že dovolj tehnologije, s katero bi lahko vsak posameznik prispeval svoj glas. S tem bi se zelo zmanjšal vpliv korupcije. Narod je s svojimi predstavniki in državnim zborom vedno manj zadovoljen. Menim, da je čas, da se stvari spremenijo. Edina alternativa za ta problem je, da se 50% oblasti dodeli narodu. Ker poteza zveni preveč radikalna, bi moral državni zbor razmišljati v smeri, da bi narodu za začetek podelil vsaj 25% oblasti. Če bi praksa pokazala, da so rezultati boljši, kot je sedajšnjo stanje, ko ima država 100% oblasti, bi kasneje narodu podelila še ostalih 25% oblasti, kar bi na koncu predstavljalo 50% oblasti. Švica je zelo napredna Evropska država. Osebno menim, da ima zaslugo za to njihova konsenzualna demokracija. S tem država ne more delati po mili volji, kakor to dela sedaj, ampak mora upoštevati tudi voljo ljudstva, ki lahko izpodbije določene zakone, s katerimi se ne strinja. Narod bi seveda imel določene omejitve, ki bi bile omejene z ustavo. To bi šlo predvsem za Deklaracijo o človekovih pravicah, kjer narod nima pravice, da bi odločal o pravici manjšin.

Na moj predlog bi se seveda pojavile tudi določene kritike. Veliko ljudi meni, da narod nima dovolj časa, da bi se ukvarjal s politiko, niti nima prave izobrazbe za to, zato mora biti oblast še vedno omejena samo na predstavnike državnega zbora. To je seveda samo teorija, ki v praksi ni dokazana. Ravno zaradi tega bi morala država poskusiti dati narodu vsaj nekaj odstotkov oblasti(zgoraj sem navedel 25%) in čas bi pokazal ali vladajoča elita res lahko bolje upravlja z državo, kot pa da si oblast deli z narodom.

Zavedati se moramo tudi tega, da oblast menjamo vsake 4 leta. Menim, da je ta rok predolg, da bi čakali nove volitve, kjer bi lahko menjali predstavnike državnega zbora in s tem vlado. Zato vidim alternativo v uvedbi konsenzualne demokracije!

Prosil bi za komentarje, ki podpirajo moje predloge, in komentarje, ki nasprotujejo mojim predlogom, da bo vlada videla, v kateri smeri razmišlja narod!

Lep pozdrav

AVTOR M mlad25 16 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA

Obrazložitev neustreznosti:

nejasen predlog

Komentarji




  • M Medard Krzisnik

    Spoštovani, predlog je zelo resno zastavljen, premišljen, preštudiran, zato terja resen odgovor odločevalcev, torej predstavnikov vlade. Doktor politologije Igor Lukšič (pred leti minister za izobraževanje o.p.) je napisal o tem konceptu politične participacije poglobljeno, teoretsko knjigo: Konsociativna demokracija. Izdana je bila leta 1990, še pred osamosvojitvijo Slovenije, kar dokazuje, da so obstajale resne razprave o iskanju določenega modela demokracije že v prejšnjem sistemu. Predlagatelj zdajšnje razprave je to knjigo očitno preštudiral. Lukšičeva knjiga je dodeljena tudi kot obvezno branje študentom teoretske politologije. Politologi so o tem modelu demokracije razpravljali na srečanju politologov - na politoloških dnevnih v Ankaranu, leta 1993.

    S spoštovanjem,

    Medard Kržišnik, samostojni novinar