Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

varčevanje pri socilanih transferjih

2836 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam, da se pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (otroški dokladi, subvencije vrtcev, malic..) preverja pri DURSU ali imata starša oz. vlagatelja poravnane davke in prispevke. Veliko je raznih direktorjev, družbenikov, s.p. in drugih, ki nimajo poravnanih davčnih obveznosti (so celo na spiskih davčnih dolžnikov), socilane transferje pa kljub temu mesečno prejemajo. Če se ne podrejaš pravnemu redu oziroma ne plačuješ prispevkov , ne bi smel biti upravičen do raznih socialnih transferjev (če v žakelj nič ne daš, tudi ne moreš nič ven dobiti - logika zdrave pameti). Tukaj bi vlada lahko veliko privrčevala.

Postopke bi morala voditi državna uprava, nikakor pa ne centri za socialno delo, kajti njihove naloge naj bi temeljile na sociali in pomoči ljudem, ne pa na na posebnih ugotovitvenih "birokratskih" postopkih.

17 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mita2013 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


8. 12. 2015

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Zakon o socialno varstvenih prejemkih v 28. členu med drugim določa, da do denarne socialne pomoči ni upravičena oseba, ki ne dosega minimalnega dohodka iz razlogov, na katere je mogla vplivati oziroma lahko vpliva, ali ki brez utemeljenih razlogov zavrača, se izogiba ali opušča aktivnosti, ki bi lahko oziroma lahko privedejo do zaposlitve oziroma do drugega načina izboljšanja socialnega položaja zanjo in za njene družinske člane. Za razloge se šteje tudi odjava iz obveznega zavarovanja za primer brezposelnosti zavarovanca, ki ni bil zavarovan na podlagi delovnega razmerja, ki ni bila posledica objektivnih razlogov, zlasti dalj časa trajajoče bolezni zavarovanca, elementarne nesreče, večje materialne škode na premoženju zavarovanca, izgube poslovnega prostora ali izgube poslovnega partnerja, na katerega je bilo v celoti vezano poslovanje. Te osebe se pri ugotavljanju minimalnega dohodka družine ne upoštevajo, upoštevajo pa se njihovi dohodki in premoženje.

Glede na zgoraj navedeno pojasnjujemo, da so do denarne socialne pomoči upravičeni tisti posamezniki, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere ne morejo vplivati. Z denarno socialno pomočjo se upravičencu do nje zagotavljajo sredstva za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje. Šteje se, da je preživetje omogočeno, če so upravičencu zagotovljeni dohodki, s katerimi razpolaga po zmanjšanju za normirane stroške, priznane po zakonu, ki ureja dohodnino, ter po plačilu davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost, v višini minimalnega dohodka, določenega s tem zakonom, ki znaša 270,00 EUR. Višina denarne socialne pomoči je odvisna od višine dohodkov, števila družinskih članov, premoženja ter prihrankov.

Priloge:

Komentarji