Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Problem alkoholizma mladoletnikov

3537 OGLEDOV 24 KOMENTARJEV

Med slovenko mladino vse pogosteje opažamo problem alkoholizma, mladoletniki se pogosto dokazujejo z pitjem alkoholnih pijač kar je zdravju škodljivo,nevarno in lahko iz njih kasneje naredi alkoholike (s čemer imamo v slovenij kar nekaj težav).

Glavni problem je v prelahkem dostopu do alkohola ki ga imajo maldoletniki.Večinoma grejo kar v najbližjo trgovino ali pa bencinsko črpalko in si ga tam kupijo kajti prodajalke večinoma spregledajo ali pa mladoletnikov ne morejo ločiti od polnoletnih oseb (nimam nič proti prodajalkam), tega problema se z inšpektorji in sedanjimi zakoni skorajda ne da zmanjšati oz. rešiti.

Moj predlog je sledeč po vzoru držav kot so Finska in Švedska bi odvzeli dovoljenje za prodajo alkoholnih pijač vsem trgovskim verigam, ustanovili državno podjetje (trgovinsko verigo) ki bi edino imelo dovoljenje za prodajo alkoholnih pijač. Na ta način bi lahko veliko bolje nadzorovali prodajo preko bolje izobraženih prodajalcev.Izjema bi pritem bile laho lahko alkoholne pijače.

Omeniti še moram da dovoljenja za točenje alkohola ne bi odvzeli gostincem bi jim pa prepovedali prodajo alkoholnih pijač kar v emabalaži, smeli bi jih zgolj točiti.

PROSIM DA SE NE IZGOVARJATE NA ŽE OBSTOJEČE ZAKONE ALI USTAVO.

14 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Domoljub Patriot 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 8. 2013

Odziv Ministrstva za zdravje

Državna prodaja alkohola na drobno oz. državni monopol nad prodajo alkohola je učinkovit način omejevanja porabe alkohola in zmanjšanja škode, ki nastane zaradi alkohola in ga priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Nekatere države, kot so npr. Finska, Islandija, Norveška ali Švedska, dovoljujejo prodajo alkoholnih pijač samo preko državnih monopolov. Taki sistemi težijo k čim manjšemu številu prodajnih mest, ki so odprta manj ur na dan kot tista iz privatnega sektorja in jih je lažje nadzirati glede na primer prodaje mladoletnim in opitim. Podoben učinek lahko dosežemo tudi z uvedbo licenc za prodajo in strežbo alkohola. Tak ukrep poznajo številne države, na primer Poljska, Francija, Italija in druge.

Vsekakor pa je glede na dokazano učinkovitost ukrepa, ki ga predlagate in škodo, ki jo v Sloveniji povzroča tvegana in škodljiva raba alkohola, vaš predlog vreden nadaljnje obravnave. Na ministrstvu za zdravje bomo v sodelovanju z drugimi pristojnimi resorji podrobneje preučili možnost uvedbe tovrstnega ukrepa.

Komentarji