Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

sanacija bank

1900 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam vladi da objavi spisek vseh slabih kreditov iz NLB, NKBM in drugih bank. Da bo enkrat črno na belem tudi to koliko je kdo dolžen. Predlagam, da sprejme URGENTNO ukrepe povezane z vračanjem tega denarja. Zaplembe premoženja, preverjanje kam so ta denar "prečrpali", preverjanje izvora premoženja pri vodilnih iz teh podjetij oz. od posameznikov. To bi morala biti prioriteta nove vlade, ne pa pokrivanje izgub z denarjem vseh državljanov

19 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A andreja zagar 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 8. 2013

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s predlogom, da bi vlada objavila spisek vseh slabih kreditov iz NLB in NKBM menimo, da le-ta ni skladen z Zakonom o bančništvu (Uradni list RS, št. 99/10, 52/11 popr., 9/11-ZPlaSS-B, 35/11, 59/11, 85/11, 48/12, 105/12, 56/13, 63/13-ZS-K; v nadaljevanju: ZBan-1), ki ne dopušča, da bi se tovrstni podatki o posameznih poslih javno obveščali.

V ZBan-1 je namreč določeno, da mora banka kot zaupne varovati vse podatke, dejstva in okoliščine o posamezni stranki, s katerimi razpolaga, ne glede na način, na katerega je pridobila te podatke. ZBan-1 omogoča določene izjeme (npr. če te podatke potrebuje Banka Slovenije oziroma drug nadzorni organ za potrebe nadzora, ki ga vodi v okviru svojih pristojnosti). Glede na navedeno Ministrstvo za finance oziroma Vlada RS z zaupnimi podatki ne razpolagata.

Nadalje je predlagano, da se sprejme urgentno ukrepe, ki bi bili povezani z vračanjem denarja iz slabih kreditov. Kot primer so med drugim npr. navedeni zaplemba premoženja in preverjanje izvora premoženja. V zvezi s slednjim želimo pojasniti, da je v zvezi s poslovanjem bank naloga Ministrstva za finance v prvi vrsti oblikovanje sistemskih rešitev, ki omogočajo učinkovito in varno delovanje bank in njihov nadaljnji razvoj, ugotavljanje nepravilnosti pa po našem mnenju omogoča že obstoječa zakonodaja. Preverjanje, ali banka posluje skladno z zakonodajo, opravlja namreč banka Slovenije, ki mora morebitne nepravilnosti sporočiti organom pregona.

Sicer pa želimo opozoriti, da je bil za krepitev stabilnosti bank konec leta 2012 sprejet Zakon o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank (Uradni list RS, št. 105/2012, 102/2012 Odl. US: U-II-1/12-23, U-II-2/12-2). Zakon ureja Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Sklad za stabilnost bank (SSB) ter ukrepe za krepitev stabilnosti bank v Republiki Sloveniji. Cilj ustanovitve DUTB in SSB je med drugim tudi ugotavljanje odgovornosti za nastanek kreditov in naložb, ki se vodijo kot slabitve v bilancah bank, deležnih ukrepov po omenjenem zakonu.

V navedenem zakonu je med drugim določeno, da so člani upravnega odbora DUTB dolžni vsak sum kaznivega ravnanja članov organov vodenja in članov organov nadzora bank ter organov nadziranja bank, s katerim se seznanijo v zvezi z opravljanjem svoje zaposlitve, predvsem ob pregledovanju kreditnih map, takoj na ustrezen način naznaniti pristojnim organom.

Priloge:

Komentarji