Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

dokapitalizacija državljanov

1709 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Draga Vlada!

Glede na to, da že zadnjih pet let davkoplačevalci rešujemo banke, ki očitno nikakor ne morejo biti rešene bi predlagal da se dokapitalizira državljane oz njihove kredite, ter se s tem omogoči večjo potrošnjo in posledično zagon gospodarstva.

Res da to ni v skladu s prakso, ki se izvaja v tujini, ampak kot vidimo omenjena praksa ni ravno najbolj uspešna in glede na to , da smo zaenkrat še suverena država in da se hvalimo koliko inovativnosti premoremo bi tako zagotovo dokazali našo inovativnost.

Hvala za upoštevanje predloga in lep pozdrav

15 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B blažloka 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 8. 2013

Odziv Ministrstva za finance

Gospodarska kriza, ki je najprej prizadela predvsem gospodarski sektor, se je v letu 2011 in 2012 razširila v bančni sektor. Padle so bonitetne ocene države in bonitetne ocene bank. Posledično so banke težje pridobivale vire na medbančnem in mednarodnem trgu, novi viri pa so bili dražji. V obeh letih so bankam zapadle v preteklosti najete obveznosti do tujine, ki so jih obnovile le v manjšem obsegu, kar je vplivalo na krčenje bilančne vsote. Obenem je padala sposobnost dolžnikov, da bi poravnali svoje obveznosti. Zaradi navedenega so banke izpostavljenosti do podjetij slabile in zniževale posojilno aktivnost, kar je neugodno vplivalo na poslovni izid. Dodatno je na poslovanje bank vplival tudi padec cen državnih vrednostnih papirjev in nepremičnin.

Republika Slovenija se je tako znašla v situaciji, ko mora izvesti ukrepe za sanacijo bančnega sektorja. V ta namen je bil sprejet Zakon o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank (ZUKSB), ki omogoča ukrepe za izboljšanje stanja v slovenskem bančnem sistemu in posledično v celotnem finančnem sistemu. Poglavitni namen je oživitev kreditiranja gospodarstva, saj pričakujemo, da se bodo po izvedbi ukrepov izboljšale bonitetne ocene bank in Republike Slovenije ter omogočili lažji dostop do virov financiranja. Zavedamo se, da so ukrepi na strani bank le eden izmed potrebnih pogojev za povečanje gospodarske aktivnosti. Tem ukrepom morajo slediti tudi ukrepi na strani gospodarstva. Le z ustrezno strukturo virov financiranja in dobrimi projekti bodo podjetja lahko dostopala do kreditov.

Institucionalna platforma za izvedbo ukrepov po ZUKSB je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), katere cilj je izvajanje ukrepov za krepitev stabilnosti bank na način, da se zagotovi gospodarna uporaba javnih sredstev in povrnitev proračunskih sredstev, pospeševanje kreditiranja nefinančnega sektorja, zagotovitev pogojev za odprodajo kapitalskih naložb države v bankah in ugotavljanje odgovornosti za nastanek kreditov in naložb, ki se vodijo kot slabitve v bilancah bank, deležnih ukrepov.

Z namenom, da se podjetjem omogočiti lažji dostop do sredstev pri poslovnih bankah je bil leta 2010 sprejet Zakon o poroštvih Republike Slovenije za financiranje investicij gospodarskih družb (ZPFIGD). ZPFIGD določa upravičence, vrste in namen kreditov, pooblaščene institucije in postopke izdajanja poroštev Republike Slovenije za obveznosti gospodarskih družb iz naslova kreditov pri prvovrstnih komercialnih bankah in hranilnicah, namenjenih za financiranje investicij, opredeljenih v tem zakonu.

Prioritetni ukrepi vlade za oživitev gospodarske rasti so predstavljeni v Nacionalnem reformnem programu. Med ukrepe za krepitev gospodarske rasti na kratek roki sodi sanacija bank, razdolževanje in prestrukturiranje podjetij, izboljšanje korporativnega upravljanja in privatizacija. Podrobneje si ukrepe lahko pogledate na spodaj navedeni spletni strani.

http://www.mf.gov.si/fileadmin/mf.gov.si/pageuploads/docs/Razvojni_dokumenti/NRP10-05-2013_s_prilogami.pdf

Priloge:

Komentarji