6. 8. 2013
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
V pobudi predlagatelj predlaga ukinitev študentskih servisov in ureditev področja študentskega dela na način, da ne bo predstavljajo nelojalne konkurence rednim oblima zaposlitve.
V zvezi z navedenim pojasnjujemo, da predstavlja ureditev področja študentskega dela in odprava negativnih učinkov, ki jih ima na trgu dela, eno izmed prioritet Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v letošnjem letu. Negativne učinke študentskega dela se je v preteklosti že poskusilo odpraviti z Zakonom o malem delu, a je bil, zaradi nasprotovanja študentov in dijakov ter sindikatov, zavrnjen na naknadnem zakonodajnem referendumu.
Kot izpostavljeno, je študentsko delo še posebej problematično z vidika nelojalne konkurence rednim zaposlitvam ter po drugi strani nezadostne zaščite posameznikov, ki to delo opravljajo, saj niso vključeni v ustrezna socialna zavarovanja in jim ne pripadajo primerljive pravice kot delavcem v rednih oblikah zaposlitve. Navedene negativne učinke deloma odpravlja že Zakon za uravnoteženje javnih financ z dvigom koncesijske dajatve za študentsko delo (skupna obremenitev študentskega dela se je tako dvignila iz 14 % na 25 %), s čimer je študentsko delo postalo manj konkurenčno v primerjavi z rednimi zaposlitvami, in enotna evidenca vpisa (eVŠ), ki omejuje možnost fiktivnih vpisov na visokošolske institucije in zlorab instituta študentskega dela. V letošnjem letu bo prav tako pripravljena dodatna analiza obsega in posameznih vidikov ter učinkov študentskega dela, na osnovi katere bodo pripravljena izhodišča, ki bodo podlaga za nadaljnje pogovore s študenti in socialnimi partnerji. Nova zakonodaja na tem področju bo na vladi predvidoma sprejeta do konca letošnjega leta.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti si bo prizadevalo za ureditev študentskega dela po načelu »vsako delo šteje«, kar pomeni, da se bodo od študentskega dela plačevali prispevki za socialna zavarovanja primerljivi z rednimi zaposlitvami (npr. za pokojninsko zavarovanje) hkrati pa bodo tisti, ki bodo takšno delo opravljali, imeli zagotovljeno tudi minimalno socialno in ekonomsko varnost ter priznane ustrezne delovne izkušnje, kar je še posebej pomembno z vidika zaposlovanja mladih. Zaradi višje obremenitve s prispevki in davki bo študentsko delo prav tako predvidoma manj zanimivo za delodajalce v primerjavi z rednimi zaposlitvami, še posebej ob upoštevanju olajšav in subvencij, ki so jih delodajalci ob rednem zaposlovanju deležni skladno z novo pokojninsko in delovnopravno zakonodajo.