28. 6. 2013
Odziv Ministrstva za finance
Davčna uprava fizičnim in pravnim odmerja različne vrste davkov v skladu z zakonom o obdavčenju in Zakonom o davčnem postopku. Zaradi različne narave davkov (posredni, neposredni, davki na dohodek, davki na premoženje, prometni davki, prispevki, davki po odbitku, itd.) in razlik, kdaj nastane trenutek obdavčitve, je predlog brez korenite spremembe celotnega sistema obdavčitve neizvedljiv.
Predlog glede elektronskega vročanja odločb davčna uprava podpira in že vodi aktivnosti. V prvi fazi naj bi uredili elektronsko vročanje poslovnim subjektom, kasneje tudi fizičnim osebam. Pred tem je nujno zagotoviti tehnično podporo in ustrezno pravne podlago.
Davčna uprava preko sistema eDavki že zagotavila vpogled v knjigovodsko kartico davčnega zavezanca, tako pravne, kot fizične osebe. Pogoj za vpogled v e-kartico je digitalni certifkat. Več o tem je mogoče prebrati na spletnem naslovu: http://edavki.durs.si/OpenPortal/Pages/StartPage/StartPage.aspx
S 01.10.2011 je Davčna uprava uvedla nov način plačevanja davkov, prispevkov in drugih obveznih dajatev za katere je nadzornik DURS. Bistvena novost je zmanjšanje števila vplačilnih podračunov s prejšnjih cca 3.000 na po en vplačilni račun za vsako javno finančno blagajno. Zavezanci za davek plačujejo svoje obveznosti iz naslova davkov na prehodne davčne podračune (v nadaljevanju PDP) po vrstah javnofinančnih blagajn in sicer: PDP – proračun države, PDP – ZPIZ, PDP – ZZZS in 210 PDP – občine. Če zavezanec pri plačilu na posamezen PDP v sklic na številko odobritve vpiše splošni sklic 99996, lahko z enim plačilnim navodilom plača vse dajatve posameznega prejemnika. Na ta način smo zmanjšali število računov in stroške plačevanja davčnih obveznosti. Več o tem je zapisanega na spletni strani davčne uprave, vsebine so dosegljive na naslednji povezavi: http://www.durs.gov.si/si/aktualno/nov_nacin_placevanja_davkov_s_1_10_2011/
Izvedljivost predloga o uvedbi plačevanja po sistemu direktne obremenitve SEPA (SDD) bomo preučili z vidika potrebnih tehnoloških in procesnih sprememb v razmerju do prednosti, ki bi jih s tem zagotovili davčnim zavezancem, ki bi se želeli vključiti v ta sistem.