Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Privatizacija državnega premoženja

3219 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Glede na več kot očitno slabo, da ne rečem kriminalno ravnanje lastnika t.j. države v določenih podjetjih in bankah ter zavarovalnicah predlagam, da se ta podjetja privatizirajo in sicer na način, ki smo ga že imeli po osamosvojitvi.

Dejstvo je, da so se vsaj banke in železnice ter še katero podjetje v tej naši državi dokapitalizirale z davkoplačevalskim t.j. naših denarjem zato ne vidim nobene ovire, da bi se država iz podjetij ne umaknila na že preverjen način, ker je več kot očitno lastništvo s tega naslova neproduktivno...vsaj za nas navadne državljane.

Seveda bi razpršeno lastništvo slej ko prej našlo večinskega lastnika, ki bi se definitivno do svojega premoženja obnašal odgovorno in v smislu dobrega gospodarja.....za razliko od današnjih lastnikov.

11 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M marjan nikl 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 6. 2013

Odziv Ministrstva za finance

V predlogu predlagatelj opozarja na negospodarno ravnanje države v vlogi lastnika v nekaterih podjetjih, bankah in zavarovalnicah kot tudi na problematiko njihovih dokapitalizacij z davkoplačevalskim denarjem in upoštevaje navedeno predlaga, da se takšne gospodarske družbe privatizacijo. Po mnenju predlagatelja bi zasebni vlagatelji s svojim premoženjem ravnali bolj odgovorno in gospodarno.

Vlada Republike Slovenije (v nadaljevanju: Vlada) meni, da je predlog dober. Osnovo za izboljšanje upravljanja s kapitalskimi naložbami Republike Slovenije vidi v Zakonu o Slovenskem državnem holdingu (Uradni list RS, št. 105/12 in 39/13; v nadaljevanju: ZSDH). Namen zakona je vzpostaviti koncentrirano upravljanje naložb s ciljem doseganja stabilnega lastništva in trajnostnega maksimiranja donosnosti in vrednosti teh naložb. Upravljanje premoženja bo temeljilo na dolgoročnejši strategiji, v kateri bodo jasno opredeljeni cilji države glede upravljanja z njenim premoženjem v srednjeročnem obdobju, kar bo pozitivno vplivalo tudi na potencialne zasebne vlagatelje. Poleg tega pa bo zaradi enovitega upravljanja mogoče tudi lažje spremljati doseganje zastavljenih ciljev.

Korak k izboljšanju upravljanja podjetij v državni lasti pa predstavljajo, kakor izhaja tudi iz posredovanega predloga, tudi predvideni postopki privatizacije. Vlada je na seji dne 16. 5. 2013 že sprejela prvi nabor podjetij za privatizacijo, na ta nabor pa bo soglasje podal tudi Državni zbor Republike Slovenije. V prehodnem obdobju, do uveljavitve klasifikacije (razvrstitve naložb v naložbene segmente in opredelitve ciljnih deležev v kapitalskih naložbah ter metod prodaje), namreč Vlada skladno z desetim in dvanajstim odstavkom 38. člena ZSDH Državnemu zboru predlaga v soglasje sklep o odtujitvi posameznih naložb, ki so v lasti Republike Slovenije in z njimi upravlja Slovenska odškodninska družba d.d. (v nadaljevanju: SOD) kot tudi sklep o odtujitvi posameznih naložb družbe SOD, Kapitalske družbe d.d., Modre zavarovalnice d.d., DSU, družbe za svetovanje in upravljanje d.o.o. in Posebne družbe za podjetniško svetovanje, d.d. Na Vladi sprejeti sklep vključuje seznam 15ih naložb in se nanaša tako na naložbe, pri katerih so se postopki prodaje že začeli, kot tudi tiste, pri katerih se morajo ti postopki šele začeti.

Zgoraj navedeni seznam naložb predstavlja prvi korak v postopku predvidene privatizacije. Nadaljnja privatizacija bo izpeljana na podlagi ZSDH in na njegovi podlagi sprejete Strategije upravljanja naložb.

Priloge:

Komentarji