Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

nova zakonodaja (delovno in kazensko pravo)

2472 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Zakonodaja, ki regulira delovno in kazensko pravo, kot tudi podjetništvo, je popolnoma zgrešena, saj omogoča propadanje gospodarstva in razvijanje kriminalnih združb, kot smo temu priča že sedaj. Pisali so jo ljudje, ki jo sedaj v svojo korist na sodišču izkoriščajo kot tolmači zakonodaje. Namesto, da bi se gledalo na obseg in namen storjenega prekrška, se vse stavi na postopek. Vendar nimamo rešitve, če ne zamenjamo cel sistem. Predlagam, da prevedete švicarsko oziroma vsaj nemško zakonodajo v celoti, ostale podzakonske akte prilagodimo njihovi. Prilagodimo Ustavo, če bo potrebno. Pri tem se izognemo pravnikom, ki so gradili trenutni deviantni pravni sistem na smernicah, ki temeljijo na njihovem lastnem bogatenju na račun davkoplačevalcev in reševanju kriminalnih združb. Ni pomembno dejstvo, ali je toženi kradel, posiljeval, grozil, moril, prodajal drogo, temveč ali je policist imel vezalke zavezane na mašnico, ali je uporabil drugačen vozel. Razlagalci bodo tako snovalci zdravega sistema, čeprav bo to tokrat tujec. V vsakem primeru bo prej ali slej, samo vzrok bo drugačen.

15 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P ponosen Slovenec, žal v Sloveniji 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 6. 2013

Odziv Ministrstva za pravosodje

Glede prevzema tuje zakonodaje v slovenski pravni red pojasnjujemo, da mora v skladu z drugim odstavkom 115. člena Poslovnika Državnega zbora (Uradni list RS, št. 92/07-UPB1 in 105/10) vsak predlog zakona med drugim vsebovati tudi prikaz ureditve v drugih pravnih sistemih in prilagojenosti predlagane ureditve pravu Evropske unije (prikaz ureditve v drugih pravnih sistemih mora vsebovati prikaz ureditve v najmanj treh pravnih sistemih držav članic Evropske unije). Iz navedenega izhaja da se že sedaj pri sprejemanju oziroma spreminjanju slovenskih zakonov opravlja primerjava ureditve konkretnega področja urejanja z ureditvami v drugih primerljivih državah.

Prav tako je treba upoštevati, da so v Republiki Sloveniji, kot članici Evropske unije, veljavni in zavezujoči tudi predpisi te skupnosti (katere članica je med drugimi tudi Zvezna Republika Nemčija), pri čemer se uredbe uporabljajo neposredno, direktive pa s prenosom v nacionalno zakonodajo.

Glede upoštevanja postopkovnih pravil v kazenskem pravu pa pojasnjujemo da je spoštovanje le-teh neločljivo povezano s spoštovanjem temeljnih človekovih pravic in svoboščin. Te pravice in svoboščine so vsebovane tako v Ustavi Republike Slovenije kot v Splošni deklaraciji človekovih pravic (ki jo je razglasila Generalna skupščina Združenih narodov) ter Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (ki jo je sprejel Svet Evrope in h kateri sta med drugimi pristopili tudi ZR Nemčija in Švicarska konfederacija). Gre za pravice in svoboščine kot so pravica do sodnega varstva, domneva nedolžnosti, pravica do osebnega dostojanstva in varnosti, pravica do zasebnosti, nedotakljivost stanovanja ter pravica do tajnosti pisem in drugih občil in jih brez doslednega spoštovanja pravil kazenskega procesnega prava ne bi bilo možno zagotavljati.

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V zvezi z izpostavljeno problematiko in vašimi predlogi, ki se nanašajo na delovno zakonodajo, pojasnjujemo, da je bil eden od ciljev sprememb delovne zakonodaje poenostavitev postopkov in zmanjšanje administrativnih ovir. Rešitve novega Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13; v nadaljnjem besedilu: ZDR-1), ki je v veljavo stopil 12. aprila 2013, v zvezi s formalnimi obveznostmi delodajalca v postopkih sklepanja in odpovedi pogodb o zaposlitvi bodo prispevale k zmanjševanju ovir delodajalcem za zaposlovanje za nedoločen čas ob hkratnem zagotavljanju ustreznega pravnega varstva delavca kot šibkejše stranke v delovnem razmerju. Podrobnejše informacije o številnih poenostavitvah, ki jih prinaša novi ZDR-1 lahko pridobite na spletni strani ministrstva: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/delovna_razmerja/zdr/

Vašo pobudo bomo proučili in ustrezno obravnavali v okviru prihodnjih sistemskih sprememb delovne zakonodaje

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 7. 4. 2013 | 17:46:22

plačljiv študij, nagrajevanje dobrih študentov, brezplačen vrtec

Študij na fakultetah naj bo plačljiv! Predlagam npr. 3.000 € šolnine na leto za rednega študenta (toliko stane letno starše vrtec za 2 letnega otroka). Na koncu študijskega leta se najuspešnejšim 25% študentom v generaciji denar vrne in se jim obenem izda dokazilo oziroma certifikat za izjemen uspeh, ki ga lahko predložijo ob iskanju službe! S tem se spodbudi delavne študente, ki resno pristopijo k študiju in niso vpisani zgolj zato, da imajo status. Danes med študenti ne moreš več ločiti semena od plev, ker vsak slej kot prej dokonča študij, saj je vendar fakulteta plačana po številu DIPLOMANTOV?! Pa kakršni koli to že so… V Sloveniji imamo mlade družine, z zaposlitvijo za določen čas, banke jim ne dajo kredita, potrebujejo denar za nakup stanovanja, obenem pa drago plačujejo vrtec; na drugi strani pa imamo družine z načeloma že stanovanjsko urejenimi razmerami, z zaposlitvijo za nedoločen čas, njihov 20-letnik pa bi šel malo brezplačno študirat - zakaj ni vrtec zastonj (starši morajo v službo) in študij plačljiv (najsposobnejši naj študirajo).

Komentarji