22. 5. 2013
Odziv Ministrstva za pravosodje
Materialno-pravne podlage za odvzem premoženja nezakonitega izvora ureja Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Uradni list RS, št. 91/11; v nadaljevanju ZOPNI), ki se je v praksi začel uporabljati 31. 5. 2012. Namen zakona je preprečevanje pridobivanja, predvsem pa uporabe premoženja nezakonitega izvora in posledično zaščita gospodarske in socialne funkcije lastnine. Navedeno se zagotavlja tako, da se nezakonito pridobljeno premoženje v skladu z določenim postopkom odvzame – tako tistim, ki so ga pridobili na nezakonit način kakor tudi tistim, da katere je bilo tako premoženje preneseno brezplačno ali za plačilo, ki ne ustreza dejanski vrednosti, pod pogojem, da so vedeli ali bi morali vedeti, da je bilo nanje preneseno premoženje, katerega izvor je nezakonit.
Glede na določbo 5. člena ZOPNI se pri ugotavljanju očitnega nesorazmerja med obsegom premoženja in dohodki, zmanjšanimi za davke in prispevke, ki jih je oseba zoper katero teče postopek po ZOPNI plačala v obdobju, v katerem je bilo premoženje pridobljeno (kar je eden od pogojev za obstoj premoženja nezakonitega izvora) upošteva ne samo premoženje, ki ga ima oseba zoper katero teče postopek v lasti, temveč tudi premoženje, ki je bilo preneseno na povezane osebe, in sicer brezplačno ali za plačilo, ki ne ustreza njeni dejanski vrednosti, če je oseba vedela ali bi morala vedeti, da je bilo premoženje pridobljeno na nezakonit način
Nadalje v zvezi s »prepisovanjem« premoženja nezakonitega izvora na sorodnike, ki ga izpostavlja predlagatelj portala predlagam.vladi.si, pojasnjujemo, da se v času finančne preiskave lahko začasno zavaruje, na koncu pravdnega postopka na podlagi tožbe za odvzem pa tudi odvzame premoženje nezakonitega izvora, ne samo osebi, zoper katero je bil uveden postopek po ZOPNI, temveč tudi tistim osebam, na katere ga je slednja »špekulativno« prenesla brezplačno ali za vrednost, ki ne ustreza dejanski, če so le-te vedele ali pa bi le morale vedeti, za kakšno premoženje gre. V zvezi s prenosi na sorodnike (ožji družinski člani) ali ožje povezane osebe (pravne osebe iz 7. točke 4. člena ZOPNI) je v 6. členu ZOPNI določeno, da se celo domneva, da je šlo za brezplačen prenos, kar olajšuje dokazovanje ob začasnem zavarovanju in kasneje ob odvzemu.
Na koncu poudarjamo, da o izpolnjenosti pogojev za odreditev začasnega zavarovanja kot tudi za sam odvzem premoženja nezakonitega izvora po ZOPNI na predlog državnega tožilca odloča sodišče.