Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved preprodaje živali neznanega izvora

5424 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Predlagam prepoved preprodaje psov neznanega izvora, povečini kupljenih v tujini, pri neznanih prodajalcih, na t.i. puppy mill-ih. Pse in mačke, bi lahko prodajali oz. oddajali samo vzreditelji in tisti, kateri imajo mladičke iz lastnega legla ter pristojni azili z dovoljenji.

Prepovedano bi bilo prodajanje živali, ki niso vzrejene po Slovenskih zakonih (prehitro odvzete materi, prepogosto parjenje samic...). Takšne mladičke bi odvzel pristojen azil.

13 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A aleshorvat 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 3. 2010

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Z evropsko uredbo (998/2003) o zahtevah v zvezi z zdravstvenim varstvom živali, ki se uporabljajo za netrgovske premike hišnih živali in o spremembi Direktive Sveta 92/65/EGS (Uradni list RS, št. 146/2003, str. 1) so že določena pravila za premike med državami članicami EU ali iz tretjih držav vrst hišnih živali.

V pravilniku o veterinarskih pogojih, ki morajo biti izpolnjeni za nekomercialne premike hišnih živali, in o modelu potnega lista, ki mora spremljati te živali (Uradni list RS, št. 25/2008, 55/2008, 3/2009) je dodatno določeno, da pravila, ki se nanašajo na nekomercialne premike hišnih živali med državami članicami, veljajo tudi za nekomercialne premike hišnih živali na ozemlju Republike Slovenije.

Določen nadstandard je tudi določilo, da je uvoz, trgovanje in promet s psi, mačkami in belimi dihurji dovoljen, če so živali starejše od 3 mesecev in cepljene proti steklini (Pravilnik o veterinarskih pogojih za promet in trgovanje na teritoriju EU in uvoz iz tretjih držav živali, živalskega semena, jajčnih celic in zarodkov, za katere pogoji niso določeni v drugih veterinarskih predpisih, ter za promet in trgovanje z živalmi domačih vrst, ki se gojijo v živalskih vrtovih Uradni list RS, št. 115/2006, 25/2008).

V Zakonu o veterinarskih merilih skladnosti (Uradni list RS, št. 93/2005) je določena dodatna obveza lastnika živali (11. člen): Lastnik psa mora v sedmih dneh od pridobitve prijaviti psa veterinarski organizaciji, ki to vnese v centralni register psov, ki se vodi pri Veterinarski upravi RS. Mladiča mora prijaviti najkasneje do dopolnjenega tretjega meseca njegove starosti. Prijaviti je treba tudi pogin, odtujitev, pobeg ter vsako drugo spremembo v zvezi s psom.

Omejitve nakupa živali samo na slovenske vzreditelje bi bila diskriminatorna do vzrediteljev v drugih državah članicah in tretjih državah in bi pomenila omejevanje prostega pretoka blaga. Prav tako bi pomenila omejitev nakupa že odraslega psa od nevzreditelja.

Z zakonom pa je možno prepovedati prodajo določene vrste hišnih živali (psi, mačke,...), in sicer tistih živali, ki jih lastniki sami ne vzrejajo. Pri tem je potrebno izvzeti posamično prodajo odrasle živali in prodajo živali iz zavetišč. Pobudo bomo skušali upoštevati pri spremembi zakona o veterinarskih merilih skladnosti, ki je predvidena v tem letu.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 4. 2. 2010 | 08:23:45

Prepoved preprodaje živali neznanega izvora

Predlagam prepoved prodaje živali neznanega izvora, oz. živali katerih starša nista znana (pri tistih vrstah, kjer se starši dajo ugotoviti - psi, mačke...).

Vsako leglo bi bilo potrebno prijaviti VURSu, če pa eden od staršev nebi bil znan bi za oddajo skrbelo pristojno društvo za zaščito živali oz. azil. Le-to bi lahko živali tudi odvzelo, če bi ugotovilo, da so bile kršene kakšni pravilniki o zaščiti živali (prehiter odvzem materi, neprimerna zdravstvena oskrba, neprimeren prostor...)

Prihajajoče leglo, bi bilo potrebno prijavit najkasneje 8 dni po ugotovitvi brejosti, oz. najkasneje na dan kotitve, če do nje pride pred ugotovitvijo.

VURS bi izdal dovoljenje za oddajo živali in samo s tem dovoljenjem lahko kupiš oz. sprejmeš žival. Kaznivo bi bilo tudi sprejemanje živali brez tega dovoljenja ali pogodbe ustreznega azila, kot tudi oddaja!

Komentarji