Posebne obravnave sodišč glede delodajalčevega neizplačila plač
Pozdravljeni.
Vsak mesec se srečujemo s situacijami, kjer (finančno stabilen) delodajalec kljub podpisani pogodbi z delojemalcem, v kateri je jasno navedeno, koliko bo znašala delojemalčeva plača in kdaj bo izplačana, le-temu plače ne nakaže oz. tudi po posredovanju Inšpektorata za delo (ki izda le globo delodajalcu) delojemalec ostane praznih rok. Zato predlagam, da se taki primeri, kjer je črno na belem napisano, kdaj, kako, kje in zakaj, obravnavajo posebej in karseda ažurno ter z minimalnimi stroški delojemalca, saj opravljati delo v sistemu, kakršen je zdaj, je zaradi nesigurnosti praktično nemogoče.
Verjamem, da imate zaposlenih dovolj strokovnjakov na ministrstvu, ki bi takšen t.i. "interventni" zakon lahko v roku 4 do 6 mesecev spisali in ga posredovali naprej v obravnavo.
Popravek: všeč mi je tudi predlog uporabnika "andrejček", ki predlaga, da bi neizplačilo plače delodajalca kljub podpisani pogodbi, kjer črno na belem piše vse, kar je potrebno, bilo dovolj za izterjavo dolga. Se pravi brez dolgih in zapletenih sodnih postopkov.
Vse lepo in prav, vendar ne gre pozabiti, da naša država zakonsko dovoli, da delodajalci izčrpavajo podjetja, ne plačujejo zaposlenih, spravijo podjetje v dolgove in na koncu v stečaj. Delavci ostanejo na cesti, brez zasluženega denarja, gredo na zavod, kjer dobijo, če jih pripada, nadomestilo, podjetjnik pa prepiše vse svoje premoženje na druge, da ničesar nima s čimer bi poplačal davke, dobavitelje, delavce itd...istočasno pa odpre novo podjetje in dela naprej, kot da se ni nič zgodilo. To je grozno in dokler tega zakonsko ne spremenimo bo ta problem neplačnikov in izkoriščevalcev ostal. ZAto bi bilo smisleno, da se nemudoma spiše zakon, kot je to v tujini, da nekdo, ki pripelje podjetje in delavce v stečaj in na cesto, ne sme več imeti novega podjetja dokler ne poplača vseh dolgov. Če pa gre za primere v državnih podjetjih, kjer generalni direktorji/člani uprave, delajo škodo lastnikom in pri tem še oškodujejo davkoplačevalce, ne bi smeli nikoli več opravljati takšne funkcije. Tako pa se samo selijo iz enega podjetja v drugega, se okoriščajo in nič se jim ne zgodi.
Končno en zelo uporaben odziv pristojnega organa. Hvala!
Dober predlog! Tudi sedanja vlada se sramežljivo ogiba zahtevi po plačilni disciplini. Zakaj neki? Ker so isti! Plačilno disciplino bi bilo treba zagotavljati s posebnimi naglimi sodišči. Kdor dobro opravljenega dela ne plača, naj se ga drastično kaznuje, denar pa izterja po hitrem postopku.
Jaz mislim da če delodajalec enkrat tudi po 10 dneh ne izplača zadnje plače da ima delojemalec pravico brez negativnih posledic zanj prekiniti pogodbo o zaposlitvi in si iskati novo zaposlitev/prijaviti na zavod za zaposlovanje. Za dan prepozno plačane plače bi mogle bit obresti 5% plače/dan. Tko da se mal stimulira podjetja k plačevanju. ker tole ne pele nikamor. člov dela ko nor, že tako je premal plačan glede na težo dela potem pa ga še po 3 mesece ne plačajo ..katastrofa!
Najhujše je to, da nekateri čakajo na svoj prigaran denar tudi po 6 mesecev in več, naši t.i. "varnostni ventili" pa so očitno zarjaveli.
Sistem NE deluje in spremembe so več kot nujne.
Če delodajalec ne posluje oziroma ne dela skladno z zakonodajo, bi morali imeti takšno ureditev za delavca kot jo imajo v Avstriji, sicer je vse brez pomena. Prav tako z regresom za letni dopust, vsak mesec bi se moral regres za letni dopust stekati na poseben račun delavca 1/12 in po preteku določenega časa, bi delavec bil upravičen do izplačila regresa, ne glede na to koliko delodajalcev je med tem zamenjal. Delodajalčeva dolžnost je pa ta, da za vsakega zaposlenega redno vsak mesec plačuje denar na za to poseben račun. Sicer delodajalec prekanalizira denar v davčne oaze ali pa porabi za svoje osebne namene in potrebe. Delavec pa tako ne pride niti do plače in niti do regresa ali do katerekoli druge stvari, ki bi jo moral prejeti kot vsi ostali v javni upravi. Največji problem je v zasebnem oziroma privatnem sektorju oziroma v gospodarstvu in to samo zaradi finančne nediscipline ter pohlepnih delodajalcev, ker ne preganjajo neplačnikov.
Ker je takšno stanje protiustavno stanje, saj sodnikom ni potrebno preverjati po uradni dolžnosti ali so podatki vpisani v AJPESU pravilni, resnični, točni saj zato nimajo zakonske podlage. Tako pa delodajalec odpre samo poštni predal iz katerega oškodovanci nikoli ne pridejo do izplačila saj je to nemogoče ter tako neučinkovito. In še protiustavno stanje je v tem, da je v ustavi zapisano beri 66. člen (varstvo dela) in 26. člen (pravica do povračila škode) in še ostale ustavne določbe, katere so opredeljene in zajamčene s strani države oziroma sisitema.
Zato bi morala biti v takšnih primerih če je delodajalcu dovoljeno delovati nezakonito in protipravno ter neustavno, ker lahko posamezniki goljufajo vsevprek in v neskladju tako z ustavo kot zakonodajo. Država bi morala po prijavi oškodovancev sama izterjati denar od takšnega delodajalca, saj navadni delavci nimajo strokovnih, zakonskih, pravnih in ostalih znanj, da bi se lahko učinkovito branili oziroma, da bi bilo pravici zadoščeno.
potrebno bi bilo,da je plačilna lista oz. sama pogodba o zaposlitvi katero delodajalec z neizplačevanjem dohodka krši dovolj za sodno izterjavo dolga, brez nepotrebnega dolgotrajnega pravdaja in sodbe sodišča... enostavno je dokazat, saj ima delojemalec pogodbo o zaposlitvi in če iz tega naslova ni dogovorjenega plačila na tekočem računu delavca, je to dokaz, da plača ni bila izplačana - plača se namreč ne sme izplačevat na roko ampak samo na tekoči račun delojemalca... isto bi moralo veljati tudi za letni regres in ostale pravice (prevozni stroški, malica), oziroma izpis iz DURS, da niso plačani davki iz delovnega razmerja (SPIZ, zvarovanja).
Skratka samo poenostavit zadevo in zadeve se bodo hitro skristalizirale.