Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Poostritev nadzora nad denarjem ki ga razdeljuje Študentska organizacija Slovenije

5004 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Pozdravljeni

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) prejema denar kot provizija od študentskih napotnic. Slednji denar se skladno z PRAVILNIK O NAMENSKI PORABI SREDSTEV ŠOS podeljuje študentskim servisom in drugim organizacijam ki organizirajo in izvajajo aktivnosti v zvezi z izobraževanjem. Skladno s pravilnikom so lahko ta sredstva namenjena za:

1) financiranje in sofinanciranje interesnih oz. obštudijskih dejavnosti študentov za nepridobitne namene, 2) zagotavljanje pogojev za delovanje in razvoj ŠOS in OO ŠOS, 3) zagotavljanje pogojev za delovanje predstavnikov študentov v raznih organih na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni, 4) zagotavljanje boljšega socialno-ekonomskega položaja študentov, 5) izvajanje drugih dodatnih pomembnih aktivnosti.

V praksi se dogaja, da razne študentske organizacije in klubi - v Ljubljani je zelo aktiven ŠOLT, finacirajo svoje poslovanje in izvajajo tečaje tudi za DRUGE FIZIČNE OSEBE ter tako nastopajo kot konkurenca raznim izobraževalnim ustanovam.

Slednje izobraževanlne ustanove nastopajo na trgu brez nobenih subvencij države in zato posledično ne morejo konkurirati tem organizacijam s ceno, ki je pod tržno. Čeprav je ta cena za fizične osebe nekoliko višja (samo nekaj procentov) je dovolj očitno da velik del fiksnih stroškov teh organizacij pokrivajo prihodki s strani ŠOS-a.

Zato predlagam, da se z zakonom prepreči študentskim organizacijam da izvajajo aktivnosti in izobraževanja še za druge fizične osebe.

Hvala in lep pozdrav

Aleš Škrle

15 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A ales1969 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 3. 2010

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je v izhodiščih za pripravo Zakona o malem delu, kot enega izmed ciljev navedla, da želi z zakonom, med drugim urediti tudi način delitve sredstev iz koncesijske dajatve. Predvsem je namen zagotoviti bistveno več sredstev za štipendije, hkrati pa zavezati vse institucije in organizacije, ki upravljajo s sredstvi iz dajatve, da le-ta porabijo gospodarno, na transparenten način in v skladu z namenom, ki ga določa zakon. Glede na Predlog zakona o malem delu, ki je trenutno v javni razpravi (objavljen je na spletnih straneh Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve) bi se delež sredstev, ki je namenjen za neposredno delovanje Študentske organizacije Slovenije postopoma zmanjševal, hkrati pa bi se povečeval delež sredstev, ki se bodo delila na javnem razpisu za projekte, namenjenim obštudijskim dejavnostim dijakov in študentom.

Ocenjujemo, da bomo na ta način zagotovili transparentnejšo razdelitev sredstev iz dajatve iz dela študentov in dijakov.

Odziv Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo

V skladu z Zakonom o skupnosti študentov (Uradni list RS, št. 38/1994 z dne 30. 6. 1994) je Študentska organizacija Slovenije pravna oseba s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi, ki jih določata zakon in njen temeljni akt.

Po 9. členu Zakona o skupnosti študentov Študentska organizacija Slovenije sredstva za delovanje pridobiva iz republiškega proračuna in proračunov lokalnih samoupravnih skupnosti, proračunov organizacijskih oblik Študentske organizacije Slovenije, prispevkov študentov, prihodkov od dejavnosti, ki jih opravlja za uresničevanje nalog in ciljev, prihodkov od lastnega premoženja, dotacij, daril ter drugih virov. S premoženjem razpolaga v skladu z namenom, za katerega je bilo pridobljeno. Finančno in materialno poslovanje in razpolaganje s pridobljenimi sredstvi poteka pod pogoji in na način, določen z zakonom in akti Študentske organizacije.

Po 8. členu Zakona o skupnosti študentov lahko Študentska organizacija Slovenije za dosego svojih v temeljnem aktu določenih ciljev organizira gospodarske ali druge dejavnosti v skladu s predpisi, ki urejajo opravljanje teh dejavnosti. V okviru notranjih organizacijskih enot pa lahko opravlja dejavnosti, določene s temeljnim aktom, če se opravljajo za potrebe študentov in katerih cilj opravljanja ni pridobivanje dobička.

Po temeljnem aktu Študentske organizacije Slovenije, to je po Študentski ustavi (Uradni list RS, št. 105/02, 133/03 in 56/05) – 88. člen, se sredstva, zbrana iz koncesijskih dajatev, delijo na naslednji način:

  • 3,1 % se nameni za delovanje Študentske organizacije Slovenije,
  • 63,9 % se nameni delovanju študentskih organizacij univerz, in sicer: 38,6 % za delovanje Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, 20,3 % za delovanje Študentske organizacije Univerze v Mariboru in 5% za delovanje Študentske organizacije Univerze na Primorskem,
  • 33 % se nameni za delovanje študentskih klubov.
  • Sredstva iz proračuna Študentske organizacije Slovenije, zbrana na podlagi tega člena, pa se po 89. členu Študentske ustave namenjajo za:
  • financiranje delovanja Študentske organizacije Slovenije in njenih organov,
  • interesne oblike povezovanja študentov,
  • študentske organizacije samostojnih visokošolskih zavodov,
  • financiranje dijaške organizacije Slovenije v okviru Študentske organizacije Slovenije.

Kontrola nad namensko porabo sredstev se po 10. členu Zakona o skupnosti študentov opravlja v skladu s posebnimi predpisi. Tako je Razsodišče Študentske organizacije Slovenije (45. člen Študentske ustave) tisto, ki odloča o skladnosti poslovanja organizacijskih oblik Študentske organizacije Slovenije z akti, ki zavezujejo Študentsko organizacijo Slovenije in organizacijske oblike Študentske organizacije Slovenije, pa tudi o smotrnosti izdatkov in gospodarnosti ravnanja predstavniških teles in organov Študentske organizacije Slovenije s premoženjem Študentske organizacije Slovenije. Postopek pred Razsodiščem Študentske organizacije Slovenije se začne na predlog organa Študentske organizacije Slovenije ali njene organizacijske oblike ali na predlog posameznika, ki izkaže pravni interes. Poleg Razsodišča nadzor nad poslovanjem izvajata tudi Nadzorna komisija in notranji revizor, izvršuje pa se v obliki dajanja poročil in neposredne kontrole.

Glede na navedeno Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo nima pristojnosti oziroma neposrednega vpogleda v delovanje Študentske organizacije Slovenije.

Priloge:

Komentarji