19. 3. 2013
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport
V zvezi s predlogom, da se v Zakon o visokem šolstvu doda člen, po katerem bi študentke, ki so v času študija rodile otroka, imele možnost dodatnega leta ponavljanja letnika v letu rojstva ali letu za tem, pojasnjujemo.
Status študentk mater Zakon o visokem šolstvu ureja že od leta 1993 dalje. Študentke matere, ki v času študija rodijo, in študenti, ki v času študija postanejo očetje, imajo pravico do podaljšanja študentskega statusa za eno leto za vsakega živorojenega otroka.
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Kadar starši po rojstvu otroka niso upravičeni do starševskega nadomestila (niso zavarovanci za starševsko varstvo, npr. nezaposleni, študenti) so, ob izpolnjevanju v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 110/06-UPB2 in 10/08, v nadaljevanju ZSDP) določenih pogojev, upravičeni do starševskega dodatka, ki traja 365 dni od rojstva otroka in od 31. maja 2012 znaša 251 eurov. Pravico je potrebno uveljavljati 30 dni pred predvidenim datumom poroda, vendar najkasneje 30 dni po rojstvu otroka.
Zakon o uravnoteženju javnih financ (Uradni list RS, št. 40/2012) v 148. členu določa, da ne glede na 64. člen ZSDP ima od uveljavitve tega zakona pravico do pomoči ob rojstvu otroka vsak otrok, katerega mati ali oče imata stalno prebivališče v Republiki Sloveniji in povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 64% neto povprečne plače skladno z določili ZUPJS, ki se uporabljajo za odločanje o pravici do otroškega dodatka. Za potrebe tega člena centri za socialno delo iz centralne zbirke podatkov iz 49. člena ZUPJS obdelujejo osebne podatke, ki jih potrebujejo pri odločanju o pravici po tem členu.
Z otroškim dodatkom se staršem zagotovi dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje, kadar dohodek na osebo (družinskega člana) ne presega zgornje meje dohodkovnega razreda, to je 64% povprečne neto mesečne plače vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji.
Menimo, da sedanja ureditev določa dovolj dolgo dobo prejemanja starševskega dodatka in matere študentke v trajanju le-tega izenačuje z zaposlenimi materami, ki so upravičene do starševskega dopusta. Tudi višina starševskega dodatka se je z ZUJF (torej od 31.05.2012) povišala in sicer iz 196,49 eurov na 251 eurov. Po preteku enega leta lahko mati uveljavlja pravico do otroškega dodatka, katerega višina je odvisna od materialnega položaja družine.