Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Proti dvigu prispevka za obnovljive vire energije!

3114 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da takoj prekliče dvig prispevka za obnovljive vire energije, ki se s 1.februarjem letos zvišuje za 334 % in ga bomo plačevali vsi uporabniki električne energije !!!

Tudi na tem portalu je bilo že večkrat predlagano, da se takoj ukine subvencioniran odkup električne energije iz sončnih elektrarn in bioplinarn. Ker vlada tega ni storila in so se sončne elektrarne v zadnjih letih množile kot gobe po dežju, je sedaj seveda zmanjkalo denarja za subvencije. Ob tem je ponovno potrebno izpostaviti, da so subvencije nerazumno visoke in se odkup vrši po 4x višji ceni od tržne!

Na račun subvencij nekateri neupravičeno bogatijo, saj se investicija v sončno elektrarno povrne v največ 8 letih, država pa se je obvezala elektriko odkupovati po subvencionirani ceni min. 20 let! Večina subvencij se torej steka direktno v žepe lastnikov sončnih elektrarn in sploh ni namensko porabljenih - lastnik sončne elektrarne bo lahko tako zbrana sredstva porabil za karkoli - npr. tudi za nakup špornega avtomobila, kar z ekologijo nima prav nobene zveze.

Vladi predlagam, da sklene anekse k obstoječim 20 - letnim pogodbam in doseže bistveno nižjo odkupno ceno. Hkrati naj se sprožijo postopi za ugotovitev odgovornosti za škodo, ki jo bomo očitno vsi skupaj plačevali še najmanj 20 let!

14 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A ahac36 nuncij 147 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 2. 2013

Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor

Ker gre za zbiranje sredstev za zagotavljanje podpor, ki se izvaja na podlagi Energetskega zakona, Vlada, dokler ni zakon spremenjen, ni mogla odločiti drugače, kot da je dala soglasje k predlogu za dvig prispevka, ki ga je predlagala Javna agencija RS za energijo, da bodo lahko izpolnjene obveznosti do lastnikov proizvodnih naprav, ki so v podporni shemi. Zaradi reševanja problematike je v vladni proceduri predlog za spremembo Energetskega zakona, ki bi dal Vladi pooblastilo, da lahko, drugače kot do sedaj, odloča o tem, koliko sredstev za podpiranje je na voljo vsake naslednje leto glede na razpoložljive vire in s tem določa obseg novih proizvodnih naprav, ki jim bo zagotovljena podpora.

Priloge:

Komentarji




  • a ahac36 nuncij

    Vlada ni mogla narediti drugače, ker tako določa zakon....

     

    Tako neumnega izgovora pa še ne.

  • M Matej K

    Pogodbe za nazaj se ne bodo spremenile, ker ne verjamem da se bosta obe pogodbeni stranki strinjali s spremembo pogodbe.

     

    Skozi čas se pogodbena cena, koliko dobi lastnik sončne elektrarne plačano za 1 kWh energije, spreminja (zmanjšuje). Ne mislim na spremembo cene pri eni dolgoročni pogodbi. Če postavim sončno elektrarno zdaj, bom imel nižjo odkupno ceno elektrike, kot če bi jo postavil pred nekaj leti.

     

    Jo pa v tem času tudi tehnologija sončnih celic toliko napredovala, da proizvedejo več električne energije glede na površino in ceno celic, tako da se v končni fazi ne spremeni tako bistveno doba po kateri se investicija povrne. Danes je manjša investicija za isto proizvedeno ceno električne energije, je pa tudi nižja odkupna cena.

     

    Interes Slovenije in tudi EU je, da se v ozračje spusti manj toplogrednih plinov in tudi drugih rakotvornih in drugače škodljivih snovi. In če ne bi bilo te subvencije, ne bi bilo sončnih elektrarn in posledično je zaradi tega dražja tudi električna energija za končnega porabnika.

     

    Tega prispevka se ne da kar ukiniti, če pred tem ne rešimo drugače tega problema.

     

    Jaz sem takoj za postavitev vetrnih elektrarn (pa vemo kdo to blokira).

    Po drugi strani pa bi s postavitvijo še enega reaktorja jedrske elektrarne Krško tudi rešili vse te probleme in elektrika bi potem bila cenejša kot je sedaj, ta prispevek za obnovljive vire bi se pa tudi lahko s časom manjšal in odstranil, ko bi potekle vse obstoječe pogodbe (novih pogodb pa ne bi potrebovali).

  • j jbozicek

    Zakaj pa ne? Vsako pogodbo se da spremeniti, pač glede na trenutne razmere.

     

    Primerjava s plačami v javnem sektorju je tu zelo na mestu. Plače v javnem sektorju so tudi opredeljene v pogodbah, pa jih vsaka vlada spreminja.

     

    S predlogom se zelo strinjam. Zakaj bi zaradi nekaj dobičkarjev moralo dražjo energijo plačevati komplet gospodarstvo in tudi vsa gospodinjstva?

    • D DavidS

      Če se da vsako pogodbo enostransko spremeniti, potem pa itak ni problema. Bom se zaposlil nekje za minimalno plačo, potem pa dostavil delodajalcu spremenjeno pogodbo za nekaj tisočaki mesečne plače.....

       

      In če lahko država spremeni pogodbe o odkupni ceni za električno energijo, potem jih lahko tudi proizvajalci....kaj se bodo potem šli? Kdo bo hitrejši? Ali pa si bodo vsak dan pošiljali sem ter tja nove pogodbe?

       

      Ne se hecati, no.....pogodba je pogodba.....

  • D DavidS

    Vlada ne more enostransko spreminjati obstoječih pogodb. To je v nasprotju z načeli pravne države.

     

    Sam prispevek pa se tudi meni zdi zgrešen....če tehnologija še ni toliko napredovala, da bi bila rentabilna, potem je nima smisla forsirati.

     

    Vsi smo namreč zelo eko....dokler ne dobimo na mizo računa za to. Tudi Nemci so bili navdušeni, da bodo zaprli jedrske elektrarne.....zdaj, ko se jim je v dveh letih električna energija podražila za 15% , pa je to navdušenje precej splahnelo.....

    • a ahac36 nuncij

      Verjetno se da tudi enostransko spremeniti pogodbo, če se dokaže, da so nastopile bistveno drugačne okoliščine oz. če se ugotovi da so pogodbe za državo škodljive.

       

      Ko bodo čez 5 let še zadnji dvomljivci doumeli, da je fotovoltaika en sam velik nateg, bo verjetno zelo težko ljudstvo prepričati, da bo moralo še poldrugo desetletje plačevati za (namerne?) napake neke garniture iz preteklosti.

       

      Lepo bi tudi bilo, če bi se oglasil kdo od tistih, ki so pred dvemi leti trdili, da bo "čez dve leti" cena PV panelov tako padla, da se bo naložba v SE izplačala že brez subvencij.

    • D DavidS

      Ne, pogodb se ne da enostransko spremeniti.

      In tudi ne bi bilo pošteno do tistih, ki so šli v investicijo na podlagi pogodb.

    • a ahac36 nuncij

      V najslabšem primeru lahko država odstopi od pogodb in plača pogodbeno kazen. Verjetno bo znesek enak vložku v investicijo, torej bo država še vedno prihranila polovico zneska, ki ga bo sicer plačala v 20-ih letih.

       

      Pojavlja se mi še eno vprašanje. Država bi lahko sama zgradila nekaj velikih sončnih elektrarn enake moči kot je skupna moč vseh do sedaj zgrajenih manjših elektrarn. Vložek države bi bil vsaj 50% nižji, količina proizvedene energije pa bi bila enaka. Kje je tu računica?