8. 3. 2013
Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
Pravica do plačanega letnega dopusta je temeljna socialna pravica, ki je priznana v mednarodnih aktih, ki zavezujejo Republiko Slovenijo, v pravu ES in sodni praksi Sodišča ES. Glavni namen letnega dopusta je rekreacija delavca in regeneracija njegovih zmožnosti za delo. Tej temeljni pravici iz delovnega razmerja se delavec ne more odpovedati, niti mu je delodajalec ne sme kratiti.
Z vidika splošne delovne zakonodaje želimo pojasniti, da Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/02, 79/06, 46/07, 103/07, 45/08 in 83/09; v nadaljevanju ZDR) z vidika varstva in zdravja delavcev pri delu zagotavlja pravico do minimalnega letnega dopusta, ki mora biti zagotovljen vsem delavcem, ki so v delovnem razmerju na podlagi pogodbe o zaposlitvi. Štiri-tedenski dopust naj bi pomenil tisto spodnjo mejo dopusta, ki še zagotavlja obnovo delovnih sposobnosti delavca. Delavec ima v primeru petdnevnega delovnega tednika pravico do najmanj 20 dni letnega dopusta, v primeru šestdnevnega delovnega tednika pa pravico do najmanj 24 dni letnega dopusta.
Poleg tega delavcu že na podlagi samega zakona pripadajo dodatni dnevi letnega dopusta glede na njegove osebne okoliščine. ZDR v drugem in tretjem odstavku 159. člena določa primere, ko delavcu na podlagi zakona pripadajo dodatni dnevi letnega dopusta glede na njegove osebne in socialne okoliščine. Te okoliščine so: status starejšega delavca po 201. členu, invalidnost delavca, najmanj 60-odstotna telesna okvara delavca, nega in varstvo otroka s telesno in duševno prizadetostjo in otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti. Delavec ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta v primeru obstoja katere od navedenih okoliščin. Daljše trajanje letnega dopusta pa se v skladu z določbo 160. člena ZDR lahko določi s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Delodajalec je torej pri odmeri letnega dopusta za posameznega delavca dolžan upoštevati tudi kriterije po veljavnih kolektivnih pogodbah, ki določajo dodatne dneve letnega dopusta oziroma morebitno njihovo določitev v pogodbi o zaposlitvi. Tako dobljeni seštevek števila dni letnega dopusta za posameznega delavca se na koncu še preveri z vidika zakonsko zagotovljenega minimalnega letnega dopusta in ustrezno korigira, če dobljeni seštevek ne doseže zakonskega minimuma. Poudariti velja, da ZDR določa le minimalne pravice, zato tudi ni določena zgornja meja števila dni letnega dopusta.
Zaradi kršitev obveznosti v zvezi z zagotavljanjem pravice do letnega dopusta (159., tretji, četrti in peti odstavek 160. in 161. člen) ZDR predpisuje, da delodajalec odgovarja za prekršek, za katerega inšpektor za delo izreče globo na podlagi 230. člena ZDR.
V zvezi z izpostavljenim predlogom velja, upoštevaje že navedeno, poudariti, da je pri zagotavljanju pravice do letnega dopusta treba izhajati iz minimalnega standarda, ki ga določa zakon, da pa se s pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo pravica lahko nadgradi z ugodnejšo ureditvijo za delavca. Upoštevaje v drugem odstavku 7. člena ZDR določen pravni standard »v korist delavca«, se s pogodbo o zaposlitvi lahko pravice določijo za delavce ugodneje, kot jih določa zakon in prav tako so lahko tudi kolektivne pogodbe za delavce ugodnejše od zakona.
Nenazadnje velja še poudariti, da je bil v fazi priprave novega Zakona o delovnih razmerjih pogosto izpostavljen predlog po določitvi zgornje meje letnega dopusta, ki pa prav iz že navedenega razloga, da ZDR določa le minimalni nivo pravic iz delovnega razmerja, s strani socialnih partnerjev ni bil podprt.
Jaz delam v trgovini. Med tednom delam po 7 ur, ob sobotah pa 5, da dobim tedenskih 40 ur.
Dopuste si ne izbiram sam, ampak mi ga določijo.
Tole je tretja sobota zapored, da imam dopust.
Porabil sem 3 dni dopusta za 15 ur. Kar pomeni, da nekdo ne bi porabil niti dveh dni, jaz pa cele 3.
Je to fer?
Pa nimam 35 dni dopusta.
Se popolnoma strinjam! 90% javnega sektorja tako ali tako opravlja lažje, psihično in fizično manj zahtevno delo kot zaposleni v zasebnem sektorju, ki so, kot je že Skoti99 omenil, vezani na cilje, norme in še kaj.
Res je že skrajni čas, da se gospodarstvo in javni sektor izenačita. In da se izenačijo tudi vse kolektivne pogodbe glede dopusta. Na državni ravni naj se določi lestvica v katero se razporedijo vsi poklici/delovna mesta oziroma zaposleni. Da potem dejansko dobi zaposleni dopust glede na svojo starost, delovno dobo, število otrok, izobrazbo in delovno mesto. Pa da spet ne bo 40 dnevne razlike med maksimumom in minimumom.
Tako npr. dodati samo 3 dni za zelo zahtevna delovna mesta - ne pa 15!
Ne bi bilo bolje, da bi se gospodarstvo zgledovalo po javni upravi?
Ne izenačevat standarde navzdol. Ne gledat, kaj je nekje slabše in tisto povzet. Glejte, kaj je bolje in poskušat to doseči.
V teoriji zelo lepo....v praksi pa gospodarstvo ne bi moglo zdržati takšnih standardov.
Že sedaj jih ne more, pa financira samo visoke standarde javnega sektorja preko davkov.
Mogoče narobe razumljeno.....nisem mislila nižati javne standarde na standarde gospodarstva. Prej obratno: sama sem ZA višanje dopusta, saj ga v gospodarstvu dobim samo 20 dni letno. In vsak, ki trdi, da mu je osebno 35 dni dopusta letno preveč, naj si najde nek hobi ali pa se obrne na psihiatra :)
Zaradi mene so lahko dopusti 50-60 dni. Hvaležna sem za vsak dodatni dan. Samo dejstvo je; da je minimalen dopust nad 30 dni utopija. Vprašanje koliko bi vzdržalo gospodarstvo.
Mislim, da bi že dvig minimalnega dopusta na 25 dni bil velik uspeh. Pa seveda vzpostaviti sistem "dodeljevanja" bonus dopusta na delovne razmere; otroke; izobrazbo; delovno dobo......
Pa še to: bonusi za težko delo naj se delijo tudi ne-fizičnim delavcem. Npr: čeprav delam v pisarni; imam težke delovne pogoje - ker mi po glavi skačejo kupci, 3 nadrejeni; operiram pa praktično z milijonskimi posli in posledično penali, itd. Tudi recimo delavci v trgovini: ne zavidam jim njihovega položaja ko se nad njim znese vsaka druga stranka; dopusta ne morejo koristiti po svoji želji (če ga sploh lahko); šefi pa jih šikanirajo na vsakem koraku. Zakaj pol tisti, ki dela na CNC-ju dobi več "ugodnosti" za težke delovne razmere; ko pa denimo na dvigne večjega kosa kovine kot 6 kg in cel dan dela v "miru"?
Človeško bi bilo da bi imela oba 35 dni dopusta. Ker bo že tako čedalje manj praznikov pa čedalje manj delavskih pravic in nekje je to treba dobit nazaj.
Se strinjam - v javnem sektorju je nerazumno, koliko več dopusta so si izborili nekateri poklici na račun "zahtevnosti" delovnega mesta. Npr. starejši zaposleni v zavodu, kjer delajo z osebami z motnjami v razvoju, imajo tudi do 45, 50 dni dopusta.
Na mestu je vprašanje, ali je nekdo, ki dela v gospodarstvu, ki je vezan na norme, cilje, ..res toliko manj obremenjene in pod stresom, da ima 22, 25 dni dpusta oz. obratno - ali oseba, ki dela s prizadetimi otroki, odraslimi res potrebuje še enkrat toliko doousta od delavca v gospodarstvu?
Osebno menim, da je tudi pri dopustih prišlo do nepojmljivih razlik med delavci in te razlike pogosto nimajo argumentov.
Primer so tudi zdravniki. 50, 60 dni dopusta?