Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uklonilni zapor za odgovorne osebe

3270 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Za izboljšanje in preprečevanje plačilne nediscipline naj se uvede uklonilni zapor za odgovorne osebe zasebnih in javnih gospodarskih družb (predsednike uprav, direktorje), za osebne družbe, za odgovorne osebe zavodov, civilno pravnih organizacij, za odgovorne osebe državnih organov in lokalnih skupnosti, ki so po pooblastilu ministra ali župana odredbodajalci izplačil.

Upnik lahko zahteva uklonilni zapor zoper odgovorno osebo enkrat ali večkrat, vendar skupaj ne več kot 30 dni za posamezno terjatev. Uklonilni zapor lahko zahteva za zapadle in neplačane terjatve pred vložitvijo tožbe ali izvršbo. O uklonilnem zaporu odloči sodišče.

V ta namen se ustrezno spremeni civilno pravna zakonodaja.

12 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G Gabez 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 1. 2016

Odziv Ministrstva za pravosodje

Ministrstvo za pravosodje meni, da sprememba civilnopravne zakonodaje na način, da bi bilo možno za določene kategorije dolžnikov oziroma odgovornih oseb dolžnikov pred vložitvijo tožbe oziroma pred podajo predloga za izvršbo sodišču predlagati uklonilni zapor kot sredstvo, s katerim bi dolžnika prisilili k plačilu zapadle in neplačane terjatve, ni sprejemljiva, saj bi pomenila nesorazmeren poseg v ustavno zagotovljeno pravico do osebne svobode (19. člen Ustave Republike Slovenije). Nikomur ne sme biti odvzeta prostost samo zato, ker ne more izpolniti pogodbene obveznosti.

Veljavna ureditev, odvisno od situacije, upniku zapadle in neplačane terjatve omogoča, da doseže poplačilo tako, da predlaga izvršbo na podlagi verodostojne listine (v tem primeru gre za pogojno dovoljeno izvršbo, saj bo v primeru obrazloženega upnikovega ugovora o terjatvi določilo pravdno sodišče) ali da pridobi odločitev sodišča, ki predstavlja izvršilni naslov (npr. izvršljiva sodba) in nato predlaga izvršbo na podlagi izvršilnega naslova.

Priloge:

Komentarji