Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

parkiranaje na zasebnem parkirišču je treba obravnavati kot enak prekršek kot parkiranje na javnem

17382 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Skladno z nalogami in cilji policije mora le ta varovati življenje, osebno varnost in premoženje ljudi.

Ker med premoženje spada zadnjih 20 let tudi zasebno parkirišče bi policija moral adopolniti zakon s tem da se z enako kaznijo kaznuje tisti, ki parkira na zasebne parkirišču, ki je ustrezno označeno. Poleg kazni bi morala policija odrediti tudi odvoz vozila pa tega ne počne

11 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z zareg 13 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 2. 2013

Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor

Zakon o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 109/10 in 57/12; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) določa prometna pravila ravnanja v cestnem prometu ter pooblastila in sankcije, ki jih pri izvajanju zakona izrekajo pristojni organi. ZPrCP določa torej ravnanja na prometnih površinah, ki so javno dostopne vsem udeležencem cestnega prometa, bodisi da gre za promet na kategoriziranih površinah ali nekategoriziranih površinah, ki se uporabljajo za javni cestni promet. Glede uporabe nekategorizirane ceste, ki jo želi lastnik uporabljati izključno za lastne potrebe, pa Zakon o cestah (Uradni list RS, št. 109/10 in 48/12) v četrtem odstavku 6. člena določa, da mora biti dovoz na cesto oziroma prometno površino ostalim udeležencem v prometu prepovedan s predpisano prometno signalizacijo, lahko pa je preprečen z zapornico ali drugo fizično oviro.

ZPrCP v 16. točki četrtega odstavka 65. člena tudi določa, da je ustavitev in parkiranje prepovedano na določenih mestih ter tudi na mestu, na katerem bi parkirano vozilo onemogočalo dovoz do zasebnega zemljišča. Sankcioniranje kršitve navedene določbe kot tudi odreditev odstranitve nepravilno parkiranega vozila pa je skladno z določbo 13. in 15. člena v pristojnosti tako policije kot tudi občinskega redarstva.

Za varen in nemoten promet na občinskih cestah so odgovorne občine, ki skladno z določbo 6. člena ZPrCP določijo pogoje in način odstranitve in hrambe vozil, nepravilno parkiranih in zapuščenih v smislu 19. člena ZPrCP ter pogoje in način uporabe naprave, s katero se začasno prepreči odpeljati vozilo, ki je parkirano na cesti v naselju v nasprotju z ZPrCP ali s prometno ureditvijo.

Določena ravnanja in sankcioniranje kršitev teh ravnanj so torej že urejena v navedenih zakonih, pri čemer je potrebno poudariti, da je le lastnik tisti, ki sme in lahko omeji uporabo zasebnega zemljišča ali nekategorizirane ceste, ki jo lastnik uporablja izključno za lastne potrebe (bodisi s prometno signalizacijo, z drugo fizično oviro – ograja, zapornica, ipd.). Če tega lastnik ne stori (torej dopusti, da je prometna površina dostopna vsem udeležencem cestnega prometa) se lahko takšna površina smatra za nekategorizirano površino, ki se uporablja za javni cestni promet, pristojnost nadzora nad slednjimi površinami pa imajo tako policisti kot tudi občinski redarji.

Priloge:

Komentarji