5. 2. 2013
Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor
Zakon o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 109/10 in 57/12; v nadaljnjem besedilu: ZPrCP) določa prometna pravila ravnanja v cestnem prometu ter pooblastila in sankcije, ki jih pri izvajanju zakona izrekajo pristojni organi. ZPrCP določa torej ravnanja na prometnih površinah, ki so javno dostopne vsem udeležencem cestnega prometa, bodisi da gre za promet na kategoriziranih površinah ali nekategoriziranih površinah, ki se uporabljajo za javni cestni promet. Glede uporabe nekategorizirane ceste, ki jo želi lastnik uporabljati izključno za lastne potrebe, pa Zakon o cestah (Uradni list RS, št. 109/10 in 48/12) v četrtem odstavku 6. člena določa, da mora biti dovoz na cesto oziroma prometno površino ostalim udeležencem v prometu prepovedan s predpisano prometno signalizacijo, lahko pa je preprečen z zapornico ali drugo fizično oviro.
ZPrCP v 16. točki četrtega odstavka 65. člena tudi določa, da je ustavitev in parkiranje prepovedano na določenih mestih ter tudi na mestu, na katerem bi parkirano vozilo onemogočalo dovoz do zasebnega zemljišča. Sankcioniranje kršitve navedene določbe kot tudi odreditev odstranitve nepravilno parkiranega vozila pa je skladno z določbo 13. in 15. člena v pristojnosti tako policije kot tudi občinskega redarstva.
Za varen in nemoten promet na občinskih cestah so odgovorne občine, ki skladno z določbo 6. člena ZPrCP določijo pogoje in način odstranitve in hrambe vozil, nepravilno parkiranih in zapuščenih v smislu 19. člena ZPrCP ter pogoje in način uporabe naprave, s katero se začasno prepreči odpeljati vozilo, ki je parkirano na cesti v naselju v nasprotju z ZPrCP ali s prometno ureditvijo.
Določena ravnanja in sankcioniranje kršitev teh ravnanj so torej že urejena v navedenih zakonih, pri čemer je potrebno poudariti, da je le lastnik tisti, ki sme in lahko omeji uporabo zasebnega zemljišča ali nekategorizirane ceste, ki jo lastnik uporablja izključno za lastne potrebe (bodisi s prometno signalizacijo, z drugo fizično oviro – ograja, zapornica, ipd.). Če tega lastnik ne stori (torej dopusti, da je prometna površina dostopna vsem udeležencem cestnega prometa) se lahko takšna površina smatra za nekategorizirano površino, ki se uporablja za javni cestni promet, pristojnost nadzora nad slednjimi površinami pa imajo tako policisti kot tudi občinski redarji.
Privat zemljišče je zakonsko varovano že sedaj kot kaznivo dejanje Motenje posesti, res pa je, da mora oškodovanec SAM tožiti (v tem primeru) voznika oz. lastnika. Postopek poteka tako, da v času oškodovanec situacijo fotografira, gre na sodišče kjer poda kazensko ovadbo (lahko preko odvetnika), ter v kazenski ovadbi sodišču predlaga, da preko usreznih evidenc (evidence upravne enote) pridobi podatke lastnika vozila, ter nato slednjega toži.
Za več si poglej STVARNOPRAVNI ZAKONIK (SPZ), ali pa poguglaj.
Je pa res, da je lažje nekoga drugega v drek rinit, kot pa se sam izpostavit zase, pa čeprav gre po mnenju večine za nepotrebno policijo.
Kazniva dejanja ureja Kazenskopravni zakonik, ne pa stvarnopravni.
Motenje posesti ni kaznivo dejanje, je pa prepovedano. V primeru, da nekdo moti vašo posest vam tako ostane le civilna tožba, kazenska ovadba ni možna.
Pri civilni tožbi zaradi motenja posesti pa morate za odškodnino dokazati, da ste zaradi tega utrpeli škodo. Želim vam obilo sreče pri dokazovanju škode, ki ste jo utrpeli, ker je nekdo za 10 minut parkiral na vašem parkirnem mestu.
Problem so blokovska naselja, a tudi druga ... Živim v okolju, kjer so stanovanjske hiše in manjša podjetja, vsi pa delimo isto dvorišče. Stranke podjetij parkirajo vsepovsod, rampe ni mogoče postaviti, ker bi se oviralo delo podjetij, ki pa so podnajemniki. Čudna situacija, rezultat pa je takšen, da se včasih tudi peš komaj prebijam med avtomobili, odhod ali prihod z avtom pa je včasih nemogoč.
Policija ne kaže zanimanja za to.
Menim, da je zasebna lastnina pri nas preveč zaščitena. Pritlehna miselnost se je zažrla v zakonodajo. Zapuščen avtomobil na javnem zemljišču se še odpelje, na zasebnem pa ni tako, čeprav bo takšen avto z iztekom tekočin ravno tako onesnažil tudi do 10.000 l podtalnice.
Vsakdo lahko počne na svojem, kar želi, preko parkiranih avtov pa vidimo, da tudi na tujem ...
Redarji bi morali imeti pooblastila, da bi na željo lastnika morali ukrepati tudi na zasebnem zemljišču.
V bistvu bi v vašem primeru policija morala ukrepati, če gre za napačno parkiranje. Po opisu sodeč namreč izgleda, da gre za javno prometno površino, in na teh ima policija vsa pooblastila, tudi če gre za zasebno zemljišče.
Jaz bi temu prej rekel preslaba zaščita lastnine. Če nekdo parkira na zemljišču, ki je v moji lasti, bi v bistvu moral imeti jaz bistveno večje pravice zaščititi svoje zemljišče - še najmanj, kar bi moralo biti dovoljeno je to, da se moteč element (v tem primeru avtomobil) odstrani na stroške lastnika.
Mislim, da se v številnih naseljih (zlasti blokovskih), kjer se morajo redno ubadati s pojavom "padalcev", ki se pripeljejo z avtom, parkirajo na prvo parkirišče in gredo po opravkih. Isti problem je pri stanovanjsko-poslovnih objektih, kjer mnogi ne spoštujejo privatnih parkirišč.
Če torej plačaš parkirišče, ga imaš edini pravico koristiti.
Če se ne motim je predlagatelj imel v mislih ljudi, ki parkirajo na tujih zasebnih parkiriščih. Policija nima prav dosti pooblastil v teh primerih.
Ce nekdo parkira na tvoji posesti lahko policija ukrepa samo, ce lastnik to zahteva!!!!! Cene pa nima nobene pravice se vtikati, kdo kje parkira na lastni parceli!!!!! Pa nehajte ze govoriti samo kako bi ljudi kaznovali!!!! Kaj ste nacisti alikaj?
Če je imel v mislih to, potem se strinjam, trenutno ima lastnik vse premalo pravic pri varovanju svoje posesti. Nekomu, ki parkira na tvoji posesti, pravzaprav ne moreš nič.
policija ne ukrepa ker ne more ukrepati na zasebnem zemljišču.
Parkiranje je lastninska pravica in ne privilegij. Zanjo plačujemo zemljiški prispevek davek na posest, čiščenje, osvetlitev pluženje idr... zato bi želel sam razpolagati kdo in kdaj bo parkiral na parkirišču ki sem ga drago plačal....
Trenutna zakonodaja omogoče le to, da lahko nekoga tožiš za motenje posesti. S tem pa nepotrebno obremenjujemo sodišča.
Policija ima pooblastila za ukrepanje na vseh javnih prometnih površinah, ne glede na to, v čigavi lasti so....sem spadajo tudi npr parkirišča nakupovalnih centrov.
Da pa bo policist prišel k meni in mi napisal kazen, ker sem narobe parkiral na dvorišču svoje hiše, pa je verjetno malo absurdno.