Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Reforma visokošolskega sistema

3735 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Več kvalitete, manj kvantitete

Imamo lep problem, tudi strukturne nezaposlednosti. ker naše fakultete mnogokrat proizvajajo neuporaben kader, pogosto tudi nenajbolj sposoben, je moje mnenje, da je visoko solstvo potrebno spremeniti, hkrati pa bi se privarcevalo vec 10mio€.

90% dijakov, se vpiše na študij, v sodobnem svetu je to navadno med 20 in 50%.

1. potrebno je spremeniti sistem financiranja fakultet - glavarino. Tako, da se ne spodbuja stevilcnost studentov ampak, cim bolj uspesne in sposobne studente. Ceprav, se mogoce komu slisi kruto, vendar vse preveč ljudi na pomembnih delovnih mestih, ni sposobno opravljati le tega.

2. mnogokrat smo priča, da recimo na študij medicine ne pride naravni talent za kirurga ali sportnega zdravnika, ker ni imel "dovolj visok uspeh pri geografiji..." Danes šteje le, da ima dijak,dijakinja vse 5tke, torej da se snov pifla in pifla... Nato se uspešno vpiše na studij medicine, "ker je to kul."

Zato predlagam, da se razdeli razmerje uspeh v šoli 40%, sprejemni izpit 60%. Ker pač vsakdo ni za zdravnika, pravnika, učitelja,...

sprejemni izpit naj vsebuje sposobnost posameznika v poklicu, za katerega se namerava na visokosolskem zavodu izsolati. (lahko pisni, ustni ali oboje)

3. Uvedba solnin za redne studente. Ta naj bo relativno nizka, npr.400, 500€ za cel studij ob vpisu v prvi letnik. Tako se ne bodo studenti vpisovali za hec, hkrati pa se ne bodo vpisovali zaradi studentskih napotnic.

4. Ukinitev "kvazi visokosolskih zavodov"

10 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 18 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 1. 2013

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Glede financiranja visokega šolstva vas moramo seznaniti, da Uredba o financiranju visokega šolstva že od leta 2011 določa, da financiranje v visokem šolstvu ni več odvisno od števila vpisanih študentov. Tako imenovana »glavarina« kot kriterij financiranja je tako že odpravljene.

Zakon o visokem šolstvu med drugim predvideva, da se s študijskim programom lahko kot pogoj za vpis določijo tudi posebne nadarjenosti oziroma psihofizične sposobnosti. V pristojnosti fakultet je, ali bodo to upoštevale pri vpisnih pogojih. Nekatere fakultete to že vrsto let izvajajo.

Na ministrstvu so v pripravi tudi spremembe Zakona o maturi. Z njimi želimo omogočiti (po končani gimnaziji ali srednjem strokovnem izobraževanju, maturitetnem tečaju, poklicnem tečaju, mojstrskem izpitu) kandidatom, da ustrezno svojim sposobnostim in željam izberejo primerno zahteven zaključek izobraževanja.

Če pod pojmom "kvazi visokošolski zavod" razumemo, visokošolski zavod, ki svojo dejavnost izvaja nekvalitetno, je po ZViS ta naloga v pristojnosti Nacionalne agencija RS za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu (NAKVIS). Preverjanje kakovosti visokošolskih zavodov se izvaja redno na vsakih sedem let, lahko pa tudi izredno kadarkoli,če je za to dana pobuda. Če NAKVIS visokošolskemu zavodu ne podaljša akreditacije, se tak visokošolski zavod izbriše iz razvida visokošolskih zavodov, kar pomeni njegovo ukinitev.

Priloge:

Komentarji