Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Visoki predstavniki ljudstva in kazniva dejanja

2281 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam, da se spremenijo pravilo glede prenehanja funkcije za poslance državnega zbora in državnega sveta, župane in občinske svetnike, in sicer tako, da jim funkcija samodejno preneha, takoj ko so pravnomočno obsojenega kateregakoli kaznivega dejanja.

Prav tako jim v času trajanja mandata naj ne velja imuniteta za kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti.

25 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DavidS 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 1. 2013

Odziv Ministrstva za pravosodje in javno upravo

Občinski funkcionarji, to je župan, podžupan in člani občinskega sveta, nimajo imunitete. Zato so kazensko in materialno odgovorni za zakonito opravljanje svoje funkcije. Zakon o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12 – ZUJF; v nadaljevanju ZLS) v 37. a členu med razlogi za predčasno prenehanje mandata določa, da občinskem funkcionarju, torej tudi županu, predčasno preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev.

Menimo, da z vidika načel pravne države in človekovih pravic in svoboščin, predvsem pa sorazmernosti ukrepov, ne gre na hitro spreminjati in dopolnjevati razlogov za predčasno prenehanje mandata občinskih voljenih funkcionarjev. Uveljaviti pa je treba moralna in etična načela opravljanja javnih funkcij, ki so nenazadnje urejena z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, kot tudi z etičnimi načeli, ki so jih predstavniki slovenskih občin sprejeli v Kongresu lokalnih in regionalnih oblasti Sveta Evrope v obliki Evropskega kodeksa ravnanja lokalnih in regionalnih izvoljenih predstavnikov (Recommendation SE/60 iz leta 1999).

Priloge:

Komentarji