UKINITEV FUNKCIJE PREDSEDNIKA DRŽAVE
Strošek predsednika države nas stane cca 5mio €. (direktni stroški) Če bi to namenili v gospodarstvo, pa da se omejimo na mikro in mala podjetja in bi dobili do 30.000 € nepovratnih sredstev za inveticijo v tehnološko opremo. (torej 50 % investicije)
Bi pomenilo da bi spodbudili min 200 podjetij.
Vstrikten pogoj:
Opremo morajo kupiti in se nato prijaviti na razpis, če so izbrani OK, če ne pa žal niso! Izobidemo špekuliranju in podpremo samo tiste ki mislijo resno.
Vsaj en novo zaposlen v roku enega leta po prejemu sredstev za dobo 3 let.
Ja predsednika pa menda moramo imeti.
Predsednik je moralna avtoriteta. Če je ne bo imela vlada še na to kdo bo informacijski pooblaščenec neposreden vpliv.
Menim, da ni glih narobe, če že imamo predsednika države, bi bilo pa prav, da bi se temu predsedniku bistveno zmanjšala plača in pa še malo dela in odgovornosti bi se mu naložilo. Dobil pa bi pisarno in enega tajnika/co z vozniškim izpitom B kategorije. Pa bi bilo vse skupaj bolj podobno stanju v državi, kateri bi pač predsedoval.
Ko mu mandat odklenka, pa čao! Tam je borza, če nič drugega ne najde - čeprav: sramota pa taka, da si tak fajn človek, ki se ima sposobnega za predsednika, pa si ne bi našel drugega dela.
Da se o pred- pred -pred in še enkrat pred predsedniku ne menimo...
Osebno ne bi odpravljal funkcije predsednika republike, ki predstavlja državo "navzven" in ima tudi določene, sicer precej omejene, naloge.
Bolj smiseln bi bil razmislek, ali res potrebujemo urad in funkcijo bivšega predsednika republike? Ta institut (če se ne motim) prihaja iz ZDA, kjer imajo predsedniški sistem. Aktivni predsednik ZDA ima namreč možnost, da svoje predhodnike prosi za nasvet v določeni zadevi ali katerega celo pooblasti, da kot njegov odposlanec izjemoma opravi kakšno diplomatsko pot. Jimmy Carter je lep primer tega.
Najprej je potrebno ukiniti funkcijo prejšnjega predsednika, ki ima svoj urad, zaposlene in plačo, pa fukncijo pred-pred-pred dosmrtnega prejšnjega predsednika. Kučan je končal svojo funkcijo 3 mandate nazaj, pa še vedno prejema nadomestilo. Ne vem pa , če urad predsednika res potrebuje 20 ljudi.
Osebno mislim, da so stroški za demokracijo vedno naložba, ki se povrne sčasoma. Poleg tega praktično ves denar, ki ga dobi predsednik republike, zapravi v sloveniji in s tem financira mnoga podjetja in ljudi.
Menim, da bi se morali tega "problema" lotiti z druge strani in predsedniku RS dati več pristojnosti, da lahko deloma uravnovesi zakonodajno-izvršno oblast, ki sta postali eno.
S tem bi dodali svoji demokraciji neko novo raven in poslali pozitiven signal mednarodni skupnosti.
Pri vseh agencijah, "inštitutih", društvih in ne vem kaj še bi bilo treba iti po vrsti. Nabralo bi se precej več od omenjene vsote. Če bi bila ukinitev predsedniške funkcije smiselna lahko verjameš, da bi kakšna država to že storila, tako pa imajo celo naprednejše države od nas bistveno potratnejšo rezprezentanco in celo kralje za maskoto.
Subvencije v podjetništvo so pa odraz permisivne vzgoje. Spet nekomu dajemo ribo namesto, da bi ga učili kako jo ujeti. Najbrž zato, ker je lažje dati tuj denar kot se angažirati z delom.
Predsednik republike predstavlja državo in še vedno ga je bolje imeti kot ne.
mene pri tem predlogu zanima, ali so podjetja ustanovljena zato, da sama delajo dobiček, ali zato, da živijo samo zaradi tega, da pridobivajo državna sredstva iz proračuna. Ker zadnje čase kao podjetniki samo čakajo, da kaj dobijo iz proračuna, da pa bi kdo premaknil rit in kaj naredil, da bi firma laufala sama od sebe - tega pa je vse manj. IN TO NI PODJETNIŠTVO.
če mi kdo ne verjame, mu lahko povem, da je sedaj pogoj za zaposlitev možnost pridobitve subvencije od države, če tega ni, nezaposlenega zavrnejo že pri vhodnih vratih - seveda gre za zaposlitev za določen čas, za čas, ko velja subvencija....poznam vsaj deset takšnih primerov samo iz mojega kraja