3. 1. 2013
Odziv Ministrstva za infrastrukturo in prostor
V Zakonu o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 109/10 in 57/12) je v 16. členu določeno, da je voznik dolžan imeti pri sebi listino, s katero dokaže, da sme voziti vozilo v cestnem prometu. Za kršitev te določbe je predpisana globa 40 eurov.
Zahteva za posedovanja listine - vozniškega dovoljena - pri vožnji v cestnem prometu izhaja iz Konvencije o cestnem prometu (Dunaj, 1968), utemeljena pa je s cilji učinkovitosti postopka preverjanja voznikov v cestnem prometu, iz varnostnega vidika, ter s cilji preprečevanja pojava ponarejenih vozniških dovoljenj v obtoku. Zahteva po tem, da ima voznik pri sebi vozniško dovoljenje, je upravičena zaradi vse večje udeležbe tujih voznikov v cestnem prometu in nepovezanosti nacionalnih omrežij izdanih vozniških dovoljenj, ki bi omogočala neposredno in takojšnje preverjanje vseh potrebnih podatkov o vozniku oziroma vozniškem dovoljenju.
Tudi iz Direktive 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih izhaja, da nihče ne more imeti več kot eno vozniško dovoljenje. Navedeno je zlasti pomembno za izvajanje te direktive, ki omogoča, da lahko oseba svoje tuje vozniško dovoljenje zamenja za vozniško dovoljenje druge države članice UE, pri čemer pa mora država, ki izvede zamenjavo, vrniti staro dovoljenje organom države članice, ki ga je izdala, predhodno pa preveriti, ali so za zamenjavo izpolnjeni pogoji (ali je bilo tuje vozniško dovoljenje veljavno…).
Vsi ti razlogi, upoštevajoč načelo enakosti obravnave voznikov, kažejo na to, da je zahteva po posedovanju listine pri vožnji v cestnem prometu, upravičena. Vozniško dovoljenje pa lahko oseba v Republiki Sloveniji uporabi tudi kot dokument za izkazovanje istovetnosti.
Glede predloga, da se osebi, ki nima pri sebi vozniškega dovoljenja, izreče zgolj ustni opomin, pa pojasnjujemo, da lahko pooblaščena uradna oseba v skladu z Zakonom o prekrških namesto izreka sankcije kršitelju izreče opozorilo. Pooblaščena uradna oseba prekrškovnega organa lahko kršitelja opozori, če je storjeni prekršek neznatnega pomena in če pooblaščena uradna oseba oceni, da je glede na pomen dejanja opozorilo zadosten ukrep.
Dodajamo še, da je globa 40 eurov najnižja globa, ki se lahko v skladu z Zakonom o prekrških predpiše za prekršek v Republiki Sloveniji. Za vožnja motornega vozila brez vozniškega dovoljenja ustrezne kategorije je predpisana znatno višja globa, in sicer 500 eurov.