Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prenehanje sodelovanja v vojnah

2738 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Vladi predlagam, da takoj prenehamo sodelovati v obeh vojnah, v katerih sodelujemo. Torej v okupaciji Iraka in vojni v Afganistanu. Obe vojni vodi Amerika skupaj s svojim podanikom Veliko Britanijo.

Nam v teh zadevah ni potrebno sodelovati, ker smo se z osamosvojitvijo odločili, da ne bomo nikogaršnji hlapci in tudi zato, ker sta obe vojni napadalni, kolonialistični in s tem nepravični.

Tudi naša himna govori o tem "naj le sosed bo mejak" in ne vrag, mi pa si s tem po svetu samo pridobivamo sovražnike.

34 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jbozicek 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 1. 2013

Odziv Ministrstva za obrambo

Formalno-pravne podlage za sodelovanje Republike Slovenije v mednarodnih operacijah in misijah najdemo v Zakonu o obrambi (Uradni list RS, št. 103/04 – UPB 1), ki med drugim določa, da je temeljni namen obrambe, ki je sicer tudi ustavna kategorija, odvračanje napada na državo ter obramba neodvisnosti, nedotakljivosti in celovitosti države, ki se uresničuje tudi z vključevanjem in z aktivnim sodelovanjem države v mednarodnih varnostnih povezavah na podlagi mednarodnih pogodb.

Republika Slovenija je z omejenim sodelovanjem v Natovi misiji usposabljanja v Iraku (NTM-I, Nato Training Mission in Iraq), v obsegu do štirih (4) inštruktorjev, ki je temeljilo na resolucijah Varnostnega sveta OZN, končala konec leta 2008.

Republika Slovenija na podlagi resolucij Varnostnega sveta OZN ter skupnih odločitev v okviru Zavezništva in širše mednarodne skupnosti sodeluje v silah ISAF, ki obsegajo skupno petdeset (50) držav ter v razvojnih aktivnostih za krepitev zmogljivosti afganistanske družbe na področjih izobraževanja, kmetijstva, vladavine prava, zaščite ranljivih skupin in podobno. Poleg članic Nata v sestavi ISAF deluje tudi več partnerskih držav, med drugim tudi nevtralne države Avstrija, Finska, Irska in Švedska. Vloga sil ISAF je pomoč afganistanskim oblastem pri izboljšanju varnostne situacije v državi ter izgradnji lastnih zmogljivosti za zagotavljanje varnosti na celotnem ozemlju Afganistana. V tem sklopu tudi Republika Slovenija na območju Regionalnega poveljstva Zahod s kontingentom do 80 pripadnikov, katerega številčna sestava se postopoma zmanjšuje, sodeluje pri nadgradnji afganistanskih varnostnih sil z namenom zagotovitve njihove čimprejšnje avtonomnosti delovanja pri zagotavljanju varnosti. Afganistanske varnostne sile naj bi tako v letu 2013 prevzele poln nadzor nad varnostjo na celotnem območju države, ob podporni vlogi sil ISAF, ki bodo s svojimi nalogami končale konec leta 2014. Po tem obdobju se skladno z dogovori z afganistanskimi oblastmi na varnostnem področju predvideva le še močno reducirana svetovalna vloga mednarodne skupnosti ter razvojno in gospodarsko sodelovanje za dolgoročen razvoj Afganistana.

Priloge:

Komentarji