Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Obvezno delo zdravnikov v domovini

3205 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da zaradi pomanjkanja zdravnikov v našem javnem zdravstvu takoj PREPOVE odhajanje in zaposlovanje diplomantov slovenskih medicinskih fakultet v tujini. Študij medicine je najdražji študij, financiramo pa ga davkoplačevalci. Zakaj? Absolutno ne zato, da potem diplomanti odhajajo v tujino.

Zato bi morali diplomanti po končanem študiju medicine določeno število let "oddelati" v domovini in se tako oddolžiti za brezplačni študij. Primerno bi bilo npr. 8 let, obvezno v javnem zdravstvu, nato pa lahko tudi gredo tudi kam drugam. Če pa želijo oditi takoj, pa naj vrnejo vse stroške študija, ki jih je imela država z njimi.

Pripomnil bi, da tukaj ne bi smelo biti sklicevanja na to, da je izobrazba javna dobrina, ki je dostopna vsem, saj v resnici v slovenskem zdravstvu gre za izredne razmere, krizne razmere, ki zahtevajo izredne ukrepe. Tako kot na drugih področjih v državi.

To bi lahko vlada uvedla predvsem v smislu varčevanja in glede nato, da imamo izredne razmere v družbi na marsikaterem področju: varčevanje, nižanje plač v JS in podobno. V slovenskem zdravstvu pa manjka zdravnikov, jih uvažamo, po drugi strani pa šolamo, ti pa odhahajajo v tujino.

Nenazadnje gre tukaj za metanje davkoplačevalskega denarja skozi okno.

20 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jbozicek 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


8. 12. 2015

Odziv Ministrstva za zdravje

Pojasnjujemo vam, da smo prejeti predlog preučili. Smatramo, da predlog, da se prepove odhajanje in zaposlovanje diplomantov slovenskih medicinskih fakultet v tujini, ni utemeljen, oziroma bi bil celo nezakonit, kajti v okviru Evropske unije (EU), v katero sodi tudi Slovenija, velja prost pretok oseb.

Prost pretok oseb je poleg prostega pretoka blaga, kapitala in storitev ena od štirih temeljnih svoboščin na notranjem trgu Evropske unije in eden od principov Rimske pogodbe iz leta 1957, ki pa je bilo uveljavljeno postopoma. Načelo prostega gibanja oseb se nanaša na zmanjšanje administrativnih ovir z namenom omogočiti državljanom držav članic EU in njihovim družinskim članom ne glede na državljanstvo, da se prosto gibljejo med državami članicami z namenom, da tam živijo, delajo, študirajo ali se upokojijo.

Priloge:

Komentarji