Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Šolnine za tudij na visokih šolah in fakultetah - uvedba voucherjev

3157 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Strinjam se s tistimi, ki pravijo, da študij ne sme postati plačljiv in tako privilegij bogatih. Prav tako pa ne moremo mimo dejstva, da mnogo "študentov" to izkorišča. Študij stane - če ne tistega, ki študira, pa vse nas ostale, ki plačujemo v proračun. In ni mi vseeno, če se ta denar porablja zato, da nekateri študij izkoriščajo tako, da imajo status študenta, kar jim omogoča, da študirajo bistveno dlje, kot bi, če bi morali študij plačati iz lastnega žepa.

Kako torej presekati to stanje. Predlagam, da uvedemo voucherje. To pa bi zgledalo tako, da vsak, ki se vpiše na fakulteto, dobi voucherje za (ne v fizični obliki, ampak je to le zabeleženo v enotnem registru študentov vseh fakultet in visokošolskih zavodov). Voucherji bi bili nič drugega, kot kreditne točke, ki jih študent porablja v času svojega študija. Lahko bi se odštevali z vpisom v določen letnik ali celo s prijavo na posamezen izpit.

S tem, ko študent vpiše prvi letnik (ali se prijavi na izpit) potroši točke na svojem voucherju - ostanejo mu še točke za preostale letnike (izpite), ki jih mora še narediti. Sam študent pa iz svojega žepa ne plača nič. Če je priden in svoje obveznosti redno opravlja, vsako leto potroši preostale kreditne točke in tako celoten študij pripelje do konca brez finančnih obremenitev.

Zadeva pa se spremeni pri špekulantih, ki jih v Sloveniji ne manjka in pridno izkoriščajo brezplačnost študija. Takšnim je cilj čim dlje časa ostati študent in se leto za letom vpisujejo v prve letnike različnih zavodov in tako ohranjajo status študenta. Tudi nadaljne letnike opravljajo po polžje. To bi jim seveda bilo omogočeno, vendar bi morali potem ponovni vpis v prvi letnik plačati iz lastnega žepa saj so kreditne točke iz voucherja za ta letnik že porabili. Isto bi se lahko ponavljalo tudi v naslednjih letnikih.

S tem bi preprečevali špekulacije, fakultete bi dobile več denarja, predvsem pa bi se dosegel osnovni cilj: čas od začetka pa do konca študija bi se bistveno skrajšal, kar bi imelo pozitivne učinke tudi na proračun, pa tudi na naše gospodarstvo.

16 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T Tone_P 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 2. 2013

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Na MIZKŠ se zavedamo problematike fiktivnih vpisov, ki pa je v celoti ni mogoče odpraviti, vsekakor pa z različnimi ukrepi težimo k temu, da bi fiktivne vpise omejili. Še posebej pogosto se pojavljajo v višjem šolstvu. Da bi jih omejili, Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport tako pripravljamo spremembe in dopolnitve Pravilnika o normativih za financiranje višjih strokovnih šol. Ta med drugim določa, da bodo šole dobile več sredstev za študente zadnjega letnika, medtem ko se bodo sredstva za tiste, ki bodo ponavljali več kot enkrat drugi letnik zniževala, in sicer v prihodnjih treh letih postopoma na 20%. Ker opažamo, da se je število fiktivno vpisanih študentov povečalo, želimo s tem ukrepom znanju in uspešnim študentom na ta način dati večjo težo.

Prav tako je v teku project eVŠ Njegove glavne funkcionalnosti evidenca visokošolskih zavodov, evidenca študijskih programov, evidenca študentov in diplomantov, evidenca prijavljenih za vpis, evidenca prijavljenih za bivanje razvite in se polnijo s podatki oz. čakajo na začetek uporabe. Kot prva funkcionalnost za zunanje uporabnike, je že aktivirana v eVŠ prošnja za bivanje, kar pomeni, da se bo začela polniti tudi evidenca prošenj za bivanje.

eVŠ Evidenca študentov in diplomantov ima vgrajen algoritem, ki za posameznega študenta lahko določi ali je v skladu z Zakonom o visokem šolstvu upravičen do financiranega študija iz javnih sredstev – to je rednega načina študija na javnih in koncesioniranih študijskih programih.Glede izkoriščanja pravic, ki izhajajo iz statusa študenta pa bo eVŠ zunanje uporabnike – institucije, ki dodeljujejo pravice na podlagi statusa študenta – o veljavnosti statusa obveščal dnevno ažurno.

Uvajanje šolnin za študente, ki so vpisani redno, Zakon o visokem šolstvu ne predvideva.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 18. 10. 2012 | 19:58:41

Študij na visokih šolah in fakultetah - uvedba voucherjev

Komentarji