Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

PREMOŽENJE OZS

2274 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

S predlogom obrtnega zakona vlada tako ukinja obvezno članstvo v Obrtni zbornici Slovenije (OZS), OZS pa ostaja oseba javnega prava in reprezentativni predstavnik obrti in izvaja nekatera javna pooblastila, je pojasnil minister. Prehodno obdobje za izstop bo šest mesecev. Premoženje OZS-ja se ne bo delilo na člane. JAZ PA PREDLAGAM DA SE PREMOŽENJE PRODA IN SE POVRNE VSEM PRISILNIM ČLANOM ČLANARINA,KI SO JO MORALI PLAČEVATI

Eden izmed razlogov je tudi ta ki ga bom sedaj citiral z Siol neta

Dušan Krajnik se je kot generalni sekretar obrtne zbornice Slovenije zaposlil v začetku septembra lani, delovno razmerje mu je poteklo 31. decembra lani, potem pa je tako rekoč domov prejemal visoko plačo (več kot 8000 evrov bruto), ker je bil razrešen delovnih obveznosti. Marca letos je prejel skoraj 19.000 evrov, menda zaradi poslovne uspešnosti za leto 2011. Prejel pa bo tudi 79.000 evrov odpravnine, čeprav je razrešitev zahteval sam. Nekomu na zbornici se je utrgalo! Obrtniki, ki morajo za vsakdanji kruhek garati in pri tem še plačevati obvezno članarino obrtni zbornici, pa seveda o tem zaslužkarju – in še kakšnem – ne vedo nič.

14 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Igor Golob 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


31. 1. 2013

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Trenutno veljavni Obrtni zakon (Ur. l. RS št. 50/94, 61/00, 42/02, 18/04, 40/04, 102/07, v nadaljevanju: Obrtni zakon) določa, da je OZS pravna oseba javnega prava. Lastnost pravne osebe pomeni, da je lahko pravna oseba nosilka premoženjskih pravic – najprej lastnine in potem tudi vseh ostalih pravic, prav tako je tudi odgovorna za obveznosti z vsem svojim premoženjem. Pri tem pa je potrebno izrecno poudariti, da premoženje, s katerim razpolaga in upravlja OZS, ni lastnina njenih članov. Članarina, ki jo plačujejo njeni člani pomeni zgolj plačilo za že opravljene storitve. Ne glede na to, da so članarino plačevali obrtniki kot posamezniki oziroma zasebniki, so vplačana sredstva postala sredstva OZS in zato člani niso postali solastniki oz. lastniški upravičenci premoženja zbornice. Prav tako je premoženje OZS absolutno namensko premoženje, ki ga je ta ustvarila in pridobila za namen združevanja. Glede na navedeno morajo biti sredstva tudi namensko porabljena (torej za uresničevanje ciljev in interesov, zaradi katerih je bila ustanovljena). V primeru prenehanja ali celo razpada OZS se mora njeno premoženje prenesti na organizacijo, ki bo glede na svoje naloge in status, pravni naslednik OZS oziroma bo opravljala isto interesno dejavnost (tako določa tudi 69. člen Statuta OZS). Kakršnokoli drugačno razpolaganje s premoženjem OZS, bi glede na navedeno imelo za posledico presojo ustavnosti, zato ministrstvo pri pripravi sprememb aktualne zakonodaje predlogu predlagatelja ne more slediti. Na koncu bi vas želeli opozoriti, da zgornje ugotovitve smiselno veljajo tudi za vse območne obrtne zbornice.

Priloge:

Komentarji