Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Možnost izključitve študentov iz fakultete ali visokošolske ustanove

4447 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Ko takole hodim naprej v šolo razmišljam o tem, da ni pravično, da nekateri vpisani študentje sploh ne hodijo v šolo ampak delajo prek študenta (tako kot bi delali na črno). Zdaj je vlada sprejela še to, da se za vožnjo v šolo vsem da subvencioniran prevoz. To ni prav, jaz hodim v šolo in imam isto kot tisiti, ki so se samo vpisali in zasedli mesta mogoče tistim, ki bi se radi učili pa se ne morejo, ker niso bili sprejeti zato mislim, da ni prav, da se nekdo, ki je samo vpisan v šolo vozi na delo za 20€. Povrh vsega ima bone in zdaj mislijo še to, da ne bi bilo treba vračati državne štipendije. TO NI PRAV ŽE ZA TO, KER TISTI, KI SO SAMO VPISANI IMAJO PREVOZ ZA 20 30 ALI 50 € PA ZRAVEN ŠE SLUŽBO.

23 glasov

9 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Jana Belsak 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 1. 2013

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Z 20. 8. 2012 se je začel uporabljati Zakon o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 131/06, 5/07 – popr., 123/08, 28/10, 49/11, 40/12 – ZUJF in 57/12, v nadaljevanju ZPCP), po katerem se področje subvencioniranja prevozov prenaša z Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve na Ministrstvo za infrastrukturo in prostor. Po ZPCP so do subvencioniranega prevoza upravičeni vlagatelji, ki imajo bivališče najmanj 5 km oddaljeno od kraja izobraževanja in status:

  • dijaka,
  • udeleženca izobraževanja odraslih, ki se izobražuje po javnoveljavnih programih poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja, če ni v delovnem razmerju, ni prijavljen kot brezposelna oseba ali se ne izobražuje v skladu s predpisi o urejanju trga dela do dopolnjenega 26. leta starosti,
  • študenta, ki ni zaposlen.

Iz tega izhaja, da je vsakdo, ki ima status študenta in je nezaposlen ter domuje najmanj 5 km od kraja izobraževanja upravičen do subvencije.

Komentarji




  • l luvi

    Resnost študenta se meri z opravljenimi izpiti na koncu letnika in ne po tem, koliko ur je prebili na predavanjih. K obveznim vajam verjetno pridejo študenti, ki s študijem "mislijo resno", drugi pač ne. Ti letnika ne končajo.

    Ne vem, zakaj bi naj nekoga motilo ker nekdo drug ne hodi na predavanja. Je pa res, da bi jih bilo potreno zraven že veljavnih pogojev (1x ponavljanje letnika in 1-krat prepis na drugo fakulteto) dodat še obvezno povračilo stroškov (ali vsaj deleža ) šolanja, v kolikor npr. ne bi uspel študija zaključit.

    Pri Zoisovih štipendijah je dobro urejen način vračanja štipendije (če letnika, za katerega si prejemal štipendijo ne narediš, moraš za tisti letnik prejeto štipendijo vrnit). in podobno bi lahko uredili vračanje stroškov šolanja: subvencije za bivanje, za prehrano, za prevoz, šolnino, prispevke za zdravstveno zavarovanje, prispevke za pokojninsko zavarovanje in razliko oz znesek, za katerega je oče ali mati imel zmanjšano dohodnino. Enako naj velja za tiste, ki si šolnino plačajo sami in imajo sicer vse ostale "študentske bonitete".

    Sicer pa spoštovana predlagateljica, študent ki ga na faksu ni, nikogar ne ogroža in zdi se mi, da je ta predlog napisan bolj kot izliv jeze (ali celo "SLO faušije" ) kot pa kot nek obravnave vreden predlog. Zato proti.

     

  • J Jana Belsak

    Hodim v šolo in razmišljam o tem, da ne morem razumeti kako je možno, da od VPISANIH čez 130 jih pride na vaje (zaradi predavanj, ki se jih redno udeležujem se ne sikiram) samo manj kot 80 oseb. Mar to ni potrata državnega denarja? MAR JE TO V REDU? V PRVEM LETNIKU JIH POL NE HODI. TO NI PRAV. NA NEKATERIH ŠOLAH JE TI "MRTVIH DUŠ" VEČ KOT POLOVICA.

    • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

      Kakšnega denarja? A si ti morda plačala za študij? Trošijo morda tvoj denar?

       

      Predavanja niso obvezna - nikoli niso bila. Sicer pa tile predavatelji so premalo avtoritativni, da bi udarili po mizi in uvedli neke sankcije, pol pa jamrajo zakaj nobenega ni na njegovo uro. :/ Ne vem kaj naj ti predlagam, malo potoži kako nobenega ni, mogoče predavatelju celo prirasteš k srcu.. oz. sploh ne vem kaj te je tako razjezilo? te res tako motijo študentje, ki ne hodijo predavanja, da si jih pripravljena kar izklučiti? - kako radikalno! Si se mogoče vprašala, da ima ta študent mlajšo sestro, ki jo more preživet - in dela non stop? Razširi obzorja in vključi gumb za empatijo.

    • D DavidS

      Jaz bi prej rekel, da niso dovolj sposobni predavati, ne pa da so premalo avtoritativni.

      Profesor, ki mora uporabljati prisilo, da na predavanje dobi študente, ne opravlja dobro svojega dela.

    • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

      tako ja. konkretno in direktno. :))

  • p pravica_ljudem

    Če je študent izreden si tako ali tako sam plača (da bi od vpisa tak študent profitiral mora kar veliko delati). Redni študent pa če ne hodi na predavanja (recimo vsaj z 80% udeležbo) pa dela cele dneve pa ni najbolj primerno. Če študent z svojo družino komaj shaja iz meseca v mesec pa menim da bi vseeno lahko malo čez prste pogledali.

  • m mmar

    Glasoval sem za.

     

    Kot prvo je treba študentsko delo ukiniti in ga ovrednotiti kot vsa ostala dela. Zaradi mene lahko delajo 24 ur dnevno, ampak njihovi prihodki morajo biti obremenjeni enako kot vse plače delavcev, ki so zaposleni.

     

    Študent, ki ne hodi na predavanja oz. ne dela redno izpite, naj ne živi na račun države. Se pravi, če je študent vpisal prvi letnik zgolj fiktivno ali se potem izpisal ali ni dokončal študija, naj po izstopu iz te šole plača državi kompletne stroške njegovega financiranja. Obstaja kup privatnih šol, kjer bo ta študent neprimerno bolj uspešen kot pa v javni šoli. Ti študenti živijo izjemno drago socialno podporo, ki jo jim ni treba vračat.

     

    Med stroške financiranja pa spada komplet obračun, ki ga vlagamo davkoplačevalci v njegovo šolanje s prevozom na študij, prehrano, plače in honorarji učiteljev, prostor, ki ga zasedajo, sofinanciranje domov itd.

     

    Ja, zakone je treba spremenit!

     

  • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

    Ok. Naj razjasnimo nekaj. ŠTUDENT, KI JE REDNO ZAPOSLEN IZGUBI VSE PRAVICE. Kaj Vam zdaj ni jasno? Redno zaposlen študent ne dela oz. ne more delati preko napotnic.

     

    Če bi to držalo kaj trdite, ne morem mimo opazke, da bi nekomu gledali v zobe zaradi 20 EUR. Absurd.

     

    Zakon o visokem šolstvu:

     

    69. člen

     

    (druge pravice in ugodnosti študentov)

     

    Študenti imajo ne glede na to, ali se študij izvaja kot redni ali izredni, pravico do zdravstvenega varstva in drugih ugodnosti ter pravic (na primer prehrana, prevozi, štipendiranje) v skladu s posebnimi predpisi, če niso v delovnem razmerju ali prijavljeni kot iskalci zaposlitve.

     

    Študenti, državljani Republike Slovenije, imajo možnost bivanja v študentskih domovih, drugih zavodih in pri pravnih osebah, registriranih za dejavnost študentskih domov, prek njih pa tudi pri zasebnikih, lastnikih sob, ki jih oddajajo v najem, državljani drugih držav pa pod pogoji, določenimi s posebnimi predpisi.

     

    Študentje, državljani Republike Slovenije, ki se izobražujejo zunaj kraja stalnega prebivališča, imajo pravico do subvencioniranega prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi.

     

     

    Za predlog ne mislim glasovati, ker je poln nesmislov in trditve ne držijo.

  • h hales

    Nekateri so se primorani vpisati, ker nimajo službe in jim je to edini vir zaslužka.

    Sicer samo za 2 leti, ampak vsaj dve leti preživijo.

     

    Kako mislite preverjati prisotnost?

    Povprečno za vse predmete ali pri vsakem predmetu?

     

    Proti predlogu.

    Če nekoga izključiš, s tem fakulteta oz univerza samo izgubi študenta (financiranje s strani države), novi vpisi pa niso možni.

  • A ANDREJAP1

    S predlogom se strinjam v delu da se študente, ki ne obiskujejo predavanj izključi iz fakultete oz.univerze, torej je potrebno najprej na nek način zagotoviti registracijo prisotnosti na predavanjih, postaviti mejo dovoljene odsotnosti. S centralnim vpisom so omejili vsaj to da se študenti zaradi statusa ne prepisujejo in fakultete na fakulteto, so pa sedaj aktualni fiktivni vpisi v srednje šole, torej status dijaka. Srednje šole naj bi nadzorovale prisotnost, obvezna naj bi bila 85% pa tudi ne izvajajo tega da bi takšne dijake izljučili.

    Ne strinjam se da študenti ne potrebujejo subvencije prevoza. Mnenja sem, da naj študent čas posveti študiju in ga čimprej konča, ne pa da mora delati zato da si plača osnovne potrebe kot je prevoz do šole.

    Redno zaposleni študenti, ki delajo preko študentskih napotnic 8 ur na dan so posledica tega, da so za delodajalce cenejši, kot redno zaposleni delavci, inšpekcija dela pa na to temo ne naredi nič čeprav ima informacije koliko dela kateri študent in koliko študentov zaposluje posamezen delodajalec. Vedno se čudim ko v trgovskih centrih na blagajni delajo skoraj sami študenti, kot da prodajalk sploh nimajo.

  • P Petka

    Sem PROTI predlogu. Večina redno vpisanih študentov MORA ob študiju tudi delati, da si lahko plača stroške, nastale s študijem, saj vsi študenti nimajo staršev, ki bi jim dajala žepnino in se morajo tako preživljati sami. Kdor tega ni izkusil sam, naj ne obsoja drugih.

    Vsak ima enake možnosti in vsak jih izkoristi, kot zna.

    Sem pa tudi jaz PROTI subvenciji prevoza samo za študente, saj imajo le ti možnost zaslužka s študentskim delom, da si plačajo prevoz na fakultete.

  • S Sony Globokar

    Tako se rešuje socijalna kriza v državi. Sicer pa ima vsakdo samo 2 X možnost, da se redno vpiše na Univerzo. Tisti izredni (ob delu) nimajo s tem nič, ker si študij plačajo. In verjemite, da izrednim ni lahko.

     

    V bivši skupni državi YU je v avtonomni pokrajini Kosovo študiral skoraj vsak mladec ali mladenka. Služb ni bilo. S statusom študenta pa si bil upravičen vsaj do brezplačnega zdravstva, s študentskimi boni do subvencioniranega kosila, do znižane vozovnice za javni promet, bivanja v študentskem domu in še česa. Če si se znašel si ta status lahko vlekel celo do 30-ga leta starosti. In to je vsa zgodba.

     

    Je pa res, da ta status, ki sicer ni zavidanja vreden (hight class!) izkoriščajo tudi nekateri računalničarji in še kdo. Mladi hekerji služijo lepe denarje in se predstavljajo kot študentje. Njihova slaba luč potem pade na celotno populacijo.

    • D DavidS

      Ravno zato, ker imamo v državi na desetine različnih prejemkov in subvencij, ki "rešujejo socialno krizo", se veliko brezposelnim ne splača iti nekam delat za minimalno plačo, in raje ostanejo doma, ker jim čisto finančno to prinese v nekaterih primerih tudi več kot znaša minimalna plača.

      Če je ukrep že namenjen temu, naj se sprejme predpis, ki omejuje znesek socialnih transferjev in takšnih subvencij na 50% minimalne neto plače mesečno.

  • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

    Študent, ki je redno zaposlen izgubi vse pravice. Četudi ima svojo dejavnost nima pravice uveljavljati pravic do bonov, bivanja v študentskih domovih, prevoza ipd. "bonitet".

     

    • D DavidS

      V državi imamo veliko število "redno" zaposlenih študentov, ki delajo preko študentskih servisov. Strinjam se s predlagateljem, da ni pravično, da poleg vseh drugih ugodnosti, dobijo še subvencioniran prevoz.

    • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

      Oprostite. Vendar to so laži. Država nikoli ni nudila bonitet "zaposlenim" študentom.

    • D DavidS

      Kako da ni? Ali "študent", ki dela 170 ur mesečno preko študentskega servisa, ni upravičen do bonov za prehrano?

    • Ikona uporabnika lotos_ lotos_

      V bistvu služba pomeni neke vrsto zaposlitev.

       

      Npr. redni študent, ki ima prijavljeno popoldansko dejavnost (svoj s.p.) nima pravice do subvencij bonov, najemnine.. vbistvu nič nima.

       

      Enako velja za redno zaposlene. Tako, da res ne vem kaj jo muči, saj nič nimamo. Še državi moram plačevati 130 evrov zzzs in zpiza, na faks morem hodit, delat redno prakso - vse kar ona, zdaj bi me pa rada kar izključila iz faksa..

       

      Hoditi na predavanja, na katerih predavatelj samo bere iz slajdov PowerPointa meni samo jemlje čas in nimam časa za takšne bedarije. Če nisi učinkovit, potem nima smisla.. imam premalo časa, in veliko za postoriti.

    • d dolenc

      Pošteno do vseh bi bilo da študent študira in da delavec dela. Jaz bi povsem ukinil študentsko delo!! Če bi rad študiral in delal se zaposli in študiraj ob delu!!

    • D DavidS

      Tako je. Tudi upokojenci naj lepo ležijo doma in hodijo na izlete, tudi njim je treba prepovedati, da še karkoli produktivnega delajo. Dijakom je itak treba prepovedati, da delajo, ali pa naj tudi oni obiskujejo srednjo šolo ob delu.

      Skratka, dajmo zatreti vse tiste, ki imajo željo in sposobnost biti produktivni.

       

      (konec sarkazma)