Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved prodaje Apple iPhone 5

1604 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Ker ne uporablja priklopa za enoten polnilnik, kot je bilo že leta 2011 dogovorjeno na ravni EU predlagam, da se na področju države prepove prodaja Applovega najnovejšega mobilnega telefona iPhone 5, v kolikor ne bo priložil ustreznega adapterja. Menim, da bi se tudi Apple, pa čeprav je najbogatejši trgovec (ne morem napisati proizvajalec, ker to ni) v svetu mobilne tehnologije, držati dogovorjenih standardov in s tem pomagal zmanjševati onesnaženje Zemlje.

10 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Aleš Dolinar 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 11. 2012

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Naj uvodoma predstavimo podatek združenja GSMA (združenje mobilnih operaterjev in povezanih družb, katerega glavni cilj je namenjen podpori standardizaciji, uvajanju in spodbujanju telefonskega sistema GSM), da se vsako leto proizvede približno 51.000 ton presežnih polnilnikov za mobilne telefone.

Potreba po občutnem zmanjšanju elektronskih odpadkov, kot tudi potrošnikom omogočiti, da lahko uporabljajo en polnilnik za vse mobilne telefone je pripeljala do dogovora (v juniju 2009) največjih proizvajalcev mobilnih telefonov o univerzalnem polnilniku za podatkovno zmogljive mobilne telefone, ki se prodajajo v EU.

Memorandum o soglasju (MoS), vsebuje dogovor, da mora industrija zagotoviti združljiv polnilnik na podlagi mikro USB priključka. Z Evropsko Komisijo je Memorandum do sedaj, po našem vedenju, podpisalo 14 proizvajalcev. Med njimi so Apple, Nokia, Research in Motion, Emblaze Mobile, LGE, Huawei Technologies, Motorola Mobility, NEC, Qualcomm, so Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (ALCATEL), Texas Instruments in Atmel,

V nadaljevanju sta organizaciji CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardization) in ETSI (European Telecommunications Standards Institute) nato oblikovali in potrdili tehnični standard za telefonske polnilnike, EN 62684:2011 - Specifikacije medobratovalnosti skupnega zunanjega napajanja (EPS) za podatkovne mobilne telefone, ki ima osnovo v IEC mednarodnem standardu.

Le-ta opredeljuje interoperabilnost skupnih zunanjih napajalnikov za uporabo pri podatkovno zmogljivih mobilnih telefonih, določa skupne polnilne zmogljivosti in določa zahteve za vmesnik pri zunanjem napajanju.

Standard odpira pot za občutno zmanjšanje elektronskih odpadkov povezanih z mobilnimi telefoni. Potrošnikom naj bi omogočil, da lahko uporabijo en polnilnik za vse nove »pametne telefone«. Proizvajalci bodo s tem lahko dosegli prihranke v proizvodnji, pakiranju in transportu, saj se jim ne bo več treba zagotavljati polnilnika ob vsakem telefonu. To naj bi tudi pozitivno vplivalo na končne cene življenjskih potrebščin in bo zmanjšanje celotne emisije CO2 tej industriji, in potencialno zmanjšanje emisije toplogrednih plinov za 13,6 milijona ton] na leto.

Vendar pa ta standard še ni harmoniziran (to pomeni, da še ni del zakonodaje), saj z njim niso pokriti vsi varnostni vidiki in vidiki elektromagnetne združljivosti, saj je varnost zajeta v standardu IEC 60950-1, elektromagnetna združljivost pa je zajeta s standardom EN 301 489-34.

Standard EN 62684:2011 sicer ima status mandata za hEN (M/455), s stopnjo »pričakovan« (M/455 – Standardisation mandate to CEN, CENELEC and ETSI on a common Charging Capability for Mobile Telephones), kar pomeni, da bo nekoč postal harmoniziran, trenutno pa je njegova uporaba prostovoljna. Njegova uporaba tudi ni predpisana (obvezna) z nobenim drugim v RS veljavnim predpisom, pa čeprav je njegov namen poenostavitev uporabe, pocenitev, itd...

Republika Slovenija bi v tem vmesnem času, dokler standard še ni harmoniziran, sicer lahko pripravila nacionalni predpis, ki bi uvedel obvezno upoštevanje standarda EN 62684:2011, vendar bi tak predpis pomenil oviro pri trgovanju in kot tak ne bi bil v skladu s pravili WTO-ja.

Glede na navedeno, je torej upoštevanje (uporaba) omenjenega standarda s strani dobaviteljev prostovoljna, zato splošna prepoved prodaje ni možna.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 13. 9. 2012 | 18:20:11

Prepoved prodaje Apple iPhone 5

Ker ne uporablja priklopa za enoten polnilnik, kot je bilo že leta 2011 dogovorjeno na ravni EU predlagam, da se na področju države prepove prodaja Applovega najnovejšega mobilnega telefona iPhone 5.

Verzija predloga z dne, 13. 9. 2012 | 20:01:13

Prepoved prodaje Apple iPhone 5

Ker ne uporablja priklopa za enoten polnilnik, kot je bilo že leta 2011 dogovorjeno na ravni EU predlagam, da se na področju države prepove prodaja Applovega najnovejšega mobilnega telefona iPhone 5. Menim, da bi se tudi Apple, pa čeprav je najbogatejši trgovec (ne morem napisati proizvajalec, ker to ni) v svetu mobilne tehnologije, držati dogovorjenih standardov in s tem pomagal zmanjševati onesnaženje Zemlje.

Komentarji