Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Kapljica v morje

3787 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

Predlagal bi spremembo Zakonov in podzakonskih aktov, ki državi prepovedujejo prodajo orožja in municije civilnim osebam in civilnim organizacijam npr. društvom. Država, natančneje, Ministrstvo za obrambo ima v skladiših velike količine orožja (tudi nove), ki ga počasi uničuje, saj je orožje po današnjih normativih zastarelo ampak če tudi je zastarelo je še vedno zelo zanimivo za zbiratelje in športne strelce. Za uničevanje najema civilne družbe, ki za uničenje orožja in municije zaračunavajo velike denarje, obenem pa še dodatno zaslužijo na pridobljenem odpadnem železu. Druge evropske države, kot je to npr. Nemčija ima možnost del orožja in municije odprodati podjetjem, društvom, posameznikom itd. ter pri tem priteče v državno dodaten denar, ki je v današnjih časih vedno dobrodošel. Da ne bo pomote, govorim orožju, kot je zajeto v Zakonu o orožju in je dostopno fizičnim osebam, društvom in podjetjem .

S tem, ko bi država, na mesto da plačuje zasebna podjetja za uničevanje tega orožja, orožje ustrezno priredila za civilni trg ter le tega prodala ustvarila prihodek ter na ta način krpala luknje v proračunu.

lp

Jan

31 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR U user11 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 10. 2012

Odziv Ministrstva za obrambo

Državi oziroma Ministrstvu za obrambo predpisi izrecno ne prepovedujejo prodajo orožja in streliva posameznikom, pravnim osebam in podjetnikom, jo pa omejuje v smislu izpolnjevanja pogojev tako na strani predmeta prodaje kot na strani kupca ter prodajalca. Po Zakonu o orožju se orožje, ki ga uporablja Slovenska vojska uvršča v kategorijo A in je glede pravic in obveznosti posameznikov, pravnih oseb in podjetnikov obravnavano kot prepovedano orožje. Pri tem se za orožje šteje tudi strelivo, sestavni deli streliva in bistveni sestavni deli orožja. Tako orožje pa je dovoljeno zbirati, in sicer le, če se da na podlagi znanih dejstev ugotoviti, da se ne izdeluje več in ga ne uporabljajo obrambne sile ali policija, če je trajno onesposobljeno in je uvrščeno tudi na seznam orožja, ki ga je dovoljeno zbirati. Izpolnjevanje pogojev za uvrstitev na seznam ugotavlja komisija, ki jo imenuje minister, pristojen za notranje zadeve. Ne glede na te določbe pa lahko muzeji nabavljajo, posedujejo in razstavljajo vsa orožja kategorije A, s pogojem, da imajo urejeno tehnično varovanje in orožje razstavljajo tako, da ga ni mogoče odtujiti. Prodajo orožja izločenega iz operativne uporabe registriranim zbiralcem dodatno opredeljuje tudi 85. člen Zakona o službi v Slovenski vojski (Uradni list RS, št. 68/2007 in 58/08-ZSPJS) Ministrstvo za obrambo orožja, ki je izločeno iz operativne uporabe ne uničuje ter za to orožje zagotavlja način hrambe pod pogoji , ki preprečujejo njegovo propadanje.

Uničuje se zgolj orožje, ki je bilo ob uporabi poškodovano ali izrabljeno do takšne mere, da je nevarno za uporabo, pri čemer gre na letni ravni za zelo majhne količine. Enako se tudi pri strelivu uničuje le tisto strelivo, ki je neuporabno ter zaradi pretečenih rokov uporabe nevarno za hrambo in uporabo.

Na podlagi druge točke 85. člena Zakona o službi v Slovenski je ministrstvo Narodnemu muzeju Slovenije za muzejske eksponate neodplačno pogodbeno že preneslo del presežkov vojaškega orožja in opreme, ki je izločeno iz operativne uporabe. Trenutno pa so v teku postopki, ki bodo omogočili odprodajo določenega dela orožja, izločenega iz operativne uporabe, tudi registriranim zbirateljem.

Priloge:

Komentarji