Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odprava davka na obresti bančnih vlog

4010 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

V primeru, da v enem letu od denarja, ki ga imaš naloženega v bankah v Sloveniji ali EU, pridobiš obresti za več kot 1000 evrov, plačaš precejšen davek.

Vladi želim sporočiti, da je takšna zakonska obveznost po mojem mnenju slaba, saj kaznuje nekoga, ki varčuje, ki ne zapravlja, ki si morda tudi ne privošči (luksuznih avtomobilov, potrošništva, ...). Če to usodo primerjam z nekom, ki zapravlja, troši, uživa čez mejo svoje finančne zdržnosti, je tisti, ki si je nekaj prihranil, zaradi davka na bančne obresti precej kaznovan. To pa je zelo slab zgled nam državljanom in tega država ne bi smela podpirati. Preveč očitno je, da država samo polni svoj proračun tam, kjer lahko. Pozablja pa, da tisti, ki denar ima v naših bankah, na nek način dokapitalizira naše banke - in zakaj ga torej kaznovati??? - ne pa se mu zahvaliti???

Veste, dobim občutek, da varčevanje ni več naša vrednota, pač pa samo trošenje, ki je tudi okoljsko sporno.

In ko državljan tako plača omenjeni davek ali dohodnino, mora še pri banki plačati provizijo plačila. Mislim, da bi država lahko in mogla omogočiti, da bi državljani plačevali obveznosti do države na državnih uradih, ne pa preko bank, ki si odvzamejo prevelik del.

16 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H herbi6183 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


18. 9. 2012

Odziv Ministrstva za finance

Po Zakonu o dohodnini (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 9/11 – ZUKD-1, 24/12, 30/12 in 40/12 – ZUJF; v nadaljevanju: ZDoh-2) so obresti obdavčene po enotni proporcionalni stopnji v višini 20% (od 1.1.2013 po stopnji 25%). Ta davek se šteje kot dokončen davek.

Obresti, ki jih fizične osebe rezidenti dosegajo na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v skladu s predpisi v Sloveniji ter pri bankah in hranilnicah drugih držav članic EU, so obdavčene po zgoraj navedeni stopnji, a samo v delu obresti, ki presega 1.000 eurov letno. Če obresti ne presegajo tega zneska, se dohodnine od tovrstnih obresti ne plačuje.

V skladu z ZDoh-2 se zavezanec rezident lahko tudi odloči, da se mu v primeru dolgoročno vezanih denarnih sredstev ali dolgoročnega varčevanja pri bankah in hranilnicah (tj. z ročnostjo daljšo od enega leta), vsako leto v davčno osnovo vštevajo obresti, obračunane za obdobje davčnega leta, ne glede na to, da z njimi ne more razpolagati pred potekom datuma vezave oziroma varčevanja. Zavezanec mora o svoji izbiri v roku in na ustrezen način obvestiti banko ali hranilnico. S tem je zavezancu dana možnost, da tudi v primeru dolgoročnih vezav ali varčevanja, neobdavčen del obresti (tj. v višini 1.000 eurov) koristi vsako leto vezave oziroma varčevanja in ne le v letu poteka vezave oziroma varčevanja.

Neobdavčeni del obresti na depozite v višini 1.000 eurov letno pomeni olajšavo, s katero se iz obdavčitve izvzame večina malih varčevalcev.

Opisani sistem obdavčevanja je enostaven in mednarodno primerljiv. Zaradi navedenega Ministrstvo za finance ocenjuje, da trenutno, v razmerah zaostrenih javnofinančnih pogojev, predlog za odpravo davka od obresti bančnih vlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Komentarji