Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Kako preprečiti goljufije pri stroških za ogrevanje

9028 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Pozdravljeni!

Bom kratek in jedrnat. V našem bloku večinoma plačujemo precej visoke položnice za ogrevanje, nekateri pa veliko nižje. Upravičeno sumimo (se je že kakšna stranka v določenih primerih hvalila in ima tudi večino radiatorjev izmerjeno 0 enot), da nekaj strank v bloku goljufa tako, da menjava radiatorje z montiranimi delilniki toplote z drugimi radiatorji brez delilnika. Tako imajo porabljeno 0 in plačajo samo 30% pavšalnega dela. Ostali stanovalci pa potem plačujemo njihov del porabe. Po sestanku stanovalcev, nas je bilo 90% za predlog, da bi se na radiatorje dalo plombe, kar bi preprečilo takšne goljufije. Vendar pa smo v Toplarni izvedeli, da to preprečuje stanovanjski zakon in ni možno. Žal mi ni uspelo izvedeti kateri del zakona, ampak to bo verjetno za vas mala malica. Predlagam, da se ta del zakona spremeni in prepreči goljufije.

10 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N nusasara 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 3. 2017

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Predlog je bil podan v obdobju, ko je delitev stroškov ogrevanja urejal Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli (Uradni list RS, št. 7/10, 17/14 – EZ-1 in 82/15) in ki je veljal do 3.11.2015. S Pravilnikom o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli (Ur. l. RS, št. 82 /2015) ter Pravilnikom o spremembah in dopolnitvah Pravilnika načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli (Uradni list RS, št. 61/16), se je pravilnik spremenil v smeri bolj pravične razporeditve stroškov za toploto tudi v primeru pretiranega varčevanja ali morebitnih zlorab.

Z določitvijo minimalnega porabniškega deleža v višini 40% povprečne porabe na m2 se onemogoča, da bi se nekateri stanovalci zaradi pretiranega varčevanja (ali celo zlorab merilnih naprav) v veliki meri greli na stroške sosedov. Končni minimalni delež stroška za ogrevanje stanovanja z zaprtimi radiatorji je po novem med 50% in 70% povprečja, pred zadnjo spremembo pravilnika, ki je začela veljati 24.9.2016 pa je bil minimalni delež nižji, in sicer med 20% in 50%.

Hkrati pravilnik določa, da se lastniku oziroma uporabniku, ki namerno poškoduje ali odstrani delilnike, ne javi poškodbe delilnikov, ne zagotovi popravila ali zamenjave delilnikov, izvede nedovoljen poseg v skupni sistem za ogrevanje itd. obračuna najvišji porabniški delež v višini 300% povprečja.

Priloge:

Komentarji