Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Državna pomoč bankam ki so v finančnih težavah

3424 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Spoštovani,

Vladi predlagam spremembo zakona glede pomoči bankam, ki so zaradi nespametnih kreditov ter kreditiranja tajkunov zapadle v finančne težave.

Predlagam, da se ukine bilokakšna državna pomoč bankam vse dokleri imajo te v svoji ali preko neplačanih dolgov svojih upnikov v lasti premoženje (stanovanja, zemljišča...). Banke naj bi morale pred vsakršno pomočjo države prodati najprej vse premoženje ki ga imajo, s tem, ko bodo banke primorane pred državno pomočjo prodati vse premoženje pomeni, da bodo prisiljene v znižanje cen stanovanj ter zemljišč. To pomeni, da si bodo državljani nakupe lahko privoščili, s tem ko bodo državljani nakupili takšno premoženje, bodo preko davkov financirali delež državi ter tud banka bo dobila delež finančnih sredstev nazaj. Šele ko banka tako proda vse svoje premoženje, lahko država pomaga z finančnimi prilivi. Dokler ima banka premoženje država ne sme pomagati! Ko banka proda, država priskoči na pomoč s toliko finančnimi sredstvi kolikor zmanjka.

Stanje, ki se sedaj, ko država dobrodušno pomaga bankam ki so zaradi nespatnih odločitev preišle v težave je nespametno, saj banke držijo prenapihnjene cene stanovanj, katere seveda nihče zaradi visokih cen noče kupiti, država pa dobrodušno nato pomaga bankam.

Predlog ki sem ga opisal je WIN-WIN kombinacija, saj bi tako ljudje kupili stanovanja, država bi dobila delež preko davkov, banka bi tudi dobila delež, delež države, ki ga je dobila prekov davkov pa bi nato država preko finančne pomoči spet obrnila na banke. Tako bi vsi pridobili!!

17 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K kukunje 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 9. 2012

Odziv Ministrstva za finance

Trenutne finančne in gospodarske razmere med drugim pomembno vplivajo tudi na poslovanje finančnih institucij, ki se posledično srečujejo s težavami zaradi splošnih razmer na trgu, njihovo poslovanje pa je sicer stabilno. Dolgoročna sposobnost preživetja teh institucij tako zahteva manj obsežno prestrukturiranje. Nekatere institucije pa se spopadajo s težavami zaradi svojih poslovnih modelov ali poslovnih praks, zato te institucije za dolgoročno sposobnost poslovanja potrebujejo obsežnejše prestrukturiranje.

V trenutnih kriznih razmerah je Ministrstvo za finance, ki mora med drugim skrbeti za trdnost in stabilnost finančnega sistema, usmerilo svoje delovanje v reševanje finančne krize in okrevanje gospodarstva, ki je možno le, če se zagotovi stabilnost bančnega sektorja in stabilnost finančnega sistema. Ukrepi za povrnitev zaupanja v bančni sektor, ki jih bo sprejela država, pa morajo biti transparentni in porazdeliti breme na delničarje in upnike banke.

Na Ministrstvu za finance smo tako med drugim pristopili k pisanju zakonske podlage za krepitev stabilnosti bančnega sektorja, ki bo urejala upravičence, pogoje, ukrepe in postopke ter pristojne institucije za krepitev kapitalske ustreznosti in obravnavo slabih terjatev v bančnem sektorju. Zakon bo sledil smernicam o državnih pomočeh, ki jih je za finančne institucije razvila Evropska komisija.

Priloge:

Komentarji