Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Univerzalni nacionalni dohodek

3434 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Predlagam uvedbo univerzalnega nacionalnega dohodka za vsakega državljana po zgledu nekaterih praks iz tujine (Aljaska).

Prepričana sem, da bi na ta način dosegli bistveno večji zagon potrošnje, kot se komu zdi na prvi pogled. Brez dvoma pa bi bil efekt nekajkrat večji, kot z nekaterimi od sprejetih intervencijskih ukrepov!

V prvi vrsti bi posameznika tovrstna pravica podzavestno prepričala v ¨lagodnejšo¨potrošnjo, ker bi mu dajala občutek določene stopnje varnosti. Posameznikom, sploh tistim z najnižjimi dohodki bi na ta način približali možnosti za pridobitev kreditov s katerimi bi lahko reševali svoje stanovanjske probleme. Mladim pa bi skozenj omogočili minimalno finančno samostojnost s pomočjo katere bi lahko doštudirali!

Vse skupaj bi družbi kot celoti ne prineslo le več pobranih davkov, pač pa tudi dvig življenske ravni, zavesti in možnosti za razvoj!

17 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Slovenka Pika 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 10. 2015

Odziv Urada za makroekonomske analize in razvoj

Pobuda o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), ki bi v določenem znesku pripadal vsakemu posamezniku, sicer sega daleč v zgodovino, vendar je bila v praksi do danes zgolj redko uveljavljena. Tako tudi države EU z najvišjo kakovostjo življenja (Luksemburg, Nizozemska, Irska, Avstrija …) vprašanje socialne zaščite državljanov rešujejo na drugačne načine.

V Sloveniji podobno kot v drugih državah problematiko najšibkejših skupin prebivalstva rešujemo s širokim naborom socialnih transferjev. Za morebitno uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka bi bila potrebna korenita sprememba sistema zagotavljanja socialne države, kot jo poznamo v današnjem pomenu. Za to bi bilo treba opraviti izčrpno in dolgotrajno družbeno razpravo vseh družbenih skupin in doseči široko politično soglasje.

Komentarji