22. 8. 2012
Odziv Uprave RS za pomorstvo
Na Upravi RS za pomorstvo je bila že v letu 2009, v okviru odprave administrativnih ovir, podana pobuda o uvedbi enotnega dovoljenja za upravljanje čolna iz polikarbonata z vgrajenimi zaščitnimi elementi. Imenovana je bila projektna skupina za pripravo dokumentacije in postopkov izdaje novih listin za upravljaje s čolnom in izvedbo povezav evidenc in registrov Uprave RS za pomorstvo s Centralnim registrom prebivalstva.
Uprava RS za pomorstvo si vseskozi prizadeva za dobro informiranje strank, razumevanje njihovi potreb ter za hitrost, točnost in zanesljivost upravljanja svojih storitev, z namenom, da svoje poslovne procese usmeri in približa uporabniku ter jim tudi z njihovimi povratnimi informacijami zagotovi kakovostno opravljeno storitev. Pri tem iščemo in razvijamo informacijske rešitve za poenostavitev procesov in postopkov, da bi storitve čim bolj približali uporabnikom po načelu "vse na enem mestu" in "samo enkrat", s čim manjšimi stroški za uporabnika.
Ideja o enotnem dovoljenju za upravljanje čolna je bila osnovana prav na podlagi povratnih informacij imetnikov potrdila za upravljanje čolna kot tudi potrdila za upravljanje z VHF GMDSS postajo, saj je bila njihova želja oz. predlog, da bi se ti dve potrdili, ki se izdajata trenutno ločeno, združili in bi si stranka lahko pridobila eno – enotno potrdilo, tako za upravljanje čolna kot tudi za upravljanje z VHF GMDSS postajo.
V letu 2011 smo na Upravi RS za pomorstvo sprejeli in potrdili Dokument identifikacije investicijskega projekta "Uvedba enotnega dovoljenja za upravljanje čolna". Projekt predvideva ureditev celotnega postopka prijave uporabnikov za pristop k izpitu, izvedbo izpita, vodenje evidence in v končni fazi izdajo enotnega dovoljenja za upravljanje čolna iz polikarbonata z vgrajenimi zaščitnimi elementi.
Za izvedbo projekta je potrebna v prvi fazi sprememba pravnih podlag, konsolidacija zbirk podatkov in sklenitev sporazumov z zunanjimi udeleženci. Projekt je med drugim povezan tudi s pridobitvijo potrebnih soglasij drugih pristojnih ministrstev (Ministrstvo za javno upravo in pravosodje, Ministrstvo za notranje zadeve), zato je potrebno medsebojno sodelovanje in usklajevanje. Prav tako je projekt odvisen od kadrovskih in predvsem finančnih virov, zaradi česar je realizacijo težko pričakovati v kratkem času.
Glede vprašanja mednarodne veljavnosti potrdila strankam, ki se s plovilom odpravljajo v tujino svetujemo, da se pred odhodom v posamezni državi pozanimajo o veljavnosti slovenskega potrdila, saj je to različno od države do države. Na mednarodni ravni namreč medsebojno priznavanje potrdil za upravljanje s plovili ni urejeno, vendar pa je v okviru zgoraj opisanega projekta odprto tudi vprašanje mednarodne veljavnosti potrdila za upravljanje s čolni.
Uprava RS za pomorstvo bo o poteku projekta obveščala zainteresirano javnost preko spletne strani in portala e-demokracija.