17. 11. 2015
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Zahvaljujemo se vam za vaš predlog glede urejanja denarnih socialnih pomoči oziroma nadomeščanja Ie-teh z družbeno koristnim delom ter vključevanja prejemnikov denarne socialne pomoči v javna dela.
V zvezi s slednjim bi vam želeli pojasniti. da obstoječa zakonodaja (Zakon o varstvenih prejemkih ter Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev) določata pogoje za pridobitev pravice do denarne socialne pomoči.
Namen denarne socialne pomoči je zagotavljanje sredstev za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb, ki omogočajo preživetje. Zato podlago za izračun višine denarne socialne pomoči predstavlja minimalni dohodek. Višina denarne socialne pomoči pa je nato določena na podlagi minimalnega dohodka ob upoštevanju posebnih okoliščin, ki so v zakonu opredeljene s ponderji, ki povečajo ali zmanjšajo višino denarne socialne pomoči.
Posebej želimo izpostaviti, da se za prejemnika denarne socialne pomoči ob izpolnjevanju vseh zakonskih določenih pogojev na Centru za socialno delo predvidoma pripravi tudi načrt o aktivnem reševanju socialne problematike. v katerem se določijo pravice in obveznosti upravičenca, ki imajo lahko za posledico tudi prenehanje upravičenosti do denarne socialne pomoči.
Osnovni namen takega dogovora je, da bi prejemnika denarne socialne opomoči čim bolj aktivno vključili v reševanje njegove socialne stiske in da bi posledično čim hitreje prenehali obstajati razlogi za prejemanje denarne socialne pomoči.
Z namenom spodbujanja aktivnega reševanja socialne stiske zakonodaja predvideva dvig denarne socialne pomoči v obliki tako imenovanega dodatka za delovno aktivnost, ki v praksi predstavlja višji ponder za izračun denarne socialne pomoči.
Ker se zavedamo, da je potrebno prejemnike denarne socialne pomoči aktivno vključevati v programe, ki jih bodo čim bolj približali k trgu dela in jim zagotovili kompetence za zaposlitev, v prihodnjem letu preko evropskih sredstev predvidevamo začetek delovanja socialno aktivacijskih programov, V navedene programe želimo vključiti prejemnike denarne socialne pomoči in jih s tem spodbuditi, da bi aktivneje pristopili k reševanju svoje socialne stiske in iz pasivnih prejemnikov socialnih transferjev vstopili na trg dela in v neko obliko zaposlitve.
Ob tem pa želimo še poudariti, da zakonodaja tudi jasno predpisuje razloge za prenehanje prejemanja denarne socialne pomoči, kot tudi krivdne razloge za odvzem.
Kot je navedeno zgoraj že danes obstojijo podlage za aktivnejše vključevanje oz obravnavo prejemnikov denarne socialne pomoči kar želimo v prihodnje še intenzivirati.
V zvezi z možnostjo vključevanja prejemnikov denarne socialne pomoči v javna dela, bi želeli posebej izpostaviti. da so ranljive skupine, med njimi predvsem dolgotrajno brezposelni, ki so lahko tudi prejemniki denarne socialne pomoči, ena izmed ciljnih skupin za vključevanje v javna dela.
Prav tako želimo, da prejemniki denarne socialne pomoči v okviru programov za socialno aktivacijo pridobijo kompetence za vstop na trg dela ter da se jih ob zaključku programov socialne aktivacije vključiti na trg dela preko javnih del.
Tudi pri Karitas in Rdečem križu naj mesečno opravijo določeno število delovnih ur!
Skrajni čas bi že bil da bi se na tem področju nekaj storilo. Zakon, da doktor znanosti ne more pometati ceste pred delavcem ne sme držati saj je ta doktor znanosti nesposoben najti službe torej je nesposoben. Država pa mu lahko ponudi delo preko javnih del in v kolikor jih ne sprejme naj si denar preskrbi kje drugje ne pa od davkoplačevalcev. Delavca ki je navajen delati ne bo bilo sram pometat ceste ker bo potrboval denar za preživetje. Visoko študirani pa imajo velikokrat s tem veliko problemov saj so celo svoje študentsko življenje gledali samo kako bodo izigrali državo - delo preko študentskih zavodov, ..
S predlogom se strinjam. Verjetno se je že vsakdo že srečal s človekom, ki je izgubil službo. Zagotovo je veliko tistih, ki vsaj v obdobju s podporo ne želijo drugega kot počitek in morda tudi delo na črno. Sam sem jih kar nekaj že srečal kako so o tem razpravljali ob tem ko smo mi poslušali in delali za njih. Razmislite malo o tem, da naj vsak poskrbi za svoje preživetje, seveda je dolžnost politikov, da nam to zagotovijo.
Sem pa prepričan, da je med brezposelnimi tudi nekaj takih, ki iz kakršnih koli razlogov ne morejo ali zmorejo opravljati poklica. Za take pa bi morala država poskrbeti, da bi bili preskrbljeni.
Žal je zelo težko oceniti kdo je na eni in kdo na drugi strani.
Če bi vlada prezaposlila ljudi, da bi to ugotavljali bi si ti zagotovo zaslužili svojo plačo z njihovim delom pa bi pripomogli k zmanjšanju brezposelnosti.
Bolj bi bilo smotrno, da opravljajo družbeno koristno delo zaporniki, ki so samo strošek in v breme državi, ne pa da so preskrbljeni od davkoplačevalskega denarja.
Moramo se malo zamisliti nad takimi predlogi, kdo jih predlaga? Po moje nekdo ki ima toliko, da bi lahko dal kaj za ljudi kateri so nesrečno izgubili službo in sedaj prejemajo to državno miloščino kateri se reče "socijalna pomoč" ( nujni kredit za preživetje)!!!
Sem odločno proti! Zakaj? Enostavno zato, ker je na sociali nekdo, ki nima zaposlitve in je ne more dobiti niti s pomočjo služb, ki se bogato izkazujejo z dejavnosmi za pomoč pri iskanju zaposlitve. In zato, ker je višina te sociale tolikšna, da z njo oseba ne more niti preživeti, kaj šele da bi hodila na "družbeno koristno delo". Proračun pa bi bil dodatno obremenjen z vračili potnih stroškov itd.
Sicer verjamem, da je predlog dobronameren, a je izredno "ozkotiren", saj bi bili ti prejemniki socialne pomoči verjetno dosti raje redno zaposleni pri firmah, ki potrebujejo navedene vrste delavcev in bi od rednega mesečnega dohodka redno odvajali določene zneske... Torej bi se tako "kasa" polnila, ne pa praznila, a ne? Pa še, glede na to, da smo po svetu poznani kot eksperti pri izigravanju zakonov brez posledic, zaradi česar že od osamosvojitve naprej priteka v proračun ogromno denarja manj, kot bi ga moralo, bi bil predlagani način le še en način, kako delovno sposobnega in dela željnega človeka še bolj ponižati.
najverjetneje si ti tudi brez zaposlitve kot tudi "@delko " ....
socialna je najlažje pridobljeni denar, in jo eni izkoriščajo ker so lenuhi.
drugi pa na žalost nemorejo dobiti službe. In ne vidim razloga, da bi se človeka s tem ponižalo. ( kot pravijo: vsako delo je častno )... ampak ker se v današnjem času ljudje šolajo ( z mislijo: višja izobrazba= večja vrednost, spoštovanje in več denarja ) ter njim je takšna dela opravljati izpod časti.
zraven bi moralo biti povračilo stroškov, in recimo določeno število ur, da zapolnijo vrednost socialne.