10. 9. 2012
Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
Upravičenci do subvencionirane študentske prehrane do letošnjega leta niso bili časovno omejeni, kdaj prehrano lahko koristijo. Edina omejitev je bila, da imajo pravico do enega subvencioniranega obroka vsak delovni dan, kar pomeni, če pogledamo na npr. mesečni ravni, da lahko koristijo toliko obrokov, kolikor ima mesec delovnih dni. Do subvencioniranih obrokov za sobote in nedelje so upravičeni v primeru, če v tem času, v skladu s študijskim programom, opravljajo študijske obveznosti in to izkažejo s potrdilom, ki ga izda izobraževalni zavod. Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12, v nadaljevanju: ZUJF) pa je določil, da upravičenci nimajo pravice do subvencioniranega obroka od 15. julija do vključno 15. avgusta ter da se subvencionirani obroki lahko nudijo od 8. do 20. ure.
Prvi ukrep, torej da upravičenci nimajo pravice do subvencioniranega obroka do 15. julija do vključno 15. avgusta, je smiseln predvsem zato, ker študentje takrat nimajo študijskih obveznosti oziroma se le-te izvajajo v minimalnem obsegu.
Drugi ukrep, nudenje subvencioniranih obrokov od 8. do 20. ure, pa je pomemben zato, ker temelji na osnovnem cilju subvencionirane študentske prehrane, tj. med študijem omogočiti upravičencem do subvencionirane študentske prehrane nižje stroške študija ter bolj kakovostno prehrano v vsakem študijskem središču v Sloveniji in s tem prispevati h kakovostnejšem študiju. Subvencionirana prehrana ob nočnih urah že zaradi samega časa zaužitja hrane in tudi zato, ker so takrat bolj ali manj odprti le ponudniki, ki nudijo hitro prehrano, po našem mnenju ne sodi v ta koncept.
SVaš predlog, da bi nudenje subvencioniranih obrokov podaljšali za eno uro, torej da bi bilo subvencionirano prehrano možno koristiti od 8. do 21. ure, smo preučili, a se z njim ne strinjamo. Sam razpon možnega koriščenja subvencioniranih obrokov je dolg 12 ur in menimo, da je to dovolj. Prav tako smo na stališču, da je 20. ure, torej zadnja ura, ko je še mogoče koristiti subvencionirano študentsko prehrano, najbolj primerna in se ne strinjamo s podaljševanjem časa. Razumemo, da včasih študijsko obveznosti trajajo do 20. ure in da takrat res ni možno »ujeti« subvencioniranega obroka po koncu študijske obveznosti. Je pa možno subvencionirani obrok koristiti prej, saj študijske obveznosti ne trajajo od 8. do 20. ure, ne da bi bil vmes odmor.
Naj na koncu dodamo tudi to, da sta bila oba ukrepa, ki ju je določil ZUJF, torej, da upravičenci nimajo pravice do subvencioniranega obroka od 15. julija do vključno 15. avgusta ter da se subvencionirani obroki lahko nudijo od 8. do 20. ure, usklajena s predstavniki študentov, torej s Študentsko organizacijo Slovenije.