Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dejansko število vernikov - realno prispevanje za verske skupnosti

2483 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se naredi popolnoma nov popis vernikov, saj edino tako lahko vemo koliko je katerih vernikov. Raznorazne afere na tem področju so vsa ta leta prispevale k temu, da se mnogi več ne identificirajo kot verniki, a se jih šteje kot takšne.

Znesek, ki ga prejema RKC je velik, potrebno bi bilo ugotoviti ali je dejansko stanje enako številu vernikov, ki se navaja.

Naslednje, če se iz državnega proračuna plačuje za neko versko skupnost, potem je razumljivo, da so stroški npr. pogrebov in podobno za vernike "všteti" v ceno. Vse drugo bi moralo biti na prostovoljni bazi posameznika, ne pa kot pogoj za opravljanje storitev.

14 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B borgis 6 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 2. 2013

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport

Glede dejanskega števila vernikov pojasnjujemo, da že iz odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije, št. U-I-92/01, z dne 28. 2. 2002, izhaja, da je Vlada Republike Slovenije v svojem mnenju v zvezi s pobudama za oceno ustavnosti štirinajste alineje 6. člena Zakona o popisu prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj leta 2001 navedla, da so podatki o veroizpovedi in narodne pripadnosti relevantni in potrebni za potrebe državne statistike. Statistično raziskovanje naj ne bi služilo samo za potrebe države, temveč je tudi njena mednarodno priporočena dejavnost. Rezultati državne statistike in popisov so uporabni tako za državo in javni sektor ter mednarodno skupnost kot tudi za zasebni sektor, za posameznike in njihova združenja (za institucije civilne družbe). Nadalje pojasnjujemo, da v skladu s 1. členom Zakona o državni statistiki, državna statistika zagotavlja organom in organizacijam javne uprave, gospodarstvu in javnosti podatke o stanju na demografskem področju (kamor sodijo tudi podatki o veroizpovedi). MIZKŠ meni, da v predlogu št. 3242 navedena problematika glede dejanskega števila vernikov v tem trenutku ni problematična. Se pa MIZKŠ strinja z navedenim predlogom v smislu, da bo v prihodnosti potrebno zagotoviti nove statistične podatke o veroizpovedi posameznikov. MIZKŠ si za ustrezno rešitev tega vprašanja že prizadeva, med drugim tudi v okviru svojih pristojnosti glede priprave predpisov na področju verske svobode.

Glede predloga, da če se iz državnega proračuna plačuje neko versko skupnost, da morajo biti stroški za vernike "všteti" v ceno, pojasnjujemo, da po veljavni zakonski ureditvi država lahko gmotno podpira verske skupnosti oziroma njihove verske uslužbence z namenskimi sredstvi (tj. namen plačila je zakonsko in pogodbeno določen). Na primer na podlagi ZVS država delno financira prispevke za socialno varnost verskim uslužbencem registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti in ta sredstva morajo biti porabljena točno za ta zakonsko določen namen. Tretji odstavek 29. člena ZVS določa, da lahko država gmotno podpira registrirane cerkve in druge verske skupnosti zaradi njihovega splošno koristnega pomena, kakor je opredeljen v 5. členu ZVS. Prvi odstavek 29. člena ZVS določa, da se registrirane cerkve in druge verske skupnosti financirajo predvsem iz donacij in drugih prispevkov fizičnih in pravnih oseb ter iz svojega drugega premoženja, kakor tudi iz prispevkov mednarodnih verskih organizacij, katerih članice so.

Priloge:

Komentarji