Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Spletni obrazec za izračun pokojnine

13498 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Vladi predlagam, da SPIZ DA NA SVOJO SPLETNO STRAN OBRAZEC ZA IZRAČUN POKOJNINE.

Vse se danes da urediti, na DURSU najdemo obrazce za izračun dohodnine, na bankah za izračun kreditov itd. Zakaj bi SPIZ NE OBJAVIL TAKŠNEGA OBRAZCA. Možni so izračuni za višino otroških dodatko in še in še. Mi državljani si bomo že poiskali svoje plače za nazaj in si sami naredili izračune.

20 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I ivanka kramberger 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 7. 2012

Odziv Mininstrstva za delo, družino in socialne zadeve

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje RS na svoji spletni strani www.zpiz.si že omogoča informativni izračun datuma upokojitve, res pa je, da ne omogoča informativnega izračuna višine pokojnine.

Razlog za to je predvsem v zahtevnosti samega izračuna, saj je za dejansko višino pokojnine v vsakem konkretnem primeru potrebno upoštevati obilo faktorjev, ki vplivajo na višino. Eden ključnih faktorjev je vsekakor upoštevanje ustreznega povprečja plač zavarovanca (pokojninska osnova), skladno z določili 39. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-1 (Uradni list RS, št. 109/06 – uradno prečiščeno besedilo, 114/06-ZUTPG, 10/08-ZVarDod, 38/10-ZUKN, 61/10-ZSVarPre, 79/10 ZPKDPIZ, 94/10-ZIU in 40/11 ZSVarPre). Starostna pokojnina se odmeri od mesečnega povprečja plač, ki jih je zavarovanec prejel, oziroma zavarovalnih osnov, od katerih so mu bili obračunani prispevki, v katerihkoli zaporednih 18 letih zavarovanja po 01.01.1970, ki so zanj najugodnejša.

Vse do upokojitve torej ni znano, kakšna bo dejanska pokojninska osnova, saj niso znane višine plač za vsa leta zavarovanja, kar pomeni, da ni znano niti katerih 18 zaporednih let, bi bilo za zavarovanca najugodnejših. Prav tako je obdobje aktivne dobe lahko sestavljeno iz obdobij zavarovanja na podlagi delovnega razmerja, obdobij brezposelnosti, obdobij zavarovanja pri tujem nosilcu pokojninskega zavarovanja, ipd., vse to pa vpliva na končni izračun pokojnine.

Informativni izračun pokojnine pri obveznem pokojninskem zavarovanju ni tako preprost, kot pri dodatnem pokojninskem zavarovanju, ki je odvisen le od dolžine zavarovalnega obdobja in višini ter številu vplačanih premij. Obvezno pokojninsko zavarovanje je, kot je razvidno iz zgoraj navedenega, precej bolj kompleksno, zato bi bili takšni informativni izračuni, še posebej če so narejeni zelo na začetku zavarovalnega obdobja, precej zavajajoči.

Ne glede na navedeno, pa se vsekakor strinjamo, da je predlog na mestu, na kar kažejo tudi naša prizadevanja izpred dveh let, ko je bil v pripravi novi Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2. Ta zakon, ki na referendumu dne 5. Junija 2011 žal ni dobil zadosti glasov, je že vseboval določbo, ki je določala, da mora zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zavarovancu, ki v koledarskem letu dopolni 58 let starosti, po uradni dolžnosti posredovati informacijo o pričakovani višini njegove predčasne oziroma starostne pokojnine, na podlagi meril, ki jih predpiše minister za delo.

Ob tem lahko rečemo, da bo omenjeni predlog vsekakor ponovno predmet obravnave ob naslednji pripravi zakona, ki bo urejal področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Priloge:

Komentarji