5. 7. 2012
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport
Obveznost plačevanja RTV prispevka je določena v 31. členu Zakona o Radioteleviziji Slovenija (Uradni list RS. št. 96/05, 109/05- ZDavP-1B, 105/06-odl.US in 26/09-ZIPRS0809-B; v nadaljnjem besedilu: ZRTVS-1). RTV prispevek mora plačevati vsak, ki ima radijski ali televizijski prejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RV Slovenija (prvi odstavek 31. člena ZRTVS-1).
Plačila RTV prispevka pa so, med drugimi, oproščeni zavezanci, ki so socialno ogroženi (1. alineja drugega odstavka 32. člena ZRTVS-1). Za socialno ogrožene se štejejo prejemniki denarne pomoči kot edinega vira preživljanja po predpisih socialnega varstva ali prejemniki denarnega dodatka po predpisih socialnega varstva (tretji odstavek 32. člena ZRTVS-1).
Pravica do oprostitve plačila RTV prispevka ne nastopi po samem zakonu, ampak jo mora zavezanec uveljavljati v upravnem postopku. Upravičenost do oprostitve plačila RTV prispevka se lahko dokazuje le s pravnomočno odločbo organa, ki ugotavlja upravičenost do denarne pomoči oziroma denarnega dodatka (četrti odstavek 32. člena ZRTVS-1). To pa pomeni, da je oprostitev plačila iz razloga socialne ogroženosti možna le za čas prejemanja denarne pomoči oziroma denarnega dodatka, posledično pa zavezanec oprostitve tudi ne more uveljavljati za nazaj, oziroma ne more zahtevati povračilo že plačanega RTV prispevka. Predlog, da bi morala RV Slovenija zavezancu, ki bi dokazal, da je bil nekoč v preteklosti prejemnik denarne socialne pomoči, za ta čas vrniti že plačan RTV prispevek, je torej neutemeljen, saj za to ni pravne podlage v ZRTVS-1.
Tak predlog je tudi povsem neustrezen oziroma neprimeren, saj je v popolnem nasprotju z veljavno ureditvijo področja upravnih postopkov, v katerih so posamezniki dolžni sami zavarovati ali uveljaviti svoje pravice, organi pa jim morajo v postopku zlasti omogočiti, da skladno z zakonom to storijo na čim lažji način.
Kot resorno ministrstvo, pristojno za izvajanje ZRTVS-1, ocenjujemo, da je veljavni postopek oprostitve plačila RTV prispevka ustrezen. V primeru socialne ogroženosti pa obstajajo še drugi načini razbremenitve plačevanja RTV prispevka. RTV Slovenija lahko na prošnjo zavezanca tudi delno ali v celoti odpiše njegov zapadli neplačan dolg, če bi bilo zaradi njegovega plačila ogroženo preživetje zavezanca in njegovih družinskih članov. Kriteriji za uveljavitev te pravice so določeni s pravilnikom o kriterijih za odpis, delni odpis, odlog in obročno plačilo prispevka za programe RTV Slovenija (Uradni list RS, št. 94/06).