Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvedba prostovoljnih davkov

2902 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da uvede prostovoljne davke, ki za državljane ne bi bili obvezni in bi jih vsak državljan prostovljno plačeval ob dohodnini. To bi bil eden od ukrepov, s katerim bi mi lahko pripomogli k zmanjšanju primankljaja. Predlagam naslednje prostovoljne davke:

- verski davek 1% (državljan se lahko sam odloči, kateri verski skupnosti bo dal svoj davek: vsem, rimskokatoliški, muslimanski, protestanstki, itd.)

- športni davek 1% (tega bi dali za financiranje športnikov, ki predstavljajo Slovenijo v tujini)

- kulturni davek 1% (financiranje kulturnih društev)

- davek za znanost 1% (za razvoj znanosti)

- davek za šolstvo 1% (za spodbujanje izobraževanja)

- davek za razvoj 1% (državljan se lahko sam odloči, za kateri del znanosti bo dal: vsem, zdravstvo, turizem, infrastruktura, vojska)

Dam vam primer. Država v enem letu nabere 20 milijonov EU za kulturo, kar pomeni, da lahko za 20 milijonov manj denarja nameni iz proračuna. To bi bil zelo pravičen sistem, saj bi lahko državljani odločali, kam bo šel del njihov dohodnine, ki jo plačajo.

Naprošam vlado in uporabnike naj podprejo moj predlog, v nasprotnem primeru naj mi s protiargumenti navedejo, zakaj moj predlog ni primeren za nadaljno obravnavo.

Lep pozdrav

19 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M mlad27 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 2. 2013

Odziv Ministrstva za finance

Z Zakonom o dohodnini (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 24/12, 30/12 in 40/12-ZUJF; v nadaljevanju: ZDoh-2), s katerim se ureja sistem in uvaja obveznost plačevanja dohodnine, je določen tudi institut namenitve dela dohodnine za donacije, in sicer v 142. členu. V 142. členu ZDoh-2 določa, da rezident lahko zahteva, da se 0,5 % dohodnine, odmerjene po tem zakonu, od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje splošno-koristnih namenov in za financiranje političnih strank in reprezentativnih sindikatov. Za splošno-koristne namene pa se po tem členu štejejo humanitarni nameni, nameni varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, invalidski, dobrodelni, ekološki, kulturni, športni, religiozni in drugi nameni, ki se opravljajo v okviru dejavnosti rezidentov Slovenije, ki so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti kot nepridobitnih dejavnosti in katerim je s posebnim zakonom ali na podlagi posebnega zakona, zaradi opravljanja te dejavnosti priznan poseben status, ali določeno, da je njihova dejavnost v javnem interesu ali da je dobrodelna. Vlada RS letno sprejema Sklep o objavi seznama upravičencev do donacij, v katerem so navedeni vsi upravičenci do donacij za posamezno leto, po posameznih področjih (npr. upravičenci s področja športa, kulture, socialnih zadev, športa, šolstva, obrambe, zaščite, reševanja in pomoči, verskih skupnosti, itd.), katerim se fizična oseba lahko sama odloči nakazati do 0,5% odmerjene dohodnine od dohodkov, ki se vštevajo v davčno osnovo na letni ravni. Menimo, da je smiselno enak institut, kot je bil predlagan Vladi RS v zgoraj navedenem dopisu, v ZDoh-2 že urejen. Kot že navedeno, lahko zavezanci, skladno s 142. členom ZDoh-2 do 0,5% odmerjene dohodnine namenijo za financiranje npr. športnih, kulturnih, religioznih in drugih namenov, pri čemer se vsak zavezanec sam odloči ali bo in za katere namene, bo ta sredstva namenil. Namenitev navedenega dela dohodnine je torej prostovoljna. Na podlagi navedenega menimo, da predlog ni potrebno nadaljnje obravnavati, saj je smiselno enaka rešitev v ZDoh-2 že urejena.

Priloge:

Komentarji