Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Porodniški dopust in starševsko nadomestilo

4705 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam, da se pusti dosedanja zgornja meja nadomestila za nego otroka v višini 2,5 kratnika povprečne plače.

Glede na to, da se za navedeno nadomestilo vsak mesec odvajajo prispevki od plače menim, da so to ukrepi, ki bi morali biti sprejeti zadnji. V nasprotnem bi morali omejiti tudi višino plačevanja posameznih prispevkov.

Po mojem mnenju bi se najprej morali omejiti izdatki, ki gredo neposredno iz proračuna in za katere se ne vplačuje prispevkov (npr. dodatki za velike družine, pa tudi 2 otrok v vrtcu in podobno).

Pravice, ki izhajajo iz naslova vplačanih prispevkov in dajatev bi se morala najmanj omejiti oz. bi morali biti zadnji v vrsti ukrepov.

25 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D DaDir 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 6. 2012

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Pravica do starševskega dopusta starševskega nadomestila je urejena v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 110/06 - UPB2 in 10/08, v nadaljevanju ZSDP). Zakon za uravnoteženje javnih financ, ki ga je Državni zbor sprejel na svoji seji dne 11.05.2012 in je začel veljati 31.5.2012, omejuje najvišje izplačilo starševskih nadomestil, razen porodniškega nadomestila, na dvakratnik povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji.

Pravice iz zavarovanja za starševsko varstvo temeljijo na načelu plačila prispevkov. Prispevek za starševsko varstvo plačujejo zavarovanci po stopnji 0,10% in delodajalec prav tako po stopnji 0,10%. Pri višini prispevkov je potrebno upoštevati število zavezancev za plačilo na eni strani in število upravičencev na drugi strani. Na podlagi 4. člena zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih se sredstva za izvajanje tega zakona zagotavljajo v proračunu Republike Slovenije, kar pomeni, da se zagotavljajo tudi sredstva za izplačila nadomestila za starševsko varstvo.

Zaradi trenutne težke finančne situacije zagotavljanje razlike med izdatki za starševska nadomestila in vplačanimi prispevki za starševsko varstvo zahteva znižanje izplačil starševskih nadomestil, razen porodniškega nadomestila. Sistem zavarovanja za starševsko varstvo temelji na načelu enotnosti zavarovanja, kar pomeni da so vanj vključeni vsi posamezniki, za katere je zakonodajalec predvidel zavarovanje za starševsko varstvo. Ker ni ločenih zavarovalnih shem za določene kategorije zavarovancev, je treba računati z določenimi razlikami, ki obstajajo med različnimi kategorijami zavarovancev, kar se izrazi pri izplačevanju nadomestil. Načelo solidarnosti kot eno temeljnih načel zavarovanja, zavarovancem v določenih primerih zagotovi večje pravice v primerjavi z izpolnjenimi obveznosti. Koncept enotnega zavarovanja prinaša tudi določen nezaželene posledice, ki se jim v celoti ne da izogniti. Zavarovancem, ki so vključeni v zavarovanje za tako imenovani celoten obseg pravic, se načeloma z zakonom zagotavljajo pravice pod enakimi pogoji, ne glede na to, na kakšni podlagi so bili zavarovani.

Potrebno je bilo sprejeti nujne ukrepe in posege, ki morajo premostiti vrzel med zagotovljenimi pravicami ter bistveno slabšimi možnostmi zagotavljati vse višja sredstva za izvajanje zavarovanja za starševsko varstvo. Socialna ekspanzija je šla glede na pričakovane ekonomske sposobnosti države predaleč.

Priloge:

Komentarji