Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

PLAČE UČITELJEV IN NJIHOVI NORMATIVI

9519 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Glede šolstva menim, da ima vlada pri varčevanju prav, vsaj v polovici.

Menim, da imajo učitelji v osnovnih šolah prevelike plače,saj so njihovi plačilni razredi z nekaj let delovne dobe vsi čez 35 plačilni razred. Sedaj, ko se borijo za svoje plače bodo s svojim egoizmom povzročili, da jim bo vlada popustila in na ta račun bodo vzeli nakaj več spet tistim z manjšimi plačami. Glede njihovega težkega tedenskega delavnika ( 22 ur ) bodo težko koga prepričali, da ne bi zmogli še kakšne ure več. Ubogi učitelji vsi samo jamrajo, koliko imajo še priprav, da še doma delajo. To pa so si krivi sami, da si prej niso prek svojih sindikatov zborili za manjšo birokratizacijo - zato pa je kriv sistem. Se pravi, da se učitelj z učencem ukvarja tedensko 22 ur, ostalih 18 ur pa se ukvarja sam s sabo oz. z državo, ki je takšen sistem spodbudila.

Učitelji se bodo morali malo spustiti na realna tla. Da pa je v šolstvu zaposlenih tretjina od vseh javnih uslužbencev pa me je šokirali, koliko jih je.

Kar pa se tiče brezplačnega vrtca za drugega otroka in vse naslednje pa je pravi luksos, ki sem ga tudi jaz izkoristil. Šlo mi je kar nasmeh, ko so to uvedli.

Predlagam vladi, da višek učiteljev preobrazijo v policiste, ki jih baje glede na izjave Gorška primanjkuje in naj vidijo, da tudi tam delajo policisti s fakultetno izobrazbo na cesti za 700,00 € in to jih ni malo..

 

 

16 glasov

13 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R R Č 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


9. 12. 2019

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja določa v 119. členu obseg vzgojno-izobraževalnega dela učiteljev.  Delovna obveznost učitelja obsega pouk in druge oblike organiziranega dela z učenci, vajenci, dijaki oziroma študenti višjih šol, pripravo na pouk, popravljanje in ocenjevanje izdelkov in drugo delo, potrebno za uresničitev izobraževalnega programa. Priprava na pouk obsega sprotno vsebinsko in metodično pripravo ter pripravo didaktičnih pripomočkov.

Drugo delo obsega sodelovanje s starši,  sodelovanje v strokovnih organih šole, opravljanje nalog razrednika, organizirano strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje, zbiranje in obdelavo podatkov v zvezi z opravljanjem vzgojno-izobraževalnega in drugega dela, mentorstvo učencem, vajencem, dijakom in študentom višje šole ter sodelovanje s šolami in visokošolskimi zavodi, ki izobražujejo strokovne delavce,  mentorstvo pripravnikom, urejanje kabinetov, zbirk, šolskih delavnic, telovadnic, igrišč, nasadov ipd., organiziranje kulturnih, športnih in drugih splošno koristnih in humanitarnih akcij, pri katerih sodelujejo učenci, vajenci oziroma dijaki, pripravo in vodstvo ekskurzij, izletov, tekmovanj, šole v naravi, letovanj, taborjenj, ki jih organizira šola in opravljanje drugih nalog, določenih z letnim delovnim načrtom.

Zakon o osnovni šoli določa, da šola z letnim delovnim načrtom določi vsebino, obseg in razporeditev vzgojno-izobraževalnega in drugega dela v skladu s predmetnikom in učnim načrtom in obseg vsebino in razporeditev interesnih in drugih dejavnosti. Poleg tega šola določi delo svetovalne službe, knjižnice, aktivnosti, ki jih izvaja, oblike sodelovanja z zunanjimi inštitucijami in druge naloge, ki jih  izvaja  ter so potrebne za uresničitev programa šole. Šola s hišnim redom določi tudi poslovni čas in uradne ure.

Ravnatelj, ki je pedagoški vodja in poslovodni organ šole, organizira, načrtuje in vodi delo šole. Odgovoren je za pripravo in izvedbo letnega delovnega načrta šole, zato je pristojen tudi za razporeditev delovnega časa zaposlenih.

V minulem šolskem letu se je pričela v okviru sprememb Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja uporabljati tudi nova ureditev delovnega časa učiteljev v osnovnih in srednjih šolah. Delovni čas vseh zaposlenih na šoli sledi ureditvi v Zakonu o delovnih razmerjih in znaša 40 ur tedensko. Delovni čas učiteljev pa je neenakomerno razporejen.

Z vašo trditvijo, da so plače učiteljic in učiteljev previsoke,  se ne moremo strinjati. Ob letošnjem svetovnem dnevu učiteljev, 5. oktobra, so pri evropskem informacijskem omrežju za izmenjavo podatkov o izobraževanju Eurydice objavili redno letno poročilo o plačah učiteljev in ravnateljev v šolskem letu 2017/2018, v 42 evropskih izobraževalnih sistemih. Predlagamo, da lestvico pregledate in sami presodite, kam se po višini plač umeščajo primerjalno slovenski učitelji in učiteljice.

Komentarji