Predlagam, da se ukine matura
Predlagam, da se ukine matura, saj v času šolanja se pokaže dosti znanja s preverjanjem znanja. Upošteva naj se uspeh in pa lahko ostanejo sprejemni izpiti na določenih fakultetah npr. likovni...
Predlagam, da se ukine matura, saj v času šolanja se pokaže dosti znanja s preverjanjem znanja. Upošteva naj se uspeh in pa lahko ostanejo sprejemni izpiti na določenih fakultetah npr. likovni...
Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
glede na to da učim na fakulteti, kjer ugotavljam da kljub maturi imajo srednješolci manj znanja podpiram v celoti predlog in tudi gornji komentar.
Ure, kjer se ciljno učijo za maturo, pa naj se porabijo za ponavljanje in utrjevanja znanja pri vseh predmetih ne samo pri maturitetnih.
Podpiram gornji predlog, da se ukine matura. Matura je okosteneli ostanek nekih predpreteklih časov, ko je imela "kvazi" splošna izobrazba pomen za uveljavljanje svojega statusa v družbi.
Ko se je v devetdesetih letih matura ponovno uvajala, sem kot nekdanji dijak, takrat študent, dobival občutek, da jo zainteresirani hočejo uvesti le zaradi svojih lepih spominov nanjo in na stare čase.
Nadalje bom nanizal nekaj argumentov zakaj menim, da je matura ne le nepotrebna, temveč škodljiva.
1. Matura ima tri obvezne predmete (slovenščino, matematiko, tuji jezik) in dva izbirna. Uspeh pri treh obveznih predmetih v veliki meri odloča o možnostih nadaljnjega študija. Kar pa je v veliki meri povsem neustrezno, saj ni rečeno, da nekdo, ki mu matematika dela probleme, ne bo dober prevajalec, arheolog, karkoli pač že in nadalje, da nekdo, ki se pri slovenščini pisno ne izraža najbolje, ne bo dober naravoslovec, matematik, fizik.... karkoli.
2. Tretji in četrti letnik srednje šole sta v veliki meri namenjena temu, da se ponavlja snov, ki se bo preverjala in ocenjevala na maturi. Vso bistveno novo snov srednje šole pa dijaki zelo na hitro in agresivno "natrpano" predelajo v prvem in drugem letniku.
3. V času mature je pouk na srednjih šolah zelo okrnjen, prilagojen, kar pomeni, da je kvaliteta pouka ostalih letnikov v tem času zelo nizka.
4. Matura zelo veliko stane. Pri varčevanju v javnem sektorju je to zelo velik strošek, ki ni upravičen. Tudi z vidika učinkov ne.
5. Matura ni noben "zrelostni izpit". To je floskula nekih preteklih časov, ki nima z znanjem in njegovo (ne)uporabnostjo na maturi nobene zveze.
Moji predlogi so naslednji:
1. Matura naj se v tej obliki, kot je sedaj, ukine. Ostane naj v spremenjeni obliki, tako, da fakultete same določijo, katere predmete naj kandidat izbere za maturo, če hoče kandidirati na izbrani fakulteti. Fakulteta bi določila npr. 2 ali 3 predmete, ki bi preverili znanje, ki ga bodoči študent potrebuje za nadaljnji študij na določeni fakulteti.
S tem bi dejansko postalo znanje vseh dijakov, bodočih študentov, bolj uporabno, ker bi izbirali tiste predmete za maturo, ki jih pri nadaljnjem študiju potrebujejo.
V bistvu ne bi imeli več obveznih predmetov ampak le "izbirne".
2. Kdo bi opravljal te izpite (niti ni važno kako bi se to imenovalo, sprejemni izpit ali matura) - RIC ali same fakultete bi bilo v bistvu le izvedbeno vprašanje.
3. Učna snov, ki jo sedaj dijaki predelajo v dveh letih, potem pa le ponavljajo, bi se ponovno raztegnila na vsa štiri leta srednjega šolanja. S tem bi znanje postalo veliko kvalitetnejše in uporabno.
4. Pomisleki, da matura z obveznimi predmeti določa standarde znanja, so neupravičeni, saj bi tako ali tako za sedanje tri obvezne predmete, ki to ne bi več bili, za vstop na maturo bila potrebna pozitivna ocena, enako kot velja že sedaj za vse ostale predmete, ki se poučujejo na srednjih šolah.
5. Nivo znanja bi bil s temi rešitvami v celoti veliko višji, generalno gledano za vse predmete. In nenazadnje za vse, kar potrebuje naše gospodarstvo.
Lep pozdrav.
Božiček