Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dodatna fleksibilnejša oblika samozasposlitve v Sloveniji

4053 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

V Sloveniji primankuje oblika samozasposlitve za manjše, občasne ali neredne prilive. Sedanja struktura samozaposlitve z obveznimi fiksnimi stroški marikateremu začetniku predstavlja veliko oviro. Zaradi tega se veliko ljudi odloči za delo na črno, dokler ne pridobi dovolj velik osnovni kapital ali reden priliv, ki bi omogočal redno vzdrževanje začetnega podjetja.

Predlaga se vzpostavitev nove oblike samozaposlitve, kot predstopnja s.p.-ja.

-Značilnost slednje bi bila manjša obdavčitev

-Možnost plačevanja prispevkov ko ima podjetje dovolj prilivov oz. ko se akumulira dovoljšena količina

-Hitra in preprosta ustanovitev ter ukinitev

-Omejeno bi bilo poslovanje nad določenim zneskom. V kolikor bi prilivi primerni, se bi morala ta oblika pretvoriti v druge že poznane oblike samozaposlitve (s.p., d.o.o. itd)

-Omejeno bi bilo najemanje kreditov nad določen znesek

-Onemogočeno bi bilo zaposlovanje dodatnih delavcev

-Podjetje bi imelo omejen rok poslovanja oz. potrebno bi bilo letno podaljšanje statusa ob primernih pogojih

-Odprtje take oblike podjetja bi bilo omogočeno zgolj za fizične osebe ter eno podjetje na osebo

S slednjo obliko samozaposlitve, bi krepko zmanjšali delo na črno, povečali dostopnost trga začetniškim podjetnikom, omogočili, da bi ljudje z zanimivimi idejami preizkusili viabilnost le-teh na trgu ter mnogo drugih ugodnosti, ki bi ta oblika omogočala in prinesla.

18 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Alpha 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 5. 2012

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Samostojnega podjetnika posameznika kot obliko samozaposlitve ureja Zakon o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 65/2009-UPB3, 33/2011, 91/2011, 32/2012; v nadaljevanju: ZGD-1) v 71.-75. členu. Podjetnik mora kot ostali gospodarski subjekti upoštevati določila ZGD-1 o dejavnosti (6. člen), firmi (12. do 23. člen), sedežu (29. in 30. člen), podružnici (31. člen), prokuri (33. do 37. člen) in poslovni skrivnosti (39. in 40. člen). Kljub temu pa zakon za podjetnika določa vrsto olajšav, saj podjetnik sam odloča o upravljanju, navadno pa gre tudi za manjši obseg poslovanja. Tako npr. ZGD-1 za podjetnika ne predpisuje osnovnega kapitala in določa, da lahko podjetnik pod določenimi pogoji vodi poslovne knjige po sistemu enostavnega knjigovodstva. Ne glede na navedeno pa podjetniku katerega prihodki iz dejavnosti ne presegajo 42.000 evrov in ki ne zaposluje delavcev, ni treba voditi poslovnih knjig. To velja tudi za podjetnika, ki začne z opravljanjem dejavnosti in v prvem poslovnem letu ne zaposluje delavcev. Z vzpostavitvijo točk VEM se je po našem mnenju registracija samostojnega podjetnika precej poenostavila, saj se lahko opravi v enem dnevu na katerikoli izmed omenjenih točk ali pa elektronsko neposredno prek državnega portala e-VEM z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila. Podatki predloženi na točkah VEM se posredujejo tudi vsem drugim organom, ki bi drugače podatke pridobivali neposredno od podjetnika, kar postopek ustanavljanja še posebej olajša.

Priloge:

Komentarji