VRTCI
Uredimo sistem!
Volitve, nova vlada, novi ministri, nov sistem....
"Končno, je že čas!" smo družno ugotovili s sodelavci. Smo zaposleni v javni upravi, v šolstvu, natančneje v vzgojno varstvenih zavodih - vrtcih, na delovnih mestih pomočnik vzgojitelja. Svoje delo radi opravljamo, že dlje časa pa nam zbija motivacijo pri delu razlika v vrednotenju dela vzgojiteljice in pomočnika vzgojiteljice v oddelku. Vsi, ki ste se kdaj srečali z vrtcem, veste, da sta v oddelku z otroci dve osebi, ki delata skupaj, skupaj izvajata dejavnosti, skupaj načrtujeta dejavnosti, imata skupaj sestanke s starši....
Seveda so med njima tudi razlike. Ena teh razlik je naziv, razlika je tudi v stopnji izobrazbe (vzgojitelj - visokošolski strokovni študijski program , pomočnik vzgojitelja - štiriletni srednješolski program), potem so razlike v delovni obveznosti (vzgojitelj - 6 ali 6,5 ure v oddelku, pomočnik vzgojitelja - 7 ali 7,5 ure v oddelku - čeprav imata oba tedensko 40 urni delavnik), največja razlika pa je v vrednotenju dela - plači. Razlike so daleč prevelike, razlika v neto plači je nekje med 400/500 euri, kar je postalo nesprejemljivo. Nekako nam ne uspe odkriti tega dodatnega dela vzgojiteljic, ki je vredno te razlike v plači. Vse delamo skupaj, skupaj se udeležujemo strokovnih usposabljanj, skupaj načrtujemo in izvajamo, res pa je da so opravili tri leta šolanja več, kar pa ne opraviči takšne razlike pri vrednotenju dela, ki ga opravljamo skupaj. Razlika da, vendar ne 60%!!!
Istočasno se udeležujemo istih usposabljanj, s katerimi so si vzgojitelji pridobili laskave nazive mentor, svetovalec, za nas pa so ta izobraževanja pomenila nova znanja, ki smo jih lahko nato skupaj z vzgojiteljico izvajali v oddelku. Vsi ti nazivi, ki so jih z lahkoto tudi vsi pridobili, so tudi mesečno poplačani pri osebnem dohodku, neglede na to ali opravi kakršna koli dela z naslova mentor/svetovalec.
Kljub temu da so napredovanja v plačilne razrede zamrznjena, s čimer se tudi strinjamo, glede na gospodarsko stanje v državi, že veliko pove razvrstitev v te razrede - za pomočnika vzgojitelja, je plačilni razred med 19 in 29. za dipl. vzgojitelja pa med 30 in 35.
Ne želimo ustvarjati negativne klime, ki pa je zaradi nepravične ureditve žal prisotna, želimo pravičnejši sistem, želimo da se razlike zmanjšajo!
V času prihajajočih varčevalnih ukrepov, bi želeli da se ta zavožen sistem spelje nazaj na pravičnejšo pot!!!
Vsekakor je razlika med vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice v delu in odgovornosti. Razlika izhaja že iz opisa del in nalog. Strinjam pa se, da je je razlika v plačnih razredih prevelika. Menim tudi, da pomočnik vzg. ne more napredovati v nazive, zato pa lahko za 10 plačnih razredov. Vsak, se je odločil za svoj poklic po lastni presoji in z odgovornostjo.
Tudi čas neposrednege dela je seveda med vzgojiteljico in pomočnico po času različen in prav je tako, saj pomočnica vzg. le sodeluje z vzgojiteljico, ki pa mora pisati priprave, evalvacije, načrte, poročila.....načrtovati izvedbo sestankov, pogovornih ur, srečanj s starši....
Največji problem pri poklicu pom. vzgojitelja vidim v tem, da z prekvalifikacijami in po treh tednih prakse v vrtcu lahko prideš do izobrazbe in na diplomi ti piše naziv vzgojiteljica. Na drugi strani pa nekdo 4 leta hodi v poklicni srednješolski program za pridobitev poklica vzgojitelj za opravljanje dela pomočnika vzg. . Prihaja do velikih razlik v znanju.
Če prav razumem je predlog preučitev možnosti izboljšave obstoječega stanja.
Sam rešitev vidim v tem da bi bile plače izravnane. Kako? O višinah ne bom govoril ampak v tem smislu, da pomočnik vzgojitelja pač po nekaj letih..lahko se pač še premisli koliko letih (ko ima tako ali tako skoraj enako kvaliteta znanja in sposobnost vzgajanja) dobit 70-100% plače vzgojitelja(spet odvisno od razmisleka).
Na ta način bi nagradili vzgojitelje in njihove pomočnike (eni bi dobivali večjo plačo že veliko prej, drugi kasneje ko bi z izkušnjami nadomestili krajše šolanje za vzgajanje)
Tukaj ne vidim nekega konkretnega predloga, o katerem bi se dalo smiselno glasovati.
"Pravičnejši" sistem ima verjetno toliko različnih interpretacij, kot je udeležencev v sistemu
Ja tak je to...razlike so prevelike, sej kdo se upira trem plačilnim razredom, gospoda, tovariši, sodniki, profesorji...potemtakem pa niti pravilnika ne znajo prebrat in upoštevat stroga pravila med varovanjem otrok itd.
Po domače povedan, vi bogi revčki k otrokom menjate plenice bi radi več denarja :)
Fishella, mi revčki k otrokom pleničke menjamo ne želimo več denarja, opozarjamo na to da mi to lahko delamo za 800 eur neto, nevemo pa zakaj bi potem nekateri za to dobivali 1400 eurov neto plače. Naj se tudi to upošteva pri aktualnem varčevanju!!! Lep dan želim!